SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ki legyen a gyermekorvosunk?

Családinet [cikkei] - 2011-05-10
Néhány ötlettel szeretnénk segíteni, milyen szempontok alapján válassz orvost születendő gyermekednek. Minden szülő azt szeretné, ha gyermekét a legjobb kezekben tudhatná. Különösen fontos ez, amikor megbetegszik szemünk fénye és szükség van az orvosi segítségre. Ezért aztán igen lényeges, hogy olyan orvost válasszunk, akiben a gyermek és a szülője is megbízik.
Ki legyen a gyermekorvosunk?

Gyűjts referenciákat

A legjobb „ajánlólevelet” a megelégedett szülők és a kis betegek adják. Hallgasd figyelmesen, amikor egy édesanya arról mesél, hogy X doktor néni vagy Y doktor bácsi milyen lelkiismeretesen kezelte a gyermeket, vagy milyen figyelmesen bánt vele. A legjobb, ha ilyenkor megkéred barátaidat, ismerőseidet, meséljék el, hogyan zajlik egy vizsgálat, hogyan viszonyul az orvos a kis beteghez.

Érdemes megtudakolnod azt is, mennyire segíti tanácsokkal a szülőket. Legyen érdeklődő, kérdezzen rá olyan dolgokra is, amelyek - tegyük fel - életmóddal, közérzettel kapcsolatosak.  Az nem szerencsés, ha csak a betegség kezelésére szorítkozik. Az is nagyon fontos, hogy az aggódó szülő kérdezhessen orvosától, ám nem mindegyikük értékeli ezt. Kérdezz rá arra is a barátok körében, hogy az ő orvosuk mennyi időt szán a betegeire, van-e lehetőség tisztázni minden aggályunkat.

Ezután hasonlítsd össze, értékeld ki a begyűjtött javaslatokat.
Itt azt érdemes figyelembe venned, mik a számodra legfontosabb szempontok.
Mondjuk olyan orvost szeretnél-e aki a szakképzésben tanultak alapján gyógyít, vagy inkább a homeopátia kíméletes módszereivel kezdi a gyógyítást és csak szükség esetén nyúl gyógyszerekhez? Rendelőintézetben dolgozik-e vagy kórházban, - utóbbi esetén speciális ellátást igénylő megbetegedések alkalmával könnyebben kerül szakorvoshoz a gyermek.

Azt is érdemes megtudakolni, hogy az adott orvost szabad-e telefonon keresni akár az otthonában is, vagy a rendelési idő után szigorúan az ügyeletre kell vinni beteg gyermekünket. A kis beteg szempontjából sem mindegy, hogy egy ismerős, megszokott, szeretett személy veszi őt kézbe, ha baj van, vagy egy teljesen ismeretlen. Ráadásul sokszor a telefonon elmondott tanácsok is sokat segítenek, nem is kell mindig azonnal orvoshoz rohannunk.

Számít a távolság



Amikor kiválasztottad a „jelöltet”, nézz utána az interneten, telefonkönyvben, a lakóhelyedtől milyen távolságban helyezkedik el a rendelő. Nagyon fontos, hogy könnyen meg tudd közelíteni tömegközlekedéssel is. Csak akkor válassz távolabbi orvost, ha biztosan mindig rendelkezésedre áll egy autó, vagy szükség esetén vállalod a taxizást. Előfordulhat, hogy rendszeresen kell visszajárnotok kezelésre és ezt bármilyen időjárási viszonyok közepette meg kell tennetek, az autó lerobbanhat, akinek pedig nincs kocsija, annak a tömegközlekedésre kell számítania.

Nem számít a körzet

Ha a közeletekben több rendelő is található, nem fontos ragaszkodnod a körzeti gyermekorvoshoz. Ha nagyon sokan adták le neki a TB-kártyát, akkor bármilyen jó orvos is, a túlterheltség rá fogja nyomni bélyegét a munkájára. Az is előfordulhat, hogy több helyről is negatív véleményt hallottál róla. Csak azért, mert odatartoztok, ne ragaszkodj hozzá!

„Jól nézd meg magadnak, kit választasz!”

Ha már minden választási kritérium stimmel, de személyesen még nem ismered az orvost, vagy bizonytalan vagy a választásban, feltétlenül kérj időpontot tőle egy személyes beszélgetésre. Itt nem csak az orvost, hanem az asszisztenst, a rendelési körülményeket is alkalmad lesz szemügyre venni.  

Ez alkalommal tégy fel minden kérdést, amire valóban választ szeretnél kapni. Jól megfigyelheted, mennyi időt szán rád, mennyire veszi figyelembe a te igényeidet. Ki fog derülni az is, mennyire vesz komolyan téged, mennyire tartja tiszteletben a szuverenitásodat, milyen türelmes lesz hozzád.

Csak akkor tudod teljes bizalommal a kezébe adni gyermekedet, ha úgy érzed, hogy biztonságban lesztek nála és komolyan vesz téged. Ha körültekintően választasz, hosszú távra is bebiztosítod a jó kapcsolatot gyermeke(i)d orvosával és remélhetőleg nem ér majd csalódás!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja