SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A kakukkfű

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-23
A kakukkfű / Thymus vulgaris / népi nevei: vadcsombor, tömjénfű, balzsamfű, mézfű, démutka.
A kakukkfű csodálatos gyógyító erővel rendelkező növény és a legismertebb fűszernövényünk.
Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A kakukkfű

A kakukkfüvet, már a görögök idejében jól ismerték, és náluk az elegancia, a kecsesség jelképe volt. A neve, a Thymus a   görög Thymon szóból ered, mely bátorságot jelent. A sok hagyomány, amely körüllengi a kakukkfüvet, éppen a nevéből adódik. A római katonák, mielőtt a csatába mentek kakukkfüves fürdőt vettek, hogy növeljék bátorságukat, erejüket a harcban. Az egyiptomiak is jól ismerték, ők a balzsamozásnál használták. /a balzsamos folyadékoknak ma is alkotó része a kakukkfű / A kerti kakukkfű  /Thymus vulgaris/ hazánkba a XI. században került, a Földközi tenger vidékéről. Előfordul számos helyen, de leginkább a száraz gyepeket, meszes talajt kedveli, ahová sok napfény jut. Napjainkban, nagyon sok kiskertben, erkélyeken cserépben vagy dézsába ültetve előfordul. Lila-tarka virágzata a déli órákban nagyon finom aromás illata áthatja a környezetét, és odacsalogatja a méheket. Innen ered a mézfű elnevezése.

Hatóanyaga: thymol, carvacrol, oleum, thymi aether, sók

Használják: köhögésre, gyomorerősítőnek, tüdőasztma, megfázás, torokgyulladás,másnaposság ellen

Olaját használják: bénulás, szélütés, szklerózis multiplex, izomsorvadás, reuma

Teakészítés: egy púpozott teáskanálnyi teafüvet,  2 dl forró vízzel leforrázunk és 5 percnyi állás után leszűrjük. A teába tehetünk mézet is és egy kiskanál Svéd-cseppet.

Megfázás

Teakészítés: Bodza, hársfa, kamilla, és kakukkfű egyenlő arányú keverékéből



 Egy evőkanál tea füvet leforrázunk 0.5 dl forró vízzel és öt perces állás után  leszűrjük. A teához még adhatunk mézet. Melegen kell fogyasztani. Érdemes nagyobb mennyiségű teát készíteni, mert naponta többször kell inni.

Légutak megbetegedésére: kakukkfű és lándzsás útifű egyenlő keveréke

Teakészítés: A teafű-keverékekből egy kávéskanál teafüvet leforrázunk 2dl forró vízzel és rövid állás után leszűrjük. A teába citromkarikát teszünk, és még jó melegen kell kortyolgatni.

Kakukkfű-olaj készítése: egy szélesebb szájú üveget megtöltünk kakukkfű virággal és levéllel. Jól belenyomkodjuk az üvegbe, úgy hogy még három ujjnyi hely maradjon az üveg szájáig. Két ujjnyi magasságig feltöltjük olívaolajjal. Kéthétig melegen tarjuk, és utána leszűrjük és használható.

A kakukkfűnek nem csak csodálatos gyógyító ereje van, hanem a konya számára is nélkülözhetetlen fűszer. A vadhúsokat el sem lehet a kakukkfű nélkül készíteni, mert az adja meg az igazi aromáját az ételnek. Használhatjuk még különböző sültekhez, grillhúsokhoz. Minden nehezen emészthető ételt fűszerezhetünk vele.

Aromás illatát is kitudjuk használni , mert aki egy kicsit kreatív, az készíthet belőle illatos párnát, amit pl. ruhák közé lehet tenni, vagy a  többi illatos virággal együtt leveleit potpourriba  rakja.

Kertünknek nemcsak fűszernövénye, de dísze is, most virágzik, és illata betölti a környezetét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja