SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Grapefruit dzsúsz (juice) és a pajzsmirigy

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2012-05-03
"Sok van mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb" (Szophoklész)
Ez jutott eszembe valamelyik nap, amikor az egyik beteg levelében részletesen leírta panaszait, gondját. A lényeg az volt, hogy pajzsmirigyműködésének csökkent voltát véleményezték és el is kezdték kezelését, de valahogyan mégsem jártak sikerrel.
Grapefruit dzsúsz (juice) és a pajzsmirigy

Amikor felkeresett, akkor azt mondta „megáll az eszem, hogy nem lehet a TSH szintjét a gyógyszerrel jól beállítani”, majd egy egész köteg leletet borított az asztalomra elkeseredésében. Részletes kikérdezése, megvizsgálása valóban a strúmát, az autoimmun gyulladást és a csökkent működést (hipotireózist) igazolt. A kedves hölgy meggyőzően hangsúlyozta, hogy „tessék elhinni és szedem a gyógyszert, sőt egyre nagyobb dózisban, hiszen az én érdekem és mégis az a fránya TSH sehogy sem akar beállni!”  Próbáltam ecsetelni neki, hogy az ember sokkal komplikáltabb, mint egy laboratóriumi adat, de érvelésem nem bizonyult meggyőzőnek.

A beteg történeke nagyon tanulságosnak bizonyult, ezért írom le ezt a történetet és igyekszem további tanácsokat adni. Amikor a betegség részleteibe sikerült betekintenem, kiderült, hogy a pajzsmirigybetegségéhez  csontritkulás, vashiány és gyomorégés (ún. reflux betegség) is társult. Kiderült, hogy a pajzsmirigyhormont valóban vízzel vette be  reggelente, de ezt követően  Grapefruit lével vette be a kálcium pezsgő-, a vas tablettát és az alumínium hidroxidot tartalmazó kanalas készítményt. Ezekről kimutatott, hogy jelentősen gátolják a pajzsmirigy hormonjának felszívódását.  Nem kellett további komplikált újabb vizsgálati sorozat és a beteg néhány hét múlva  jó közérzettel és eredményekkel tért vissza.
Fontosnak tartom – a teljesség igénye nélkül -, hogy néhány a gyakran  használt gyógyszer együttes alkalmazása során jelentkező  káros hatásaira felhívjam a kedves Olvasó figyelmét.

Melyek ezek?

Csökkentik az pajzsmirigyhormon felszívódását:

  • Vaskészítmények
  • Tejtermékek
  • Kálcium karbonátot  tartalmazó tabletták
  • Alumínium sók
  • Szóját tartalmazó ételek
  • Protonpumpa gátló gyógyszerek, amelyeket a fokozott savtermelés gátlására szednek

Gátolják a pajzsmirigy biológiai hasznosulását:

  • Szteroidok
  • Gyulladáscsökkentő, a reumatológiai betegségek kezelésére használt szalicilszármazékok
  • Vízhajtók (pl. a Furosemid)
  • Főleg a pszichiátriai gyakorlatban használt gyógyszerek (lítium, depresszió ellenes készítmények)

Befolyásolják az agyalapi mirigy működését és a pajzsmirigy hormonjainak képződését:

  • Fogamzásgátlók
  • A szívbetegek gyógyításában gyakran használt Cordarone, ill. Amiodaron,  Huma-Pronol, Concor stb.
  • A röntgen vizsgálatokban használt kontrasztanyagok
  • Az emlő daganatban szenvedők által szedett  tamoxifen
  • A nyugtatók és altatók egy része (barbiturátszármazékok)
  • Az antibiotikumok egy része, a gyakran hosszabb ideig szedett rifampicin

Mindezek az adatok (hangsúlyozom ismételten a teljesség igénye nélkül!) arra utalnak, hogy a pajzsmirigybetegek kezelése valóban összetett feladat, holisztikus szemléletet követel a kezelő orvostól és körültekintést, odafigyelést a betegtől egyaránt.

Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja