SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

És nekem, az apának, ki segít?

- 2015-03-13
Milliónyi honlap, szinte elolvashatatlan mennyiségű információ, esettanulmányok, fórumok, orvosok, szakértők hada. Mind azzal foglalkoznak, hogy a kismamát a fogantatás pillanatától kezdve végigvezessék a gyereknevelésen. De velem, az apukával, mi lesz?
És nekem, az apának, ki segít?

Kicsit olyan érzésem van, mintha nekem, a férfinek, nem lehetnének kérdéseim, kételyeim. Pedig vannak. Nem a gyerek nevében, és a nemében, hiszen ahogy az előző cikkemben megírtam, biztos, hogy lány lesz. Ettől még milliónyi kérdésem lenne: ezeket valakinek meg kellene válaszolnia.

Itt van például egy, amin már sokszor elgondolkoztam: Mit kell, és lehet tenni abban a pillanatban, amikor a kedves egy fura izével a kezében áll, és azt mondja: apa leszel. Azon kívül, hogy kimegy a lábam alól a talaj, mi a teendőm, mit tehetek? Azonnal elmondhatom mindenkinek, vagy várnom kell még egy kicsit, és csendben ünnepelhetek csak?  Ki készít fel arra, hogy fogom megélni a pillanatot és mások hogyan élték meg? Vajon milyen érzés az, amikor a férfi büszke, és szerelemes, és örül, és éppen szülővé válik, és egyetlen tizedmásodperc alatt megváltozik az élete.

Mi lesz a kétségeimmel? Normális, ha már most azon gondolkodom, hogy elég jó apa leszek-e? Normális, ha már most stresszelek azon, tudok-e családfenntartó, barát, szerető férj, pasi, munkatárs lenni egyszerre, évekig? Mások, hogyan csinálják? Fura, ha már most aggódom a jövő miatt? Ki fog nekem segíteni, ha bajban leszek, kitől kérhetek tanácsot?

De a legfőbb kérdés az, hogyan kell készülni az apaságra?

Egyelőre addig jutottam a gondolkodásban, hogy a feleségemmel a fenti kételyeimről, gondolataimról még véletlen sem kezdeményezek beszélgetést. 
 

Ennek a legfőbb oka az, hogy most, hogy elhatároztuk, jöhet a baba, nekem sziklaszilárdnak kell mutatnom magam. Nyugodtnak. Kiegyensúlyozottnak. Alfahímnek. A lehető legjobb választásnak. Ezért nem csak hogy többet járok konditerembe (ugye, a külsőségek, fontosak) hanem igyekszem figyelmesebb, megértőbb lenni, támogatni. Miközben úgy be vagyok szarva (bocsánat nincs rá jobb szó), mint még soha. Igen, már most. És sehol nem találom, hogy mások is így jártak-e?

Spontán vagy tudatos szülők leszünk?

Nemrég beszélgettünk, és rájöttünk, hogy az első lépéseket a babaváráshoz már megtettük. Tervszerűen, tudatosan, de spontán szeretnénk szülők lenni. Ez valami olyasmit jelent, hogy bár tervezzük a babát, nem beszélünk róla naponta többször, továbbá nem megyünk direkt homokozók, és bölcsik közelébe, megbeszélni melyik az a gyerek, aki úgy, ahogy van, akár jó is lenne. Egyrészt úgyis a miénk lesz a legtökéletesebb, másrészt nehogy valamelyik kismama pedofilnak nézzen…

Szóval, spontának vagyunk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy nemrég - teljesen véletlenül - elmentünk egy orvoshoz, aki azt mondta a szájával, hogy Ő tudja, a tuti terhesség receptjét, mert van valamilyen gyógyszer, azt kell enni, és 48 óránként szeretkezni. Akkor 2 hónap alatt biztos. Ennél az orvosnál utoljára voltunk. Hiszen mi spontán akarunk szeretkezni (mondjuk, ez a 48 óránként nekem speciel megfelel, mégiscsak ő az orvos, adjunk a szavára), spontán akarunk babát. Azt pedig semmiképp nem szeretném megélni, mi lenne, ha a csodaorvos, csodagyógyszerei ellenére nem tudnánk tartani a 2 hónapos „biztosansikerül” határidőt…

Szóval, lehet, mégis inkább tudatosak vagyunk?

Tény, hogy vidéken lakunk, kertes házban, kutyával, nagy kerttel, és úgy építettük fel a házunkat, hogy kettő gyerekszobánk van. Tény, hogy tudatosan választottuk a 2015-öt, mert ez a Kecske éve… dehogy is, vicceltem, fogalmam sincs, minek az éve van, arról meg végképp, hogy jelent-e ez valamit. Tény, hogy nagyon, kedves, gyerekszerető a városunk. Például a bölcsőde 300 méterre van tőlünk. Spontán odaépült, véletlen. Van itt két tannyelvű általános iskola is. Véletlen. A sportpályától 400 méterre lakunk. Mondjuk ez focipálya, női csapat meg nincs. Viszont, teljesen véletlen éppen szeretnénk venni egy autót. Egy nagyot. Hátha kell.

Most hogy belegondolok, azt hiszem a legelső kérdésemre, kételyemre, már megvan a válasz. Nem kell millió honlap, és százezer cikk ehhez. Már tudom, hogy ha majd az az izé (persze, tudom, hogy terhességi teszt a neve) egyszer úgy dönt, hogy apa vagyok: nagyon boldog leszek. Nagyon büszke.

Olyan nagyon büszke, hogy már tudom, mit fogok tenni: kiülök a kertünkbe, és először megbeszélem a kutyámmal, hogy lesz itt néhány változás, de attól még őt is fogom szeretni. Aztán kibontom a direkt az erre az alkalomra félretett Jégbort, és elkezdek telefonálni. Már ameddig tudok beszélni. És azt gondolom, egyáltalán nem fog érdekelni, hogy egyetlen tizedmásodperc alatt megváltozott az életünk örökre.

Hiszen pontosan ez az, amire vágytunk.

Szeretnéd tudni, hogyan vár egy férfi gyereket?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja