SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A cukormentes termékek is ártanak?

Családinet [cikkei] - 2016-01-25
Érdemes óvatosnak lennünk a cukormentes italokkal és édességekkel, azok ugyanis éppen annyira roncsolhatják a fogat, mint a cukros társaik. A kutatások tanulságait dr. Komáromy-Poros Gergő, az Oxygen Medical fogorvosa ismertette.
A cukormentes termékek is ártanak?

A roncsoló hatása savnak köszönhető

A legújabb kutatások szerint a cukormentes üdítők és sportitalok is gyengítik a fogzománcot. A Melbourne-i egyetem szakemberei 23 különböző típusú cukormentes italt vizsgáltak meg és arra jutottak, hogy azok, amelyek savas összetevőket tartalmaznak és azok, amelyeknek alacsony a pH szintjük, mérhetően roncsolják a fogzománcot. 

A legtöbb ember tisztában van azzal az összefüggéssel, amely a cukor és a fogszuvasodás közt létezik, de azt már csak kevesen tudják, miért roncsolhatják a savas italok a fogat – a cukortartalomtól függetlenül. A cukor lepedéket képez a fogfelszínen, amely lepedék összetett folyamatok révén savassá válik. Ez a sav az, amely tulajdonképpen megtámadja a fogzománcot. Éppen ezért a savas italok cukor nélkül is roncsolóak, vagyis önmagában a cukormentesség nem jelent feltétlen védelmet a fogaknak. Ráadásul a sav a fogzománcon áttörve mélyebbre is halad és a fog puhább belső anyagát is megtámadja.
 

Mit lehet tenni?

Elsősorban tisztában kell lennünk, hogy a fogak szempontjából gyakorlatilag nincs különbség a cukros és a cukormentes, savas ételek és italok közt. Ez utóbbiak közé pedig nem csak az üdítők és a sportitalok tartoznak, de még az ízesített ásványvizek is. 

  • Mindig olvassuk el a cukormentes termékek összetevőinek listáját, és figyeljük, szerepel-e köztünk bármilyen sav, például citrom- vagy foszforsav.
  • Ha savas italt vagy ételt fogyasztunk, legalább egy órát várjunk a fogmosással, ha ugyanis előbb tesszük meg, azzal megsérthetjük a felpuhult fogzománcot. Ha legjobb, ha evés-ivás után tiszta vízzel kiöblítjük a szánkat.
  • Savas étel, ital után rágjunk cukormentes rágót, ami fokozza a nyáltermelést, a nyál pedig semlegesíti a sav hatását.
  • Ha mégis ezeket választjuk, vagy szívószállal igyuk, vagy viszonylag gyorsan nyeljük le, hogy a lehető legrövidebb ideig érintkezzenek a zománccal.
  • Válasszuk minél gyakrabban a tiszta vizet, ha szomjasak vagyunk!
     

Mikor forduljunk fogorvoshoz?

- A rendszeres, évenkénti fogorvosi kontroll során fény derülhet már a korai elváltozásokra is – ismerteti dr. Komáromy-Poros Gergő, az Oxygen Medical fogorvosa. -  Ugyanis a sav romboló munkája szép lassan „betegíti meg” a fogat, megtámadja a fogzománcot, majd fontos ásványok elvesztéséhez vezet. Ez pedig egy folyamatot indít be, amelynek állomásai:

  • Megjelenik a fogak érzékenysége, amelyet főként hideg vagy meleg ételek, italok fogyasztásakor tapasztalhatunk.
  • A zománc elvékonyodása miatt enyhén sárgulni kezd a fog és kopás jelei is láthatók lesznek.
  • Mind az érzékenység, mind a sárgulás fokozódik.
  • A fogak élei áttetszővé válnak, és kisebb mélyedéseket tapasztalhatunk a fogak felszínén.
  • Rendkívül előrehaladott állapotban a súlyos károsodás miatt akár a fogak eltávolítása is szükségessé válhat.

Szerencsére minden fázisban tudunk segíteni, illetve súlyos esetben pótolhatjuk az elvesztett fogat – hangsúlyozza dr. Komáromy-Poros Gergő fogorvos.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: JESHOOTS/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja