SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vagyonépítési stratégiák - 1 rész

Himer Csilla [cikkei] - 2013-10-03
Sokan vitatkoznak arról, hogy melyik a jobb stratégia - különösen egy válságban - arra, hogy vagyont építsen az ember fia/lánya: húzza össze nadrágszíjat, és kaparjon, vagy teperjen ezerrel, hogy nagyobbak legyenek a bevételei? Mivel ez a téma éppen szembe jött velem egy pénzügyi tanácsadó hírlevelében, ráadásul az egyik ügyfelem is nekem szegezte a kérdést nem is olyan régen, már nem tudtam ellenállni a kísértésnek, hogy ne írjak róla egy szakmai postot.
Vagyonépítési stratégiák - 1 rész

Vagyonépítési stratégiák
 
Merthogy ezek azok, és már most szeretném leszögezni, hogy mindegyikkel lehet is vagyont építeni. A nem mindegy az, hogy melyiknek mi az ára.
 
A pénzügyi coach (köz)beszól:
 
A sikertrénerek egyik kedvenc mondása, hogy minden sikernek meg kell fizetni az árát. Az egyedüli kérdés mindenkinél az, hogy hajlandó-e megfizetni ezt az árat...
 
Ezért most leltározok és kilistázom, melyik stratégiának mik az előnyei, hátrányai, gondolkodásbeli csapdái, buktatói. Aztán kiválaszthatod, hogy melyik való a kedvedre.
 
Vagyonépítési stratégia No. 1 - gatyaszíj összehúzás
 
Van, akinek az a testhez álló, ha nagyon gondosan és rendszeresen átbogarássza a kiadásait, és az ad neki biztonságérzetet, ha valahol még mindig talál megspórolható pénzt. Alapvetően pedáns típusok - pénzügyi nyilvántartásaikat illetően is. A pénz felhalmozásának szinte kizárólagos módjaként tekint a spórolásra. Vannak is céljai, ezeket aprólékos pénzügyi gyűjtőmunkával éri el.
 
A stratégia előnye:
 
nem igényel állandó önfejlesztést, pénzügyi tanulást. A stratégiára leginkább fogékony pénzügyi személyiségtípusok ezt a módszert élvezik is.
 
A stratégia hátránya:
 
Hatalmas nagy szívósságot igényel a megvalósítása. Mivel így nagy pénzeket nem lehet egyszerre összerakni, ezért sok időbe telik, mire kézzelfogható eredményt lát a stratégia követője. Rendszerességet, pontosságot, alaposságot igényel, mint általában a pénzügyek, de ez a stratégia már extrém mértékben. Csakis szívós, elszánt, kitartó típusoknak való.
 


A másik lényeges hátrány, hogy ez a stratégia csak akkor működik, ha van miből spórolni. Tehát tartós, biztonságos jövedelemforrást igényel.
 
A stratégia csapdái:
 
Mivel egy lapra, a megszorításra teszi fel vele az ember fia/lánya a pénzügyi boldogulását, így nincs rákényszerítve a fejlődésre. Ez pedig azt jelenti, hogy bizonyos mértékű szemellenzős gondolkodás alakul ki a stratégia alkalmazójában: eddig is így csináltam, ezután is menni fog.
 
Ez egyrészt azt eredményezi, hogy a saját pénzügyi komfortzónájának foglyává válik, másrészt azt is, hogy kiszolgáltatott lesz a pénzügyeiben: ha valami olyan elsöprő erejű változás következik be az életében, amelyben ez a stratégia nem nyújt gyors és hathatós segítséget (pl. egy hirtelen állásvesztés esetén minden addigi megtakarítást felélnek), akkor az illető (és családjának) anyagi biztonsági szintje valahová a nulla és a zéró közé lesz tehető.
 
A másik nagy csapda ebben a szituban, hogy tartós és biztonságos jövedelmet igényel. Mivel azonban ez a stratégia (és  követője) szinte kizárólag a kiadásokra koncentrál, így megelégszik egyetlen bevételi forrással. Ha az valamiért elapad, vagy jelentősen megcsappan, akkor nagy gáz van. Ennek ellenére a bevételekről nem gondolkodik, csak addig, amíg fel kell osztani a különböző kiadási formák között.
 
A harmadik nagy csapda az, hogy egy ilyen szemléletmóddal az élet hajlamos elrohanni mellettünk. Úgy öregszünk meg, hogy szinte semmit nem élveztünk az élet nyújtotta lehetőségekből, csak a végén. De addig... végigkísér minket az érzés, hogy valami nagyon fontosat kihagytunk: azt, hogy éljünk.
 
A stratégiát jellemzően használó pénzügyi személyiségtípusok:
 
Elsődleges pénzügyi személyiségtípusként: spórolós (aki szélsőséges esetben akár fösvény is lehet)
 
Másodlagos pénzügyi személyiségtípusként: az agresszor, a tervező és az aggodalmaskodó.
 
A szerkesztő megjegyzése:
 
Ha nem igazán mondanak sokat az itt szereplő pénzügyi személyiségtípusok, semmi baj, lesz még szó róla elégszer az oldalamon a következő hetekben.
 
Fotó: Sura Nualpradid - FreeDigitalPhotos.net

Vagyonépítési stratégiák - 2. rész

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja