SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Agyalapi mirigy műtét

Családinet [cikkei] - 2009-06-02
Agyalapi mirigyünk hormon és vegetatív idegrendszerünkért felelős. A babszem nagyságú kicsi szervecske az egész test működését befolyásolja. Operációja az idegsebészet egyik csúcspontjának számít.
Agyalapi mirigy műtét

A növekedési hormon túltermelődése, azaz az akromegália nevű betegség által érintett páciens hízik, szőrnövekedése fokozott, izzadása roppant kellemetlen testszaggal jár, sokszor verejtékezik, lábai-kezei nagyobb méretűek és duzzadtak, hangja mélyebbé válhat, csontjai deformációnak indulnak, arca eltorzul, ízületi fájdalmak gyötrik. Gyakran jelentkezik a pácienseknél magas vérnyomás illetve diabétesz, erős fejfájás, látászavar. Férfiaknál impotencia, nőknél meddőség, menstruáció akadozás-elmaradás jelentkezhet. Amennyiben a betegség gyerekeket érint ők csonttorzulás nélkül nagy testmagasságot érnek el. (Náluk a baj elnevezése óriásnövés.) Mivel az agyalapi mirigy a hormonrendszer vezéreként az egész testre kihat számos különböző tünetet produkálhat. Ezen ezerarcú tünetegyüttesek az egyik okai annak, hogy a mai világban is a betegek gyakran évek, évtizedek múlva jutnak megfelelő szakorvoshoz, pedig kezelhetőek, hiszen az agyalapi mirigy most említett - illetve egyéb - daganatai csaknem mindig jóindulatú elváltozások.

A hipofízis operációk mindig speciális szaktudást igényelnek az idegsebésztől és a műtéti eredményességet meghatározza az orvos gyakorlati tapasztalata. A beavatkozás különleges az orvostudományon belül, mégis tapasztalt idegsebész által nagyfokú biztonsággal végezhető. A műtétet idegsebész végzi, míg a test hormonrendszerének vizsgálatát, kezelését endokrinológus orvos felügyeli. Az agyalapi mirigy kutatása és kezelése terén több magyar orvos lett világszerte elismert. A hipofízis daganatok világszerte alkalmazott osztályzását hazánkfia Kovács Kálmán (torontói pathológus-endokrinológus) professzor alkotta meg. A műtéti eljárások biztonságosabbá tételében Prof. Dr. Czirják Sándor (MTA doktora, idegsebész főorvos) szerzett érdemeket. Ő nemzetközileg is kiváló eredményekkel operálja az agyalapi mirigy daganatban szenvedőket kollégáival együtt az Amerikai úton található Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben.



További információk, hírforrás: http://www.hipofizis.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja