SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Teljes családokban bűnöző gyerekek

Török Monika [cikkei] - 2004-10-20
A gyermekkorú elkövetők háromnegyede nem csonka családban él. A fiatalkorúak fele a bűnelkövetés okaként még mindig az anyagi haszonszerzést nevezi meg, de évről évre kevesebben - derül ki a Legfőbb Ügyészség vizsgálatából. A pszichológus szerint nagy részben a szülőkön múlik, hogy "jó útra" téríthető-e a gyerek. A jogász szerint az is fontos, hogy a gyermekvédelem szereplői ne hatóságként járjanak el, amikor családok problémáit kellene megoldaniuk.
Teljes családokban bűnöző gyerekek

Az elmúlt tíz évben csökkent a gyermek- és a fiatalkorú bűnelkövetők száma. A statisztika ellenére az olyan hátborzongató gyilkosságok, mint a taxist halálra rugdosó kamaszlányok vagy a nevelőapját álmában fejbe lövő 15 éves lány esete, mély nyomot hagynak az emberekben. S mindebből - sajnos helytállóan - arra következtetünk, hogy egyre kegyetlenebbek az elkövetési módok.

Míg 1994-ben 14479 fiatalkorú követett el bűncselekményt, addig 2003-ban 10473-an. A gyermekkorúaknál ugyanez a tendencia, 4168-ról 3553-ra csökkent a számuk egy évtized alatt - derül ki a Legfőbb Ügyészség legújabb tájékoztatójából. Nem lehet persze figyelmen kívül hagyni, hogy a gyermekkorúak száma 1999 és 2003 között hét százalékkal csökkent. A vizsgálat ezen időszak statisztikáit dolgozza föl, s ennek tükrében inkább stagnálásról beszélhetünk.

A gyermekkorúak 81-86 százaléka vagyon elleni bűncselekményeket követ el, 71 százalékuk társakkal, csoportosan. Meglepő, hogy nagy részük nem csonka családban él, háromnegyedüket a szülők közösen nevelik. A nemek szerinti arány (87 százalék) a fiúk "javára" billen. Területi megoszlás szerint Borsod megyében a legmagasabb a gyermekkorú elkövetők száma (502), ezt követi Szabolcs, valamint Hajdú-Bihar megye.

Anyagi haszonszerzés és kalandvágy

A fiatalkorúaknál a nemek szerinti arány arról árulkodik, hogy a lány elkövetők száma folyamatosan emelkedik. A 17 évesek viszik a prímet, a bűncselekmények egyharmadát ez a korosztály követi el. A fiatalok 68-74 százaléka vagyon elleni bűncselekményt követett el, 3-4 százalékuk pedig testi sértést. A családi környezetre szintén az a jellemző, hogy a szülők együtt nevelik a fiatalkorú tettesek több mint felét. Az elkövetők nyolcvan százaléka büntetlen előéletű, mindössze 2-2,5 százalékuk visszaeső. Több mint egyharmaduk (37,8 százalék) egyedül követi el a bűncselekményt.
A bűnelkövetés okaként ötven százalékban még mindig az anyagi haszonszerzést nevezik meg, de évről évre kevesebben. Abban, hogy a fiatalok rossz útra térnek, a vizsgálat szerint is jelentős szerepe van a családi gondoknak, a kalandvágynak, az agresszivitásnak és a bűnöző családi vagy a rossz baráti környezetnek. A szabadságvesztésre ítéltek aránya 27-29 százalék, melynek 73-75 százalékában a bíróság a büntetés végrehajtását próbaidőre felfüggesztette.



A tizenkét éveseket is büntetnék?

"Nem csak azok a családok nevezhetők csonkának, ahol elváltak a szülők. Sok ép családban is feszültség, gyűlöletes viszony között nőnek föl a gyerekek, amivel többet ártanak a szülők, mint ha elválnának - indokolja Szokoly Mária gyermekpszichológus, hogy a közhiedelemmel ellentétben a legtöbb gyermek- és fiatalkorú elkövető teljes családban nevelkedik. - A rengeteg feszültség és időhiány miatt nem figyelnek oda a gyerekekre, sokszor azt sem tudják, kik a barátaik, mi érdekli őket, hogyan érzik magukat az iskolában. Az esetek zömében igen magányos gyerekekről van szó, és életüknek ez a korszaka arról szól, hogy tartozzanak valahová, elismerjék, szeressék őket. Könynyű megoldás az utca, a rossz társaság, ami különösen befogadó közeg."

A pszichológus elmondta, hogy egyre több szülő fordul hozzá segítségért, mert a gyereke meglopja. Nem ritka, hogy a gyerekek nem magukra költik a pénzt, hanem barátaiknak adják oda, hogy tartozzanak valahová, tagjai lehessenek a "bandának". Az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a gyerekek mindig valamilyen negatív dologgal akarják felhívni magukra a figyelmet, hiszen jónak lenni normális állapot, arra senki nem figyel oda. Szokoly Mária szerint nagy részben a szülőkön múlik, hogy a bűncselekmény kiderülése után "jó útra" terelhető-e a gyerek. Fontos az érzelmi ráhatás, hogy közösen megbeszéljék, miért helytelen az, amit csinált, és annak milyen következményei vannak.
Szokoly úgy vélekedik, hogy vannak esetek, amikor szükséges valamilyen büntetés is, hogy a gyerek valóban érezze tettének súlyát.

Vajna Virág, a Család, Gyermek és Ifjúság Egyesület ügyvédje szerint a büntetés hatékonysága a nullával egyenlő, ezt a tények bizonyítják. Mégis vannak olyan törekvések, hogy a büntethetőség korhatárát 14 évről csökkentsék 12-re. "Ez a gyerekvédelem végét jelentené - állítja Vajna Virág. - Megoldás lenne a Nyugat-Európában igen hatékony szemtől szembe, tettes-áldozat mediációs módszer alkalmazása. A technika lényege, hogy a szemben álló felek egy erre felkészített vezető segítségével több beszélgetésen szembesülnek egymás sérelmeivel, érzéseivel. Ezzel a gyerekekben kellőképpen tudatosítanák, hogy többet ne kövessenek el semmilyen bűncselekményt." Az ügyvéd szerint mégis a megelőzés a legfontosabb. A családot kellene megerősíteni, hogy legyen tudatos családtervezés, mert egy kutatás szerint ebből a szempontból hazánk az utolsók között kullog Európában. A skandináv államokban nagyon népszerű és eredményes a szülők iskolája, ahová gyermekes és gyermeket váró szülők egyaránt "beiratkoznak".

"Nálunk azt a szülőt, aki hibázik, megbélyegzik, és nemritkán azzal fenyegetik, hogy elveszik tőle a gyereket - mondja Vajna. - A gyerekjóléti és a családsegítő szolgálatoknak az lenne a feladatuk, hogy segítsenek a családoknak ezekben a helyzetekben, és a szülők tudatában ott legyen, hogy bármikor, bármilyen élethelyzetben segítséget kérhetnek tőlük.

forrás: magyar hírlap

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja