SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyítható lesz az ekcéma?

Faragó Tamás [cikkei] - 2018-02-28
 [X]

A Newcastle University kutatói közelebb kerültek ahhoz, hogy megértsék, mi történik a bőrrel ekcéma esetén.
Gyógyítható lesz az ekcéma?

Világszerte a gyerekek 20-, míg a felnőttek 3%-ának okoz kisebb-nagyobb, mindennapi panaszokat az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, mely bőrszárazsággal, bőrpírral, hámlással, intenzív viszketéssel járó, krónikusan fennálló bőrgyulladás.

A tudomány mai állása szerint a veleszületett hajlam alapján kialakuló, de külső tényezők - többek között erős allergéneket tartalmazó élelmiszerek - által is befolyásolt ekcéma nem gyógyítható, legfeljebb a tüneteket lehet enyhíteni, többek között például a bőrirritációt kiváltó anyagok - mint a gyapjú, vagy a durvább anyagú szintetikus textíliák - használatának elkerülésével.

2006-ban a kutatók észrevették, hogy a filaggrin - ez egy, a bőrben lévő fehérje - mennyiségének csökkenése növeli az ekcéma kialakulásának esélyét, de abban nem voltak biztosak, hogy ez az állapot - amely egy genetikai mutáció miatt lép fel s amely például az ichthyosis vulgaris nevű betegséget is okozza - mindenképpen ekcémát okoz.

Ennek a 2006-os kutatásnak az eredményére építve a Newcastle Egyetem kutatóinak először sikerült kimutatni, hogy szoros összefüggés van a filaggrin hiányos állapot és az ekcéma között; a filaggrinhiány fokozza a bőrsejtek gyulladásra való hajlamát.
Az ekcéma mechanizmusának nyomon követése érdekében a kutatócsoport egy laboratóriumban előállított, az élő bőrrel egyenértékű modellt használt, amiben olyan mértékű filaggrinhiányt idéztek elő, mint amilyet a genetikai mutáció okoz az embereknél.

Ezután a laboratóriumi körülmények között létrehozott filaggrinhiányos mintát az egészséges emberek bőrének mintáival összevetve azt mutatták ki, hogy még tizenhét, a bőr védelmi funkcióit ellátó fehérje működése sem volt olyan, mint az egészséges emberek bőrében.

Most, hogy jobban értjük, hogy mi történik a filaggrinhiányos bőrben, könnyebb lehet olyan kezelést kidolgozni, amely a betegség ténylegesen kiváltó okait szünteti meg, nem pedig csak a tüneteket enyhíti – mondta Nina Goad, a British Association of Dermatologists (Brit Dermatológusok Szövetsége) tagja egy sajtóközleményben.

Addig se feledkezzünk meg az ekcéma kezeléséről; a körültekintően megválasztott - a bőr nedvesség- és zsírtartalmát pótoló, és lehetőleg minél kevesebb adalékanyagot tartalmazó - krémek használatával több-kevesebb mértékben enyhíthető mind a viszketés, mind az állandó bőrszárazság.
A megfelelő krém kiválasztása az allergizáló összetevők ismeretében egyénenként eltérő lehet, azonban mindenképp fontos, hogy bőrnyugtató, regeneráló, viszketéscsillapító és hidratáló hatása legyen.

További információ: bepanthen.hu/hu/bepanthen-termekek/ekcema-es-erzekeny-bor/

L.HU.MKT.CC.26.02.2018.1537

Indexkép: Pexels - Linda Prebreza

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja