SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A magzatot is megfertőzheti az anyai baktérium

Családinet [cikkei] - 2010-08-25
A szexuális úton terjedő betegségek között jelentős szerepet töltenek be a talán kevésbé közismert Mycoplasma és Ureaplasma baktériumok, amelyek gyakran tünetmentesen vannak jelen a fertőzöttekben. A fertőződés módjairól, az esetlegesen fellépő tünetekről és a kezelés lehetőségeiről dr. Komlódi Júlia, az Oxygen Medical STD (szexuális úton terjedő betegségek) szakértője beszélt.
A magzatot is megfertőzheti az anyai baktérium
Különleges baktériumok
A Mycoplasma és az Ureaplasma baktériumok a legkisebb önálló életre és szaporodásra képes, mesterséges táptalajon tenyészthető mikroorganizmusok. A többi baktériumtól jelentősen megkülönbözteti őket, hogy nincs sejtfaluk. 
A Mycoplasma elsősorban a húgy- és ivarszervek, ill. a légutak hámfelszínén élősködik, elpusztítja a légutak, ill húgyivarszervek csillós hámsejtjeit, így okoz tüdőgyulladást és húgyivarszervi fertőzéseket. Ráadásul miután lezajlik a betegség akut szakasza, sokáig fáradtság, levertség marad vissza, és ízületi-, idegrendszeri- vagy vérképzőszervi szövődmények is jelentkezhetnek. Amennyiben a nemi rész fertőződött, nőknél és férfiaknál is akár terméketlenséget is okozhat. 
Az Ureaplasma elsősorban a serdülőkorban, fiatal felnőtt korban, a párkeresés időszakában „összeszedhető” fertőzés, amely jellemzően fájdalmas vizeléssel és fehérfolyással járó húgycsőgyulladást okoz mindkét nemnél, nőknél hüvelyi folyást, bár a kórokozó gyakran a tünetek jelentkezése nélkül is kimutatható. 
 
 
A gyakori partnerváltás rizikófaktor
A két baktérium okozta fertőzés nemi úton terjed, így nyilvánvalóan a gyakori partnercsere erősen növeli a betegségek kialakulásának kockázatát. Szexuálisan aktív életkorban az ún. nem gonococcus okozta húgycsőgyulladás (NGU) jelentős részében Chlamydia trachomatis, Mycoplasma és Ureaplasma törzsek állnak a panaszok hátterében. A szexuálisan aktív korosztály 20-80%-a érintett. A már említett tüneteken kívül a húgycső gyulladását a férfiaknál a pénisz nyílásának vöröses elszíneződése kísérheti, míg a nőknél az égő érzéssel kísért vizelés mellett az alhasi fájdalom is figyelemfelkeltő lehet. A gyulladás megjelenhet a hüvelyben és a méhnyakban is, és az olyan komplikációk, mint például a petevezetékek gyulladása vérzészavart, méhen kívüli terhességet, akár meddőséget okozhatnak. Az orális és az anális érintkezés következtében a végbélben és a garatban is tapasztalhatnak a fertőzöttek fájdalmat és váladékozást.  
 
 
A fertőzés koraszülést is okozhat
Ha a fertőzött és nem kezelt nő teherbe esik, a méhen belüli fertőzés koraszüléshez, súlyos esetben akár halvaszüléshez is vezethet. Ugyanakkor a magzat is megfertőződhet a hüvelyflórából feljutó fertőzés miatt, illetve szüléskor a szülőcsatornán való áthaladáskor. 
A fertőzés okozta problémák leginkább attól függenek, mikor találkozott a baktériummal a magzat. A koraszülötteknél jellemző lehet a súlyos légzészavarral járó ún. respirációs distressz szindróma, illetve egy, szintén a tüdő érintettségével járó szövődmény. Ezen kívül az agyhártyagyulladás, és egyes izom- és idegrendszeri eltérések hátterében is ez állhat.
 
 
A partnert is kezelni kell
A diagnózis állomásai a reggeli első vizelet, illetve nőknél a húgycső-, a hüvely- és méhnyak-váladék mintavétele és laboratóriumi vizsgálata. Férfiaknál szóba jöhet a húgycsőváladék, az ejakulátum vagy a prosztatamasszázs utáni ejakulátum elemzése. A kórokozó az esetek egy részében kimutatható az újszülött orr- és torokváladékából, illetve egyes esetekben a kislányok vizeletéből is kitenyészthető.
A kezelés gyógyszeresen, antibiotikummal történik, de csak akkor jelenthet biztonságos és szövődményektől mentes megoldást, ha mindkét szexuális partnert kezelik. Különösen fontos a tervezett fogantatás előtti kivizsgálás, és szükség esetén kezelés. 
 
www.oxygenmedical.hu
kép: www.foter.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja