SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3 ok, amiért anya vállalkozik

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2016-09-01
Gyakori jelenség manapság kismamák körében, hogy gyermeknevelés mellett, előbb vagy utóbb keresnek valamit, amiből szert tehetnek egy kis bevételre, ezzel is hozzájárulva a családi kasszához és kikerülhetnek a "hami készítés" és a pelenka csere mókuskerekéből. Azt vettem észre sokan elítélik, megítélik ezeket a nőket, ezért összeszedtem, mi is viszi az anyákat ma arra, hogy az alvásidejük terhére saját vállalkozást indítsanak.
3 ok, amiért anya vállalkozik

1. Az anyagiak – tisztábbak, mint a pelenka!

Egyrészt a szülés utáni juttatások olykor jelentősen eltérnek az előtte kapott fizetéstől és az összeg folyamatosan csökken. Először, ha minden feltételnek megfelel az anya, akkor CsED-et kap 24 hétig, ami a szülést megelőző fizetésének kb. 70%-a. Ennek letelte után igényelhető a GyED, ami szintén a szülés előtti jövedelem kb. 70%-a, viszont maximalizálva van a mindenkori minimálbér 70%-ban, ami ma bruttó 155 400 Ft. Ez megfelelő feltételek mellett, a gyermek két éves koráig jár.

GyES alanyi jogon jár a gyermek születésétől, vagy egyéb juttatások lejárta után a gyermek három éves koráig, ennek összege megegyezik a mindenkori öregségi nyugdíj minimumával, ami évek óta 28 500 Ft, ikrek esetén valamivel több.

Ezt végiggondolva a nőkön elég nagy a nyomás, hogy valami keresetkiegészítést keressenek, ha nem akarnak végképp kiszolgáltatva lenni.
 

2. Időhiány

Másrészt sok nő azért kezd vállalkozásba, mert kevés munkahely van, ami 2-3 év vagy még több idő után visszaveszi a nőket, és ha visszaveszik is, nem adnak lehetőséget részmunkaidőre, vagy bedolgozáshoz, távmunkához, noha ma már az esetek nagy százalékában adottak lennének a lehetőségek. Pedig nyugaton már egyre elterjedtebb, nem csak az anyáknak, de az 1980 után született úgynevezett Y generációnak is erre van igénye, ezért lassan talán nálunk is elindul a változás.

Ehhez jön még az óvodák/bölcsődék nyitvatartási rendje, ami gyakran szintén nem anya és munkahely barát. Ha nincs egy apai feladatainak tudatában élő, teljes értékű apuka, vagy egy aktív nagyi a közelben, a nő élete szinte teljesen ellehetetlenül. Hajnalban leadja a gyereket, egész nap dolgozik, későn megy érte és akkor még együtt is kéne lenni, és a háztartást is el kell látni.

Az meg, hogy ő Szegény Nő hol van ebben a történetben? Sehol. Ugyanígy nincs sehol a minőségi idő a gyerekekkel, vagy a párunkkal, márpedig a kiegyensúlyozott élethez mindháromra szükség van.
 

3. Önmegvalósítás, lehetőség a váltásra

Harmadrészt vannak nők, akiket nem elégít ki a pelenkacsere és a játszótéren ücsörgés, ezért keresik a lehetőséget, hogy amellett, hogy anyák, hogyan lehetne egy kis felnőtt életük is, ahol mással kell foglalkozni, ahol elismerik és megbecsülik őket, ezáltal kiszakadva a manapság olyan jellemző GyES alatti elmagányosodásból is.

Az otthon töltött idő lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit újragondoljuk az életünket, hogy valóban életünk végéig mások céljaiért akarunk-e dolgozni. Jó az nekünk, ha mások osztják be az időnket? Nincsenek saját álmaink? Ezt akarom csinálni életem végéig? Gyerek mellett bár nem könnyű, de van lehetőség az újratervezésre, tanulásra, ezért sokan ezt az időszakot választják a saját vállalkozás beindításához is. 
 

Három dolog, ami a vállalkozó anyukáknak segíthet:

  1. Ne tekintsd kényszernek, mert teherré válik. Nézz rá lehetőségként.
  2. Tanulj mielőtt bármibe is fognál.
  3. Alaposan tájékozódj a vállalkozási formákról, mivel jársz legjobban.

Ma nagyon sok Önkormányzat támogatja az ilyen jellegű kezdeményezést, sőt ösztönzik is őket, segítő találkozásokkal, coachokkal. Ami legfőképpen nem elhanyagolható, hogy a nő, az Anya kiegyensúlyozottabb lesz, fontosnak érezheti magát, visszakaphatja régi önmagát. Ez a család minden tagjára jól hat – férj, gyerek/gyerekek, nagyszülők, egyéb szociális kapcsolatok.

A család támogatását nem mindig nyered el – és ez másokkal is így van. A vállalkozó anyáknak több csoportja is van szerte a weben, de itt, hozzászólásodban is kérdezhetsz tőlem. 

Fotó: zizzy0104/FREEIMAGES

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja