SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyár és verejtékezés

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-25
Az izzadás egy természetes folyamat mindaddig, amíg normál mértékben történik. Sajnos legtöbben kémiai szerekkel gátolják ezt az amúgy természetes folyamatot.
Nyár és verejtékezés

Ha a környezet hőmérséklete a testhőnél alacsonyabb, szervezetünk azonnal hőtermelésbe kezd, záródnak a bőr pórusai, s a vázizmok ritmikus mozgással igyekeznek kiegyenlíteni a különbségeket. Ha azonban nyári időről beszélünk, ennek a folyamatnak az ellenkezője játszódik le. Kitágulnak a pórusok, s működésbe lépnek a verejtékmirigyek. 

Az eltávozott folyadék segít a testhőmérséklet normál szinten tartásában, azonban sokszor kellemetlenségeket okozhat. Régen kémiai oktatónk javasolta, hogy nyáron minden nap együnk meg egy tál erőlevest, ezzel pótolva az elvesztett sót és ásványi anyagokat. Az izzadás a faggyúmirigyek működését is befolyásolja, megakadályozva a túl sok párolgást, így bőrünk fényessé válhat.

Elég sok hír jelent meg jobbnál jobb csodaszerekről, többek között a botox injekcióról, melyek teljes mértékben megszűntetik a test legfontosabb hőkezelő funkcióját. El kell fogadnunk, hogy vannak olyan természetes jelenségek, melyeket nem szabad felelőtlenül korlátoznunk, hiszen ez akár komoly problémákat is okozhat. Számtalan jól bevált régi módszerrel orvosolhatjuk a kellemetlen jelenségeket.

Nem mindig az egyszerűbb megoldás a legjobb. A számtalan vegyszer sok esetben bőrirritációhoz, allergiás reakciókhoz vezetnek, és csak ideiglenesen oldják meg a problémát. A valódi és legkevésbé sem ártalmas módszer a természetgyógyászatban rejlik. Az ásványok és gyógynövények a legmakacsabb izzadást is megszüntetik néhány házilag is könnyen elvégezhető kúra után.

Megoldások:

  • Az egyik legkíméletesebb és leghasznosabb módszer a sós fürdő. Amellett, hogy fertőtlenítő hatású, meggátolja a túlzott verejtékezést.
  • 1/8 rész orvosi zsályát és ½ rész izsópot elkeverünk. Néhány percig főzzük forró vízben, majd lefedve állni hagyjuk. Szűrjük le, s minden nap egy-két csészényit fogyasszunk belőle.
  • Bio boltokban kapható természetes alapanyagú dezodorok legalább olyan hatékonyak, mint drágább, ismert márkanevekkel ellátott társaik, ugyanakkor nem tartalmaznak vegyszereket.
  • Az erdei fenyőből készült termékek megóvnak a túlzott verejtékezéstől.
  • A gyógyszertárakban kapható gyógynövény tabletták ugyan nem csökkentik az izzadás mértékét, de a kellemetlen illatokat megelőzik, s nem tartalmaznak vegyszereket.

Semmilyen esetre ne válasszunk olyan kozmetikumokat, melyek meggátolják a verejtékezést, testünk egyik védekező funkcióját. Minden esetben ellenőrizzük az összetevők listáját! Lehetőség szerint válasszunk olyan termékeket, melyek kevés kémiai anyagot tartalmaznak, vagy kizárólag természetes alapanyagból készülnek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja