SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kagylók és rákok

Németh Ági [cikkei] - 2005-10-06
A kagyló- és rákfogyasztásnak már évezredes hagyományai vannak, afrodiziákumként tartják számon, ékszereket és dísztárgyakat is készítenek belőlük.
Kagylók és rákok

A kagylót és rákot már elődeink is fogyasztották. Ezt régészeti kutatások támasztják alá, mert a tudósok feltárásaik során a földünk számos helyén találtak kagyló maradványokat. A tudósok úgy vélik, hogy őseink a tengerparton, az apály idején összegyűjtötték a kagylókat, osztrigákat, később kimerészkedtek a tengerre is és ott a puhatestűeket gyűjtötték, így találkozhattak a rákkal is. A kagyló gyűjtése, nemcsak az élelemszerzés miatt történt, hanem pénzt helyettesítő csereeszköz volt. A néphit szerint a kagylók, rákok, osztrigák szerelmi varázserővel bírtak, afrodiziákumként tartották számon. Az ősi Egyiptomban Faruk király minden szerelmes éjszakája előtt osztrigát fogyasztott. Később XIV. Lajos és Casanova kedvenc ételei közé tartoztak a tenger gyümölcsei. Egy amerikai orvosnő kutató munkájának köszönhetően bebizonyosodott, hogy a rákok, kagylók koleszterincsökkentő hatásúak. A koleszterin mellett egyéb szterolok is találhatók benne. Ezek a nem koleszterin szterolok, gátolják a koleszterinfelszívódását.

A kagyló tartalmaz: fluort, jódot, vasat, cinket, fehérjét.
A rák tartalmaz: fluort, jódot, rezet, fehérjét

A mai korszerű és egészséges táplálkozásoz hozzátartozik a tenger gyümölcseinek fogyasztása. Nagyobb élelmiszerüzletekben és piacokon kedvünkre válogathatunk a különböző rákfajtákból és kagylókból.
A kagylókból ékszereket és dísztárgyakat is készítenek.

Tárkonyos ráksaláta

Hozzávalók:
30 dkg frissen főzött rákhús * 1 citrom * 0,5 dl tárkonyecet * *1 ek. tárkonylevél * 1 ek. capribogyó * olívaolaj * só * fejes saláta * paradicsom * tojás

Elkészítés
A rákhúst kiskockákra vágva, 1,5 dl hidegvízbe rakjuk és belekeverjük: a reszelt citromhéjat, a tárkonyecetet és levelet, az összenyomkodott capribogyót, sót. Hűtőbe rakjuk. Tálaláskor paradicsommal és tojással kirakott salátalevélre teszzük. Olívaolajjal meglocsoljuk.


Csirkesaláta rákkal

Hozzávalók: 1 sült csirkemell * 30 dkg főtt rákhús * 30 dkg főtt marhanyelv * 10 dkg gomba * 2 szem ecetes uborka * spárga konzerv * 3 db főtt tojás * madársaláta * só


Elkészítés
A felkockázott vagy laskára vágott: sült csirkehúst, a frissen főzött rákhúst, főtt marhanyelvet, gombát, zöldpaprikát, uborkát, és spárgafejeket salátás tálban összekeverjük. Leöntjük tartármártással, madársalátával, és félbevágott főtt tojással tálaljuk.



(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja