SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Úszás, betegségek, edzés

Nemesvári Edit [cikkei] - 2012-01-27
Náthásan ússzon-e? Fáj a füle, mit tegyek?
Amikor egy tavaszi hétvégén elkezdjük úszótanfolyamra hordani gyermekünket, valószínűleg még nem tudatosul bennünk, hogy nyárra nem fog megtanulni a csemete úszni, és a téli hideg napokon is gyűrjük majd az uszodázást, (ha 3 hónap alatt megtanult, akkor nagy szerencsénk van és az alapos előmunkálatok már megvoltak). A tél tehát az oktatás kellemetlenebbik része, már ha van ilyen.
Úszás, betegségek, edzés

maganuszas

Ősz...

Az őszi ovis/sulis visszaszokással lassan el is kezdődik a náthás időszak, ami nagyjából márciusig tart. Sok szülő ezért úgy gondolja, hogy a téli uszodázásnak nincs létjogosultsága, nem ér annyit az úszás, hogy utána beteg legyen gyermeke.  Én ezt megcáfolnám, persze vannak kivételes esetek. Az én elméletem szerint (ha egy teljesen átlagos gyereket veszünk alapul, aki néha köhög, néha folyik az orra, de nem nyomja az ágyat hetekig egy-egy betegség kapcsán) nem jellemző, hogy az uszodázás miatt fáznának meg.

Hajszárítás...

Vannak jelentéktelennek tűnő, de igenis fontos dolgok az úszás kapcsán. Az egyik ilyen a hajszárítás. Mindig azt javaslom, hogy mindegy, hogy milyen kellemes idő van kint télen, minden esetben teljesen szárazon lépjenek ki az uszodából, szigorúan sapkában. Rá kell szánni azt a plusz 10 percet, amíg a hajszárítás után már nem izzad a gyerek, és utána öltöztessünk fel (addig megeheti a jól megérdemelt szendvicset). A gyerek ebből mit sem vesz észre, csak mi izzadunk le kétszer, mire megszárítjuk a 30 centis hajat és felcibáljuk a gyerekre az anorákot.

Nátha...

Gyakran csörög a telefonom, hívnak a szülők,  nem tudja mi tévő legyen, mert kicsit náthás a gyerek, jöjjenek-e úszni. Általában azt szoktam javasolni, hogy ha már nem lázas, jó a kedve, az orrából is csak minimális adagok távoznak, akkor nyugodtan jöjjenek el. Minden szülő maga dönti el, ő ismeri a gyereke adottságait, immunrendszerét. De szerintem a túlféltéssel nem használunk a gyereknek. Azért a ló túloldalára sem kell átesni, a "Nincs semmi baja, csak kicsit köhög!" típusú mondatok sem vezetnek jóra, ha közben majd' megfullad a gyermek. Úgy gondolom meg lehet találni az arany középutat, ha ismerjük őt. Ha gyengének, fáradtnak érzi magát egy örökmozgó, aki még úszni is szeret, az jelenthet valamit. Adjunk néha engedményeket, nekünk sincs mindig kedvünk hetente többször sportolni menni, pláne, ha bujkál bennünk valami kór.



Fülgyulladás...

Kényes kérdés a fülgyulladás. Ha makacsul visszatér a fülgyulladás kisgyermekeknél, és találunk összefüggést az uszoda vizével, akkor sem kell abbahagyni az úszást. Manapság rendkívül profi füldugók léteznek, amelyeket kifejezetten úszáshoz csinálnak a gyerek (vagy felnőtt) fülformájára méretezve. Ha ezt úszás előtt helyesen betesszük a fülébe és még egy úszósapkát is húzunk rá, garantáltan nem megy bele a víz, így egy baci sem jut be, ami galibát okozhatna.  A háziorvos biztosan tud segíteni, hogy területileg hol csinálnak legközelebb ilyet.

Edzés...versenyzés...

Ha kevés betegséggel túléltük a 1.5-2 év oktatást, tudja a 4 úszásnemet és már 6-7 éves lett időközben a kicsi, akkor jöhet a nagy dilemma, hogy járjon-e tovább edzésre. Érdemes-e versenyeztetni. Ezt a kérdést is sokan felteszik nekem viszonylag hamar az oktatás végéhez képest. Nem lehet rá válaszolni. Illetve olyan értelemben lehet, hogy ha a gyerek akarja, mindenképpen eddzen, versenyezzen, aztán majd ő úgyis látja a többieket, összehasonlítja saját magát velük és eldönti, hogy merre tovább. Ha jönnek az eredmények, úgyis marad. Ha jó a társaság, úgyis marad. Ha "csak" 4-5 évet úszott már szerencsénk van, lesz egy jó alapja, amire építhet és beleszokik az uszoda semmihez sem hasonlítható világába.

Szerintem nem mond igazat az, aki egy 4-5 éves gyerekről megmondja, hogy belőle élsportoló lesz vagy csak hobbi úszó. Persze lehet ilyen-olyan irányba terelni, lehet neki kedvet csinálni, lehet erőltetni, de ezt csak az idő és a szorgalom dönti el, hogy mi lesz belőle. Az, hogy tehetséges a gyermek, csak egy dolog. Hogy ügyes a mozgása, gyorsan tanul, odafigyel. De lehet, hogy csak egy ideig, aztán amikor tud minden úszásnemet, akkor már nem fogja lekötni az, hogy oda-vissza úszkáljon a medencében. Egy kezdetben kissé ügyetlenebb gyermek viszont lehet, hogy talál olyan edzőt/barátokat, hogy nem lehet elvonszolni az uszodából és reggel hatkor boldogan áll a rajtkövön startra készen.

További információért látogasson el a www.maganuszas.hu oldalra!

Nemesvári Edit


Nemesvári Edit
Testnevelő, gyógytestnevelő, úszóedző

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/383-78-86
Honlap: http://www.maganuszas.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja