SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy szép mosolyt kérek!

Családinet [cikkei] - 2011-03-03
A filmeken látható, hófehéren csillogó fogsor ma már különböző módszerekkel sokak számára elérhető, de a legfontosabb mégis a fog- és fogágybetegségek megelőzése. Az alábbiakban Dr. Wenczl Mónika, a Budai Egészségközpont fogorvosa ismerteti velünk a legfontosabb tudnivalókat a fogápolásról.
Egy szép mosolyt kérek!

A fogaink egészsége nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is. A hiányos vagy az ápolatlan fogsor azon túlmenően, hogy nem szép látvány, akár fogínysorvadáshoz, egyéb fogászati vagy komolyabb általános megbetegedésekhez is vezethet” – mondja a doktornő. Fogunk legfőbb ellenségei a savas, cukros italok és élelmiszerek. A szájüregben lebomló cukor kitűnő táptalaja a baktériumoknak, melyek elősegítik a fogszuvasodás és fogágybetegségek kialakulását.

Az ártalmas fogkő

A fogakra lerakódó lepedékből rendszeres és megfelelő tisztítás nélkül fogkő képződik. A fogak között megbúvó ételmaradékok által okozott fogínysorvadás pedig egy idő után már visszafordíthatatlan következményekkel járhat. Fogaink elszíneződését a cukros italok, a kávé, a bor és a tea is okozhatja, így célszerű odafigyelni, és minimálisra visszaszorítani ezek fogyasztását. A dohányzás amellett, hogy egészségtelen és rossz leheletet okoz, ugyanúgy elszínezi a fogzománcot és felgyorsíthatja a fogínysorvadást. A fentiek mind-mind hozzájárulhatnak fogaink rossz állapotához, ám rendszeres és alapos fogmosással, megfelelő szájápolással, valamint rendszeres fogászati szűrővizsgálatokkal megelőzhetjük a problémákat.

Megelőzés fogmosással


A legfontosabb a megelőzés során, hogy naponta minimum kétszer – még jobb, ha minden  étkezés után – legalább két percen keresztül körkörös mozdulatokkal alaposan tisztítsuk meg a fogaink mindegyik felszínét, különös tekintettel a fognyaki területekre és a nehezebben hozzáférhető helyekre. A fogkefe kiválasztása során igyekezzünk kisfejű, maximum közepes keménységű fogkefét választani. Fogmosást követően ne feledkezzünk meg a fogközök tisztításáról sem, ehhez használjunk fogselymet vagy megfelelő méretű fogköz tisztító fogkefét. Kihagyhatatlan a fogmosási szertatásból a nyelv tisztítása is, hiszen a szájban lévő baktériumok jelentős része a nyelven telepszik meg. A fogkrém kiválasztása során igyekezzünk fluoridos terméket vásárolni. Fontos tudni, hogy a ma divatos elektromos fogkefék nem csodaszerek, csak megfelelő minőségű termék választásával és helyes fogmosási technika elsajátítása esetén érhetjük el a kívánt eredményt.

Szűrővizsgálatok

Az otthoni megelőzésen túl a legfontosabb, amit fogainkért tehetünk, hogy rendszeresen – félévente – szakemberekkel ellenőriztetjük azok állapotát, hiszen a fogorvosok a kezdődő problémákat is azonnal észlelik. A fogorvosunk javasolhatja áttekintő panoráma röntgenfelvétel készítését is, aminek segítségével olyan problémákra is fény derülhet, amelyek a hagyományos fogorvosi vizsgálattal nem diagnosztizálhatóak. Ezen felül célszerű kérni a fogkövek eltávolítását, ezzel megelőzhető a fogínysorvadás, homokfúvós polírozással kiegészítve pedig megszabadulhatunk a fogakra felrakódott elszíneződésektől. Ne hanyagoljuk el fogainkat, hogy mosolyunk szép és egészséges maradjon!

Forrás: Budai Egészségközpont
Fotó: Ivi: Bunter Mund

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.
A szerkesztő ajánlja