SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tanuljunk együtt-színek, számok, betűk

Kókai Kata [cikkei] - 2007-02-01
A gyermekek kíváncsisága kielégíthetetlen. Nincs olyan apró tárgy, vagy hang, ami ne keltené fel érdeklődésüket.
Tanuljunk együtt-színek, számok, betűk

Aki már nevelt gyermeket, bizonyára csodálattal figyelte, milyen hamar, milyen nagy tudást el tud sajátítani a gyermek. Amikor megszületik egy baba, még el sem tudjuk képzelni, hogy önállóan gondoskodjon magáról, vagy éppen szavakat tanuljon. Utólag visszagondolva azonban láthatjuk, hogy ez az apró, kedves kis gyermek egy év alatt több dolgot tanul meg, mint az elkövetkező hosszú évek alatt.

Elsajátítja a beszéd, a járás, az érzelem és az igények kifejezésének módját, egyre több dolog memorizálódik kis fejében, s végül szinte teljesen önálló lesz. A tanulás folyamatában pedig nem csak kíváncsisága, de mi, szülők is segíthetjük, játékos módszerekkel.

Játékos tanulás

Egy kisgyermek még nem alkalmas a tanulásra. Legalábbis nem a hagyományos értelemben. Nem érünk el vele semmit, ha egyetlen könyvvel próbáljuk lekötni figyelmét, hiszen őt minden érdekli - az is amit már látott, és az is, amit még nem. Mindent szeretne megérinteni, mindenről szeretné megtudni, mire is jó.

A tanulás számára relatív fogalom. Mindent megjegyez, amit hall, de szándékosan nem kényszeríthetjük rá, hogy éppen mit tanuljon meg.

Hogyan tanítsuk meg, mi mit jelent?

A legjobb módszer a játék és természetesen az, hogy követjük gyermekeink igényeit. Ha megfog egy tárgyat, amit még nem látott, mondjuk meg neki a nevét. Akár mutathatunk több hasonló tárgyat is, hogy a szó és az értelme is rögzüljön. Hasonlóképpen járhatunk el a színekkel is. Bár a kisgyermek még nem ismeri a tárgyak leírására alkalmas szavakat, és olykor saját kis nyelvén próbálja azt leírni, megmagyarázni, egy kis segítséggel mindent könnyen megtanulhat.

A színek közötti különbségtétel sem egyszerű feladat. Azonban könnyen megtaníthatjuk gyermekünknek egy egyszerű játékkal. Terítsünk le különböző színű terítőket a földre, majd keressünk azonos színű játékokat. A kékeket tegyük a kék terítőre, a zöldet a zöldre, és így tovább. Közben mondjuk ki hangosan a színeket, hogy a gyermek ne csak a színek közötti különbséget vegye észre, de a színek nevét is megtanulja.

Betű- és színtanulás játékosan

A betűket megtanulni nem nehéz, hiszen rengeteg olyan játékot lehet már kapni, mely segít az abc elsajátításában. Használhatunk olyan játékkockákat, amiken betűk vannak, vagy akár mi magunk is készíthetünk hasonlókat. Fontos, hogy a gyermek minden betűt valamihez társítani tudjon, ezért legjobb, ha a kedvenc, általa ismert játékokhoz, emberekhez társítjuk azokat. Például: a mint anyu, b mint baba, c mint cica. Játszhatunk betűfelismerő játékot. Mondjunk egy szót, melyet a gyermek ismer, az ő feladata pedig, hogy megkeresse azt a betűkockát, amelyen a kezdőbetű szerepel. Ezzel a játékos módszerrel könnyen megismeri a betűket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja