SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A csalán

Németh Ági [cikkei] - 2004-03-31
A csalán az egyik leghasznosabb gyógynövényünk, ne tekintsük gaznak! A természet sok jótékonyságra teremtette ezt a növényt. Régen nagy tiszteletben tartották, még a Dürert is megihlette. Dürer megfestette, ahogy egy angyal, csalánnal a kezében, az isten színe elé repül.
Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A csalán

Ez a növény nem mondható szépnek, kellemesnek, illatosnak, sőt kifejezetten taszító, mert ha hozzáérünk, megcsíp. A csípés égő fájdalommal jár, ez a csalán védekező fegyvere a legelésző állatok ellen. Régen a gyerekek falun, vagy akár a városokban is, ott ahol előfordult a csalán, kihasználták a növény csípő hatását. Összecsapkodták magukat a csalánnal, és tele lettek "kiütéssel". Nem kellett iskolába menniük, mert azt hitték róluk, hogy fertőző betegek, egy kis lógási lehetőség volt. Ez is a csalán jótékony hatásának a számlájára írható, mármint a gyerekek szempontjából.

A csalán egy méter magasra is megnőhet, bárhol megterem. Nem kényes növény.

Akinek van kertje, az biztos találkozik csalánnal, eső után gomba módjára szaporodik. Ez a növény nem gaz, ne gyomláljuk ki! A friss csalán a legjobb hajkondicionáló. A belőle készített tea csodákat tesz a hajjal. Erős, dús, és gyönyörű, fényes lesz.

A gyógyászatban minden része felhasználható.

Tartalmaz: C vitamint, hangyasavat, vasat, ásványokat, meszet.

Alkalmazása: kitűnő vértisztító gyógynövény és egyben vérképző is, vízhajtó, vesetisztító, általános erősítő a vas tartalma miatt, jó még reumatikus panaszokra, epebántalmakra, ekcémára.

A gyökeréből készített tea: jó a bélhurutra, hajhullásra, a fejbőr korpásódására.

Teakészítés a csalán gyökeréből: a csalángyökeret főzni kell.

Tavasszal, aki teheti, próbáljon ki csalánteából egy párhetes gyógytea kúrát. Nagyon jó hatással van a szervezetünkre, salaktalanít, erőt ad, tele leszünk energiával, mintha kicseréltek volna minket, mindenkinek ajánlom.

Teakészítés a csalán leveléből: a leveléből: egy kávéskanál teafüvet leforrázunk, 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 5 percig állni hagyjuk. Ha kihűlt, leszűrjük.

Mi is készíthetünk teafüvet: A földből felszedett csalánt megmossuk, és a gyökerével felfelé lógatva, egy csomót összekötünk, és száraz helyen felakasztva megszárítjuk. Ha megszáradt, a leveleit lemorzsoljuk, összetörjük, esetleg daráljuk. Vászonzacskóba vagy papírzacskóba tesszük. A gyökerét, szárát felaprítjuk, és úgy tesszük el.

Aki allergiás a hangyasavra, az ne igyon csalánteát, a csalán hangyasavat tartalmaz!

Ha valaki szeret nagyon egészségesen élni, készíthet csalánlevest. A csalánleves régen a szegények étele volt. Aki már készített ilyen levest, azt mondja, hogy nagyon finom. Ki lehet próbálni!

Csalánleves:

Jó, nagy marék friss csalánt (gyökér nélkül) megfőzünk, kb. 5-10 percig. Az egészet turmixoljuk, sózzuk. Egy kis fej hagymát vajon megdinsztelünk, adunk hozzá egy kanál lisztet, petrezselymet. Az egészet megpirítjuk, (rántást készítünk) 1/2 l hideg tejjel felengedjük, felforraljuk és hozzáadjuk a csalán pürét. Ízesíthetjük, borssal, 1-2 dl. tejszínnel.

Jó étvágyat!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja