SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Moderációs Kineziológia- avagy vizuális stresszoldás

Horváthné Iványi Erika [cikkei] - 2014-03-07
Moderációs eszközökkel oldani olyan, mintha moziban ülnénk. A látott képek és a hallott információk együtt sokkal hatékonyabban épülnek be tudatunkba, mint ha csak az egyik érzékszervünket használnánk.
Moderációs Kineziológia- avagy vizuális stresszoldás

Moderáció és kinezioólgia, avagy vizuális beépülést és feldolgozást segítő technikák stressz oldás közben.

Moderációs eszközökkel oldani olyan, mintha moziban lennénk. A látott képek, főleg ha színesek is, sokkal jobban beleégnek a tudatba, mintha csak beszélgetünk a témáról.

A lényeg pontosan abban rejlik, hogy minél több érzékszervet megmozgatva jusson felszínre a bennünk mélyen lévő blokk, egy-egy szituációhoz társított negatív érzelmi gubanc. Ha jártál már kineziológusnál, akkor tudod, ha nem akkor most elmondom, hogy a találkozás elején mindenesetben kitesztelem az izmaidon, melyek azok a segítő gyakorlatok, amelyekkel tudatos emlékezés nélkül meg tudjuk keresni tested mely szervéhez kötődik blokk. Aztán a stresszoldás során kivezetjük a felszínre hozott emlékből a negatív érzelmeket és pozitívokkal helyettesítjük. Ez lehet egy megoldás, egy új érzés, egy új elhatározás, egy új módszer.

A látott és hallott információk sokkal jobban megmozgatják mind a kettő agyféltekét, ami azért előnyös, mert így biztosan a számodra legjobb és legkreatívabb megoldás születik a témádban.

Mi a feladata a bal és a jobb agyféltekének?

Bal agyfélteke az “analitikus”, felelős a beszédértésért, szövegértésért, számolásért. Elemzi a beérkező információkat, racionálisan, logikusan gondolkodik. Itt vannak elraktározva a félelmek, fájdalmak, amiket eddig összegyűjtöttél. Itt van a beszédközpont, a matematikai gondolkodás, a logika központja. Stressz esetén ő irányít, lekapcsolja a jobb agyféltekét és a homloklebenyt.

Jobb agyfélteke az “intuitív”, felelős a tér és forma érzékeléséért, az érzésekért, az elvont gondolkodásért. Itt lakik a fantázia, a formák, színek, dallamok, hangok, ritmus és az intuíció is. Nem érzékeli az időt, mentes a félelmektől és fájdalmaktól. Átlátja a dolgok egészét, de nem a részleteket. Megtalálja az összefüggéseket. Ő segít a térbeli érzékelésért és a látott dolgok felismeréséért. Stressz esetén nem működik. Részletesebben itt is olvashatsz róla: https://www.csaladinet.hu/index.php?module=redirect&p=vizualis_stresszoldas_hierika

Most már Te is megérted, miért olyan fontos a két agyféltekét összehangolni, különösen stresszoldás alkalmával.

Gyerekeknél azért nagyon egyszerű, mert ők még - főleg kisebb korban - nagyon a kis kreatív világukban élnek. Így számukra szinte kézenfekvő, hogy vizuálisan is megjelenítsék a megbeszélteket. Felnőtteknél már bonyolultabb, de nem lehetetlen, sőt! Nagyon is hatékony!

Te beszéltél már úgy telefonon valakivel, hogy közben rajzolgattál, jegyzetelgettél vagy ilyen-olyan jeleket tettél egy-egy szó mellé?

Nos, a moderációs technika pont erről szól: hogyan tudjuk még jobban meglátni és beépíteni azt a megoldást, átalakított belső képet, amire a stresszoldás során rájöttél. Gyakran teszem fel azokat a kérdéseket a találkozás végén, hogy "Hogyan érheted el  a vágyadat?" . Amire aztán születnek rajzok, pontokba szedett vázlatok, bekarikázott pókábra szerű jegyzetek. Közben lehet, hogy éppen fogantatás kori vagy óvodás kori emlékeket dolgozunk fel. De egy a fontos: mindegy, hogy melyik korban vagyunk éppen az oldás során, vizuális megjelenítéssel, sokkal könnyebben megy az ott lappangó stressz átalakítása.

Tulajdonképpen ez a módszer a coaching rendszeréből jön, ahol már több éve nagyon nagy eredményekkel használják. Németországban, ahonnan származik, már az iskolákban is nagy hatékonysággal alkalmazzák. Ráadásul egy olyan vivő módszerről van szó, ami bármi mással összekombinálható, így a kineziológiával is.

Van még egy plusz előnye: a segítő számára fontos, hogy olyan visszajelzést adjon, amit biztosan megértesz és magadévá tudsz tenni. Ezt pedig legjobban a szavakkal és képekkel lehet elérni.

Ha kedvet érzel egy ilyen találkozáshoz, ne halogasd a döntést!

Fotó: geralt - pixabay

Horváthné Iványi Erika


Horváthné Iványi Erika
Gyermek, junior és felnőtt stresszoldás

Elérhetőségeim:
Cím: 2112 Veresegyház, Budapesti út 1/b.
Telefon: 06-30/631-94-32
E-mail: kinezerika@gmail.com
Honlap: http://www.lelekfeny.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja