SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogyás testkontrollal

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-29
A táplálkozástudomány berkeiben rendszerint állandó vitatéma, hogy mely táplálkozási forma nevezhető egészségesnek. Egyetlen tápanyag sem elhanyagolható, minden egyes étel a szervezet számára értékes anyagokat tartalmaz.
Fogyás testkontrollal

A kérdés csupán az, hogyan lehet megfelelő egyensúlyt teremteni a szükséges tápanyagok között. A diétás módszerek többsége a súlyfelesleg eltávolítását helyezi előtérbe, s nincs tekintettel a naponta szükséges vitaminok, ásványi anyagok pótlására, sem pedig a szervezet méregtelenítésére.

A testkontroll azonban olyan, a megszokott diétáktól eltérő étkezési forma, melynek segítségével a szervezetben lerakódott zsírfölösleg minden kockázat nélkül leadható.Bár a kezdetekben még nem, mint fogyókúrás módszer tartották számon, de később kiderült, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás a plusz kilóktól is segít megszabadulni. Első ízben Harvey és Marilin Diamond, amerikai táplálkozástudományi szakemberek Testkontroll című könyve ismertette a világgal ezt az újszerű módszert.

Fogyás testkontrollal

A testkontroll az élettani folyamatok működésén alapuló étkezési elv. Az átlagos diétáktól eltérően nem az egyes tápanyagok teljes kizárásán alapszik, inkább a különböző ételek együttes fogyasztását tiltja. Számtalan elvet foglal magában; elősegíti a fölösleges zsírok eltávolítását, a szervezet méregtelenítését, illetve az élettani folyamatok helyes működését. A testkontroll alapvető szabályainak betartása segít elérni az ideális testsúlyt, illetve energetizál.

Az emberi szervezet működési elve

A táplálkozáshoz számtalan élettani funkció kapcsolódik, melyek kiegyensúlyozott, helyes étrend esetén segítenek megtartani az ideális egyensúlyt, s meggátolják a szervezet legyengülését. Ha azonban a folyamatok bármelyike (pl. az emésztés) helytelenül funkcionál, az könnyen elhízáshoz, illetve az immunrendszere legyengüléséhez vezethet. Minden nap ugyanaz a folyamat ismétlődik a szervezetben, így ehhez kell igazítani az egyes tápanyagok bevitelét.

¡ A szervezet déltől este nyolc óráig veszi fel az elfogyasztott táplálékból kinyert tápanyagokat.
¡ Este nyolc órától reggel négy óráig történik meg a beépülés, vagyis a tápanyagok (vitaminok, szénhidrátok, zsírok) hasznosítása.
¡ Reggel négy órától délig történik a kiválasztás, ekkor igyekszik a szervezet "megszabadulni" a számára fölösleges anyagoktól.

A szervezet méregtelenítése

A fogyáshoz vezető út hosszú, és nehéz. Az első és legfontosabb lépés a méregtelenítési folyamatok elősegítése, ezáltal a betegségek megelőzése, a szervezet megerősítése, ugyanis a gyenge, beteges szervezet számára a fogyókúra káros lehet. Ahhoz, hogy a méregtelenítés folyamata sikeres legyen, ügyelni kell a kiválasztás megfelelő működésére.
Ha az anyagcsere folyamat a helytelen táplálkozás miatt felborul, a szervezet mérgekkel telítődik, s ez könnyen elhízáshoz, betegséghez vezethet. Ebben a rendszerben jut fontos szerephez az életet adó víz, s általában a folyadék. A méreganyagok többsége a nyirokrendszeren keresztül távozik, ehhez azonban szükségessé válik a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás. Fontos, hogy az elfogyasztott folyadék ne üdítőital legyen, hanem a szervezet számára hasznos ásványvíz, vagy zöldség- és gyümölcslé.

A diéta alapelvei

¡ Étrendünk legalább 70 százalékban magas víztartalmú ételekből, vagyis zöldségből, gyümölcsből álljon.
¡ A maradék 30 százalékban fogyasszunk gabonaféléket, húsokat, tejtermékeket.
¡ Soha ne párosítsunk olyan ételeket, melyek "közömbösítik" egymást, mert ez rontja az emésztési folyamatokat.
¡ A szénhidrátokat nem szabad fehérjével együtt fogyasztani (pl. tilos húsokhoz burgonyát fogyasztani).
¡ A különböző tésztafélék, húsok mellé fogyasszunk zöldségféléket, így megkönnyítjük a test emésztési folyamatát.
¡ A pasztörizálás során a tej számtalan értékes tápanyagok elveszít, helyette célszerű leveles zöldségek fogyasztásával pótolni a kalciumot.

Az emberi szervezet mindent megtesz azért, hogy fenntartsa helyes egyensúlyát. Ha azonban a helytelen táplálkozás felborítja azt, önmagától (a csontoktól, vagy szervektől) vonja el a korrigáláshoz szükséges, értékes tápanyagokat. A testkontroll diéta segít az emésztési és kiválasztási folyamatok kiegyensúlyozásában, így elősegíti a fogyókúra eredményességét. Mindamellett nem csupán néhány hetes kúra, hanem egyfajta életmód, mely segít az egészség, és az ideális testsúly megtartásában.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja