SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rendszeres testmozgással az emlőrák is megelőzhető

Családinet [cikkei] - 2015-05-22
Bizonyított tény, hogy a rendszeres testmozgás nem csupán a hangulatunkra van pozitív hatással, de számos betegség megelőzésében, illetve kezelésében is nagy szerepet játszik. Nemrégiben megjelent kutatások szerint az inzulinszint csökkentése által az emlőrák kialakulásának kockázatát is lényegesen lecsökkenti. Hogy pontosan hogyan, arról Pancsó Gergelyt, a Budai Endokrinközpont testnevelő-edzőjét kérdeztük.
Rendszeres testmozgással az emlőrák is megelőzhető

Menopauza után jelentősen megnő a mellrák kialakulásának esélye a nők körében, ami napjainkban egyre több áldozatot szed. Éppen ezért egy bizonyos kor után (40 év felett) érdemes évente mellrákszűrésen részt venniük a hölgyeknek, hiszen a betegség mielőbbi felismerése kulcsfontosságú a kezelés sikeres kimenetelét illetően. Bár korai stádiumban az állapot jó esélyekkel gyógyítható, ám ennek ellenére a megelőzésére legalább akkora hangsúlyt kellene fektetni, mint a terápiájára.
 

A mozgás és az emlőrák kapcsolata

A mozgás emlőrák-megelőző hatásának mibenléte több pilléren nyugszik, melyek együttesen és külön-külön is csökkentik a betegség kialakulásának kockázatát. Az egyik, hogy a rendszeres edzéssel csökken a test zsírtartalma, mely alacsonyabb ösztrogénszintet eredményezhet. Ennek a női nemi hormonnak zsír jelenlétében ugyanis magasabb az értéke, ami elősegíti a rákos sejtek megjelenését és növekedését.

Ezen kívül az immunrendszer erősítése által a szervezet hatékonyabban tud harcolni az állapottal szemben, valamint segít semlegesíteni a káros szabadgyököket. 

A mozgás továbbá jelentős változásokat eredményez az inzulinszintben, melynek magas értékeit a kutatók összefüggésbe hozták a mellrák kialakulásával. A sport ugyanis segít abban, hogy a glükóz a sejtekbe kerüljön, méghozzá kevesebb inzulin felhasználásával, hiszen a rendszeres edzés növeli a szervezet inzulin iránti érzékenységét.

Az Észak- Karolinai Egyetem kutatói szerint a cél érdekében természetesen senkinek sem kell túlhajszolnia magát. A vizsgálatukból kiderült, hogy heti 10-19 órás edzéssel akár 30 százalékos kockázatcsökkenés várható - bár egyes kutatások szerint már heti 3,5 óra sportolással is csökken a daganat kialakulásának esélye.
 

Minden kezdet nehéz

A szakemberek egyöntetű véleménye, hogy a mozgást bármikor el lehet kezdeni, nem csupán fiatalabb korban, hiszen egészségügyi hatásai minden korosztálynál érvényesülnek.

Pancsó Gergely, a Budai Endokrinközpont testnevelő-edzője szerint amennyiben valaki hosszabbidőn át nem sportolt, úgy a mozgás elkezdésekor érdemes szakember segítségét kérnie - főleg túlsúly esetén -, hogy az esetleges sérüléseket el lehessen kerülni, illetve, hogy személyre szabott edzéstervet lehessen összeállítani. Fontos, hogy ne csupán kardió edzéseket végezzünk, hanem izomtömeget is növeljünk, hiszen az izom képes közvetlenül felvenni a glükózt, inzulin felhasználása nélkül. 

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: commons.wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja