SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Barnuljunk okosan

Kókai Kata [cikkei] - 2005-07-03
Az utóbbi években sokat hallhattunk a káros sugárzásokról, az ózonlyukról és a bőrproblémákról.
Barnuljunk okosan

Ahhoz, hogy valóban szépen lebarnuljunk, ugyanakkor bőrünket, szervezetünk első védőrétegét megóvjuk, elég megfogadni néhány hasznos, bevált tanácsot. Azt már említeni sem kell, amit szinte gyermekkorunk óta hallgatunk; délben a legerősebb a napfény, s napozni a délelőtti és késő délutáni órákban érdemes.

Ma már olyan fürdőruhát is kaphatunk (igaz elég borsos áron), amely átengedi a napsugarakat, így segíti az egyenletes barnulást, ugyanakkor véd az UV-sugárzástól. Mivel azonban egész testfelületünket nem boríthatjuk hasonló anyaggal, szükség van egyéb, a bőr- és szem védelmére készült termékekre.

Bőrtípusok, fényvédő faktorok

Minden ember más és már bőrtípussal rendelkezik. A fehér bőrűek könnyebben leégnek, az alapvetően kreol bőrű emberek pedig könnyebben barnulnak. A naptejek és fényvédők kiválasztásánál néhány alapvető fontosságú tényezőt kell figyelembe venni. Az ibolyántúli sugarak okozta károk nem jelennek meg azonnal, ám hosszú távon a szövetek roncsolódnak, „elszáradnak”, és a korai ráncosodáson kívül akár bőrrákhoz is vezethetnek. Fokozottabb veszélynek vannak kitéve az érzékenyebb bőrtípushoz tartozó emberek. A faktorszám azt jelöli, hányszor hosszabb ideig napozhatunk bőrpír megjelenése nélkül.

A napozás helyszíne is befolyásolhatja milyen faktorszámú naptejet válasszunk. Vízparton, közvetlen napsütésben a magasabb faktorszám ajánlott, világos bőrűek számára érdemes először 20-as faktorszám feletti fényvédőt választani, kevésbé érzékenyek 15-ös faktorszámmal kezdjék meg a bőr védelmét. Ez a szám később fokozatosan csökkenthető, amint a bőr megszokta a napfényt és színt nyert. Fontos tudni, hogy az UV sugárzás 50-60 százalékban a fák lombján is áthatol, így a félárnyékos helyeken sem érdemes hosszasan idézni fényvédő nélkül.

A legújabb és legsokrétűbb választék ellenére ne feledjük el betartani a napozás alapszabályait. Nem közömbös, hogy mikor és mennyi időt töltünk közvetlen napfényben. Vízparton a víztükör akár 90-100 százalékban visszatükrözi a fényt, ugyanez az arány havas lankák esetén 80 százalék, így magasabb faktorszámú vényvédő szükséges. Délelőtt 11 órától délután 15-ig lehetőleg kerüljük a közvetlen napfényt. A napozást mindig rövidebb időtartammal kezdjük, amit később fokozatosan növelhetünk.

Szem és ajkak

Ajkaink éppen olyan érzékenyek, mint bőrünk más területei, ráadásul nehezebben regenerálódnak, így érdemes fényvédő ajakrúzst vagy szőlőzsírt használni kiszáradás ellen. Amennyiben sokat tartózkodunk közvetlen napfényben, fontos az UV szűrős (lehetőleg nem piaci) napszemüveg használata.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja