SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3 ok, amiért anya vállalkozik

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2016-09-01
Gyakori jelenség manapság kismamák körében, hogy gyermeknevelés mellett, előbb vagy utóbb keresnek valamit, amiből szert tehetnek egy kis bevételre, ezzel is hozzájárulva a családi kasszához és kikerülhetnek a "hami készítés" és a pelenka csere mókuskerekéből. Azt vettem észre sokan elítélik, megítélik ezeket a nőket, ezért összeszedtem, mi is viszi az anyákat ma arra, hogy az alvásidejük terhére saját vállalkozást indítsanak.
3 ok, amiért anya vállalkozik

1. Az anyagiak – tisztábbak, mint a pelenka!

Egyrészt a szülés utáni juttatások olykor jelentősen eltérnek az előtte kapott fizetéstől és az összeg folyamatosan csökken. Először, ha minden feltételnek megfelel az anya, akkor CsED-et kap 24 hétig, ami a szülést megelőző fizetésének kb. 70%-a. Ennek letelte után igényelhető a GyED, ami szintén a szülés előtti jövedelem kb. 70%-a, viszont maximalizálva van a mindenkori minimálbér 70%-ban, ami ma bruttó 155 400 Ft. Ez megfelelő feltételek mellett, a gyermek két éves koráig jár.

GyES alanyi jogon jár a gyermek születésétől, vagy egyéb juttatások lejárta után a gyermek három éves koráig, ennek összege megegyezik a mindenkori öregségi nyugdíj minimumával, ami évek óta 28 500 Ft, ikrek esetén valamivel több.

Ezt végiggondolva a nőkön elég nagy a nyomás, hogy valami keresetkiegészítést keressenek, ha nem akarnak végképp kiszolgáltatva lenni.
 

2. Időhiány

Másrészt sok nő azért kezd vállalkozásba, mert kevés munkahely van, ami 2-3 év vagy még több idő után visszaveszi a nőket, és ha visszaveszik is, nem adnak lehetőséget részmunkaidőre, vagy bedolgozáshoz, távmunkához, noha ma már az esetek nagy százalékában adottak lennének a lehetőségek. Pedig nyugaton már egyre elterjedtebb, nem csak az anyáknak, de az 1980 után született úgynevezett Y generációnak is erre van igénye, ezért lassan talán nálunk is elindul a változás.

Ehhez jön még az óvodák/bölcsődék nyitvatartási rendje, ami gyakran szintén nem anya és munkahely barát. Ha nincs egy apai feladatainak tudatában élő, teljes értékű apuka, vagy egy aktív nagyi a közelben, a nő élete szinte teljesen ellehetetlenül. Hajnalban leadja a gyereket, egész nap dolgozik, későn megy érte és akkor még együtt is kéne lenni, és a háztartást is el kell látni.

Az meg, hogy ő Szegény Nő hol van ebben a történetben? Sehol. Ugyanígy nincs sehol a minőségi idő a gyerekekkel, vagy a párunkkal, márpedig a kiegyensúlyozott élethez mindháromra szükség van.
 

3. Önmegvalósítás, lehetőség a váltásra

Harmadrészt vannak nők, akiket nem elégít ki a pelenkacsere és a játszótéren ücsörgés, ezért keresik a lehetőséget, hogy amellett, hogy anyák, hogyan lehetne egy kis felnőtt életük is, ahol mással kell foglalkozni, ahol elismerik és megbecsülik őket, ezáltal kiszakadva a manapság olyan jellemző GyES alatti elmagányosodásból is.

Az otthon töltött idő lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit újragondoljuk az életünket, hogy valóban életünk végéig mások céljaiért akarunk-e dolgozni. Jó az nekünk, ha mások osztják be az időnket? Nincsenek saját álmaink? Ezt akarom csinálni életem végéig? Gyerek mellett bár nem könnyű, de van lehetőség az újratervezésre, tanulásra, ezért sokan ezt az időszakot választják a saját vállalkozás beindításához is. 
 

Három dolog, ami a vállalkozó anyukáknak segíthet:

  1. Ne tekintsd kényszernek, mert teherré válik. Nézz rá lehetőségként.
  2. Tanulj mielőtt bármibe is fognál.
  3. Alaposan tájékozódj a vállalkozási formákról, mivel jársz legjobban.

Ma nagyon sok Önkormányzat támogatja az ilyen jellegű kezdeményezést, sőt ösztönzik is őket, segítő találkozásokkal, coachokkal. Ami legfőképpen nem elhanyagolható, hogy a nő, az Anya kiegyensúlyozottabb lesz, fontosnak érezheti magát, visszakaphatja régi önmagát. Ez a család minden tagjára jól hat – férj, gyerek/gyerekek, nagyszülők, egyéb szociális kapcsolatok.

A család támogatását nem mindig nyered el – és ez másokkal is így van. A vállalkozó anyáknak több csoportja is van szerte a weben, de itt, hozzászólásodban is kérdezhetsz tőlem. 

Fotó: zizzy0104/FREEIMAGES

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja