SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A leggyakoribb bőrgyógyászati megbetegedés gyerekkorban: az atópiás dermatitisz kezelése

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-02-14
 [X]

Az atópiás dermatitisz egy igen sok kellemetlenséget okozó betegség, mely gyermekek és felnőttek nagy százalékát érinti szerte a világban, így hazánkban is. Mik a tünetei és hogyan kezelhető? Ezt érdemes tudni az ekcémáról.
A leggyakoribb bőrgyógyászati megbetegedés gyerekkorban: az atópiás dermatitisz kezelése

Az ekcéma az egyik leggyakrabban előforduló bőrgyógyászati megbetegedés, sokan azonban mégsem ismerik, vagy egyszerűen nem ismerik fel, házilag félrekezelik. A súlyosbodó tünetek nagyon kényelmetlen perceket tudnak okozni a problémával küzdőknek, és ijesztő lehet a bőr állapota, amikor a betegség fellángol. Gyermekek esetében gyakrabban fordul elő és sokszor a kezelés is nehezebb, pedig nem szabad elhanyagolni. Lássuk, mit érdemes tudni róla.


Az ekcéma okai

Az atópiás dermatitisz a köznyelvben ekcémaként van jelen. Ez egy örökletes hajlamon alapuló betegség, melynek sokféle megjelenési formája van, nem alkot egységes csoportot.  Számos kiváltó oka lehet, a veleszületett hajlamon túl a különböző környezeti hatásokon át, a bőr működési zavara és sok egyéb. Az arra hajlamos egyéneknél már néhány hónapos korban megjelenik.


Az ekcéma tünetei

Tünetei a kezdetben kipirosodó, viszkető, hámló, esetenként nedvedző foltok a kisbabák arcán, fején. Gyermek- és kamaszkorban a piros foltok extrém szárazzá válnak, idült esetben pikkelyes, megvastagodó bőrfelületek képződnek, jellemzően a hajlatokban és a tenyér-talp környékén. A tünetek a kor előrehaladtával változnak, ám a hámlás, viszketés és pirosság szinte állandóan jelen vannak.


Az ekcéma kezelése

A kezelés mindenképpen a helyes és pontos diagnózissal kezdődik, fontos annak felderítése, hogy mi váltja ki legerősebben a tüneteket. Érdemes a megelőzésre is figyelmet fordítani, hiszen könnyebb kezelni a tüneteket, ha nincs folyamatos lobos állapotban a bőr. Általánosan igaz, hogy érdemes kerülni az érintkezést a durva, dörzsölő és a bőrt szárító anyagokkal. A különféle illatos kozmetikumok, tisztítószerek is kerülendők, az erős aromájú adalékanyagok ugyanis igen gyakran allergizáló hatásúak.

Minden megelőző lépés ellenére sajnos a bőr pirosságát, a viszketést és a bőrszárazságot jobbára folyamatosan kordában kell tartani, mivel a legkülönfélébb anyagok, időjárási vagy hőmérsékleti viszonyok is előidézhetik, vagy ronthatják a már meglévő tüneteket. A legfontosabb, hogy rendszeresen ápoljuk a bőrt, az ehhez használt krém kiválasztásánál pedig legyünk nagyon körültekintőek. A bioboltok kínálata nagyon csábító lehet, ugyanakkor nem feltétlenül biztonságos megoldás, hiszen a különféle (nem kifejezetten hipoallergén) növényi anyagok adott esetben csak fokozhatják a panaszokat. Attól, hogy valami természetes, még nem feltétlenül garancia, hogy megfelelő a dermatitiszes tünetek kezelésére.
 

A jó krém legfontosabb tulajdonságai:
 

  • Nyugtatja a bőrt - az ekcémás bőr akkor is könnyen irritálódik, ha épp nincs gyulladásban, ezért fontosak az olyan hatóanyagok, melyek segítenek leküzdeni az irritációt, pirosságot.
  • Csillapítja a viszketést - ez amiatt fontos, mert a bőr folyamatos vakarásával apró sérülések keletkezhetnek az érintett felületen, s így az immunrendszer első védvonala megsérül. A kisebb-nagyobb sérüléseken át a baktériumok és egyéb kórokozók könnyen bejutnak, és a bőr felülfertőződik. 
  • Segíti a bőr regenerálódását - a szárazság és a vakarás következtében megsérülő bőr hiányosságait mielőbb vissza kell építeni. Erre a legalkalmasabbak a bőr saját lipidjeihez hasonló anyagot tartalmazó készítmények.
  • Hidratál - súlyosságtól függetlenül az ekcémás bőr minden esetben száraz, vízhiányos, emiatt pedig hámlik vagy akár be is repedezik. Alapos hidratálással jelentősen csökkenthető, gyakran elkerülhető a tünetek halmozódása és a betegség súlyosbodása.
  • Semleges - vagyis nem tartalmaz hozzáadott illatanyagot, tartósítószert és káros anyagokat.

Körültekintő életmód és megfelelő kezelés mellett az atópiás dermatitisz jól kordában tartható betegség, ha nem engedjük elhatalmasodni. Mindig ügyeljünk rá, mit eszünk, mivel érintkezik a bőrünk; és a legfontosabb, hogy tartsunk kéznél megfelelő krémet, amellyel ápoljuk a bőrt. 

További információ: bepanthen.hu/hu/bepanthen-termekek/ekcema-es-erzekeny-bor/

L.HU.MKT.CC.07.02.2018.1496

 

Cikket lektorálta:
 

Dr. Sebő Zsuzsanna

Dr. Sebő Zsuzsanna

 

Gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadó


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/922-93-09
E-mail: sebozsuzsa@gmail.com
Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt)
 
 

Fotó: Pixabay / Pexels

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja