SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség, fogszabályzót kap a gyerekem!

Családinet [cikkei] - 2015-09-12
 [X]

A fogszabályzó használata, működése ma is sok szülő számára rejtély. Csokorba szedtük, mit érdemes tudni, hogy a fogszabályzás gyerekjáték lehessen.
Segítség, fogszabályzót kap a gyerekem!

Míg egy-két évtizede még fehér hollónak számított a fogszabályzós gyerek, ma mindennapos a kisiskolások és a kamaszok körében a „fémes mosoly”. Sőt, óvodás korban is lehet már tenni a tökéletes fogsorért. Dr. Kerekes Fanni, a Madenta Fogászat szakorvosa a leggyakrabban felmerülő szülői kérdésekre válaszolt.

Hatéves kislányomnak most nőnek ki az első maradó fogai, nagy a „rendetlenség” a szájában. Siessünk a fogorvoshoz, hogy elkezdje a fogszabályzást, vagy még javulhat a helyzet a többi fog érkezésével?

Nem késtek el, sőt! A fogszabályozásra nem csak a maradó fogak megjelenésekor, de már az első tejfogak előbújásakor érdemes odafigyelni. A fogszabályzó szakorvos ugyanis nem csupán a fogak rendezésével, de az arc felépítésével, a harmonikusan működő arcizmokkal, a tökéletes harapással is foglalkozik. Óvodás, kisiskolás korban kivehető készülékekkel, sokszor az izmokat is fejlesztő, úgynevezett trainerekkel dolgozunk, később, a maradó fogazat esetében a rögzített készülékeket részesítjük előnyben.


Másodikos kisfiam fogai egészségesek, szép formájúak, szabályosak. Miért kell neki mégis fogszabályzó? Felesleges pénzkidobásnak érzem, a fogorvosunk mégis ragaszkodna hozzá.

Nem csak a látványos hibákat orvosolja a fogszabályzó. Ha a kisfiú minden foga épnek és tökéletesnek tűnik, előfordulhat, hogy a kolléga valamilyen harapási rendellenességet fedezett fel. Ilyenek a mélyharapás, a keresztharapás, vagy nyitott harapás. Az is megeshet, hogy ezeket a problémákat szeretné megelőzni, a fogváltás időszakát kihasználva. Elképzelhető, hogy az orvos nem lát elég helyet a kinőni készülő maradó fogaknak, és fogszabályzóval szeretné „megtámogatni” a természetet.

A lányom négy hónapos, folyamatosan szopja az ujját. Félek, hogy a majdan kinövő fogai rossz "irányt vesznek". Elkerülhetetlenek a kiálló fogak?

Az ujjszopás és a cumi használata a szájpad fejlődésében nagy szerepet játszik, negatív hatásait főként óvodáskorban figyelték meg. Ha tudják, „cseréljék le” a gyerek ujjacskáját cumira. Igaz ugyan, hogy ez sem ideális megoldás, de könnyebben elvehető, és ma már kaphatóak anatómiai cumik is, melyekkel pozitív irányban befolyásolható az állcsontok fejlődése.


A kisfiamnak a "rendes" fogmosás is problémát okozott, szerette hamar "letudni" a dolgot. Most rögzített fogszabályzót kapott, tudja, hogy gondosabban kell tisztítani, de nagyon nehéz rávenni őt az alapos fogmosásra. Attól tartok, így nemhogy megjavulnak a fogai, de sokat veszíthet a szuvasodás miatt.

Sajnos a fogszabályozó kiálló alkatrészei plusz életteret jelentenek a randalírozó baktériumoknak. Én magam csak akkor kezdem meg a fogszabályozást, ha a gyermekkel már tökéletes a harmónia, mindkettőnknek egyformán fontos a fogápolás és szájhigiénia, így nem maradok egyedül a fogszuvasodás és fogágy-betegség elleni küzdelemben. Természetesen a szülők türelme, és segítsége is létfontosságú: otthon jó példát kell mutatni, és tudni kell ellenőrizni a kis páciens munkáját. Apró jutalmazással csodákat lehet elérni.


Meddig kell hordani a fogszabályzót? Kiskamasz fiam panaszkodik, hogy az osztálytársai csúfolják, és kétségbeesett amiatt, hogy mindez még évekig eltarthat.

Igen széles skálán mozog a fogszabályozó készülékek hordásának ideje. Eset, kor és páciensfüggő kérdés ez, de általánosságban elmondható, hogy a hétköznapi, átlagos fogszabályozó kezelés rögzített készülékkel másfél-két évig tart. Ez persze csak abban az esetben igaz, hogyha a már túlesett a fogváltáson, és csak maradó fogai vannak. Szerencsére ma már számos esztétikus megoldást ismerünk, melyekkel a fogszabályzó divatos viselet lehet – vagy éppen láthatatlanná válik.

Miért érdemes most belevágni a fogszabályozásba? Kedvezmények, árgarancia és további ajándékok várnak! Részletekért kattints ide!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja