SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így tanítsd meg biciklizni!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-03-19
Ahogy beköszönt a jó idő, a legtöbb gyerek már alig várja, hogy a szabadban bringázhasson. Ha Te is úgy érzed, hogy elérkezett az idő, hogy gyermeked megtanuljon biciklizni, akkor nem árt, ha néhány dologgal tisztában vagy. Milyen legyen az első bicikli? Mikor, hol és hogyan kezdjük a gyakorlást? Milyen védőeszközökre van szükség? Hogy tudsz Neki segíteni, hogy minél könnyebben megtanulja? Egyáltalán mikor alakul ki az egyensúlyérzéke? A következőkben többek között ezekre adunk választ.
Így tanítsd meg biciklizni!

Mikor kezdjük?

Általában a 4-6 éves gyerekek már önállóan tudnak biciklizni, de az is előfordulhat, hogy csak iskoláskorában érez rá. Az egyensúlyérzéket otthon is fejleszthetitek különféle játékokkal: próbáljon meg a fején egyensúlyozni egy párnát, vagy teli poharat vigyen A pontból B pontba a lakáson úgy, hogy nem folyik ki belőle a víz, esetleg építhettek egy akadálypályát, amin végig kell mennie anélkül, hogy kibillen. Az egyensúlyérzék és a kormányzás fejlesztésére kiváló a futóbicikli is, ezt már 2 éves gyerekek is kipróbálhatják, örömmel hajtják is. A későbbiekben több szó esik majd erről.

Fotó: Samfotograffo fotója a Pexels oldaláról

Ami fontos, hogy semmiképp ne siettesd gyerekedet a tanulásban, hagyd, hogy a maga tempójában érezzen rá a biciklizésre. Ha ugyanis túl korán kezditek a tanulást, azzal előfordulhat, hogy csak az ellenkezőjét éritek el, és félelmet, szorongást idézhet elő Nála.

Türelem

Legyél vele nagyon türelmes. Nem baj, ha első alkalommal semmi sem sikerül, amit elterveztetek. Fontos, hogy ne lássa rajtad, hogy csalódott vagy a sikertelen próbálkozások miatt. Ne gyakorolj rá nyomást, ne éreztesd vele azt, hogy mindenképp teljesítenie vagy bizonyítania kell! Inkább csak élvezzétek a közösen eltöltött időt! Próbáljatok meg játszva tanulni, érezzétek jól magatokat, nevessetek sokat! Ez a legfontosabb! Így gyereked is jó kedvvel vág majd bele ismét és ismét a gyakorlásba! Mindenképp érdemes elmondani Neki azt is, hogy ez senkinek nem megy elsőre és nagyon sokat kell gyakorolni ahhoz, hogy sikerüljön. Az ügyes próbálkozásait és a kitartását pedig mindenképp dicsérd meg!

Megfelelő bicikli kiválasztása

Ahhoz, hogy elkerüljétek a baleseteket, érdemes egy minőségibb biciklit választani. Egy beragadó fék vagy egy leeső lánc ugyanis komoly problémát tud okozni. Menjetek el közösen a boltba, hadd szóljon bele ő is a választásba, illetve kérjétek ki az eladó véleményét!

Csak lépésben

Mielőtt a hagyományos biciklivel próbálkoznátok, nem árt egy kis gyakorlás futóbiciklin és pótkerekű biciklin!

Futóbicikli

Már a 2 éves gyerekek is szívesen futóbicikliznek. Ezzel a kétkerekűvel remekül fejleszthető az egyensúlyérzék és a kormányzás is. Ha már a lábával ügyesen hajtja magát, akkor egyre feljebb emelheted az ülést, hogy amikor ráül, akkor a sarkát is fel kelljen emelnie. Arra is megkérheted őt, hogy időnként emelje fel a lábát és hagyja lógni.

Pótkerekű bicikli

Sokan kihagyják ezt a lépést és nem látják értelmét annak, hogy pótkerekű biciklin biciklizzen a gyerek. Pedig a pedálozás elsajátításában fontos lépés lehet. Ha vannak pótkerekek, akkor nem kell tartanod a nagyobb esésektől, így biztonságosan tanulhat meg pedálozni, illetve elindulni, megállni.

Ha már ügyesen biciklizik a pótkerekű járgánnyal, akkor érdemes egy kicsit visszaváltani a futóbiciklire, hogy legyen egy kis sikerélménye, mielőtt pótkerekek nélkül biciklizik majd.

Elméleti oktatás

Legalább olyan fontos, mint a gyakorlatban megszerzett tudás. A gyerekek általában előbb tanulnak meg biciklizni, minthogy megismerkednek a közlekedési szabályokkal. Pedig ez is legalább olyan lényeges, mint ügyesen tekerni a pedálokat. Magyarázd el Neki, hogy mit jelentenek a közlekedési táblák, mikor és hogyan kell elsőbbséget adni, hogy kell jelezni, ha be szeretne kanyarodni, stb. Természetesen magának a biciklizésnek az elméletét is átbeszélhetitek, hogyan kell pedálozni, kormányozni, fékezni, illetve a kerékpár felépítésével is jó, ha tisztában van.

Megfelelő hely kiválasztása a gyakorláshoz

Érdemes az első bicikli-órákra egy olyan helyet választani, ahol nyugodtan gyakorolhattok. Ahol nincs tömeg és nincs autós forgalom.

Védelem

Állítsátok be az ülést megfelelő magasságba és gondoskodjatok a védőfelszerelésről is. Bukósisak mindenképp legyen gyermeked fején, ami szükség esetén megvédi őt a fejsérülésektől. Könyök és térdvédőt is érdemes beszerezni, az első alkalmakkor pedig hosszúnadrágban és hosszúujjú felsőben gyakoroljatok, hiszen a ruha is védelmet nyújt az esésekkor.

Vigyázz, kész, rajt!

Ha mindennel elkészültetek, akkor már tényleg csak az indulás maradt hátra. Óvatosan lökd meg, ő pedig kezdje el hajtani a járgányt.

Az ülés hátuljára szerelt rúddal segíthetsz neki egyensúlyozni. Ügyesen el kell találni azt a pillanatot, amikor elengedheted ezt a rudat. Ha úgy érzed, hogy egyedül is menni fog neki, akkor ne késlekedj!

Az első próbálkozásait mindenképp dicsérd meg, és bíztasd őt közben végig! Figyelmeztesd arra is, hogy közben végig előre nézzen, ne pedig lefelé!

Ha el is engeded a rudat, akkor is fuss mellette, hogy biztonságban legyen és érezze, hogy ott vagy mellette és támogatod!

Ha már biztonságosan tud egyensúlyozni és tekerni, akkor elkezdhetitek megtanulni az elindulást és a megállást is. Tanítsd meg hogy az egyik pedál fent, a másik lent legyen induláskor. Ha jobb lábas, akkor a jobb pedál legyen fent, induláskor pedig vegyen egy kis lendületet. A fékek használatára is tanítsd meg és addig, amíg nem tud egyedül biztonságosan megállni, mindenképp legyél mellette és vigyázz rá!

Bringára fel! Legyen sok szép közös élményetek!

Indexkép forrása: Jessica Lewis fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja