SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új elemek a KRESZ-ben - a kerékpárosok előnyére

Családinet [cikkei] - 2010-01-06
60 ponton változott a KRESZ január elsejétől. Főként a kerékpárosok és gyalogosok javára.
Új elemek a KRESZ-ben - a kerékpárosok előnyére

Nyitott kerékrsáv: olyan kerékpársáv, amit más járművek is igénybe vehetnek, pl. kanyarodáskorbicikli, parkoláskor. Vagy ilyet kerékpárlehet létesíteni, ha nem elég széles az út normál kerékpársávhoz.
 
Kerékpáros nyom: jellemzően kisebb forgalmú utakon, ahol nincs szükség vagy nem fér el más kerékpáros infrastruktúra, kijelöli az úttesten a kerékpárosok helyét, ill. felhívja a többi járművezető figyelmét, hogy ott kerékpárosok közlekedhetnek. Ilyet lehet alkalmazni akkor is, ha a kezelő a kerékpárút használatát nem kívánja kötelezővé tenni: a kerékpáros nyom jelzi, hogy aki szeretne, az úton is mehet.
 
kerékpáros nyomÚj sebességhatárok: lakott területen kívül sisakkal 50 km/óra, lakott területen kívül sisak nélkül 40 km/óra, kerékpárúton 30 km/óra, gyalog- és kerékpárúton 20 km/óra. Utóbbi két eset minden járműre vonatkozik, tehát pl. ha a robogós kerékpárúton
megy (lakott területen kívül lehet), neki is 30 km/óra a megengedett.

Előrehaladás álló járművek mellett: feltorlódott járművek mellett ezentúl lehetséges kerékpárral vagy motorkerékpárral előrehaladni, ha elegendő hely van rá.

Kötelező kerékpárúthasználat: hacsak nincs kijelölve kerékpáros nyom az úttesten, a kerékpárút vagy gyalog- és kerékpárút használata kötelező a kerékpárosoknak

Módosítások
bicaj
Egyirányú utcák: eddig is lehetséges volt a kerékpárosok behajtása szemből, ha azt kiegészítő tábla és felfestett kerékpársáv jelezte. Mostantól elég a kiegészítő tábla (Behajtani tilos, kivéve kerékpár), a kerékpársáv nem kötelező, így keskenyebb utcákban is ki lehet jelölni ilyet.



Kerékpáros felállóhely: eddig is létező, bár nem túl elterjedt burkolati jel. Célja, hogy lámpás kereszteződésekben piros lámpánál a balra kanyarodó kerékpárosok az autók előtt sorolhassanak be. A szabály annyiban módosul, hogy nemcsak kerékpársávon, hanem kerékpáros nyomon is előre lehet menni a besoroláshoz.

Jobbra tartás: a módosítással megszűnik a kerékpárosok kötelező „szorosan jobbra tartása”, és „jobbra tartás”-ra módosul. Ennek indoka különösen az út szélén parkoló autók jelentette veszély, és a kerékpáros láthatósága.

Elsőbbségadás kanyarodáskor: kanyarodáskor a járműveknek az úttal párhuzamosan haladó kerékpársávon/kerékpárúton közlekedők felé elsőbbséget kell adnia.

Parkolás kerékpárral: a módosítás lehetővé teszi a járdán parkolást kerékpárral és motorkerékpárral

Kanyarodás kerékpárral: megszűnik a kerékpársávról balra kanyarodás tilalma



(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja