SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az anyajegy-szűrés lehetőségei - Számítógéppel vagy dermatoszkóppal?

Családinet [cikkei] - 2009-10-02
Az anyajegyszűrés jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen ezzel a vizsgálattal dőlhet el a bőrön lévő pigmentált elváltozások sorsa. A tapasztalt bőrgyógyász ugyanis el tudja dönteni, magában hordozza-e egy anyajegy a bőrrák kockázatát vagy sem.
Az anyajegy-szűrés lehetőségei - Számítógéppel vagy dermatoszkóppal?

A vizsgálatra kétféle módszer is rendelkezésre áll, ezek tulajdonságairól beszélt dr. Vincze Ildikó, a Dermatica Bőrgyógyászat és Kozmetika szakorvosa. 

Anyajegyek mikroszkóp alatt

A bőrgyógyászok több, mint tíz éve használják az úgynevezett dermatoszkópot az anyajegyek vizsgálatára, amely tulajdonképpen egy tízszeres nagyítást biztosító, bőrre helyezett mikroszkóp. A hámnak azt a rétegét világítja meg, amely szabad szemmel nem jól látható - így minden részlet jobban észlelhetővé válik. Az anyajegyek megközelítőleg 80 százalékánál elegendő is ez a fajta vizsgálat, ugyanis egy gyakorlott bőrgyógyász dermatoszkóp segítségével nagy biztonsággal meg tudja állapítani, hogy szükséges-e valamilyen további lépést tenni, vagy csupán jóindulatú pigmentációról van szó.

A rögzítés lehetőségei

A dermatoszkóphoz képest a számítógéppel összekötött kamera még nagyobb felbontású képet tud adni, vagyis részletesebb vizsgálatra nyújt alkalmat. A másik nagyon fontos jellemzője, hogy ilyen módon rögzíthetők, dokumentálhatók az anyajegyek, így nyomon követhetőek a változások is. A dokumentációnak korábban csak korlátozottak voltak a lehetőségei, hiszen leggyakrabban írásban rögzítették az információkat az anyajegyekről, illetve egy fóliával átrajzolták a gyanús elváltozásokat és ehhez hasonlították a későbbi vizsgálatok során. De ezzel a módszerrel a dokumentáció nehézkes, lassú és nem megfelelő pontosságú volt.
A dokumentációnak tehát elsősorban nem akkor van nagy jelentősége, amikor valakinek 6-8 problémamentes anyajegye van, hanem ha adott esetben 100-150 anyajegy van a bőrön, esetleg a családban volt már rosszindulatú daganatos betegség, akár festékes, akár más hámeredetű daganat. Ilyen körülmények között nagyon fontos tudni, melyik anyajegy változott és melyik az, amelyet el kell távolítani.

A szaktudás elengedhetetlen

Még a számítógépes rögzítésben is óriási a szerepe az orvosi szaktudásnak, ugyanis nem szükséges minden egyes, problémamentes anyajegyet dokumentálni, csupán az előszűrés során gyanúsnak talált elváltozásokat.


Egy számítógépes program lehetővé teszi a változások elemzését is, ha az anyajeggyel kapcsolatosan bármiféle gyanúra okot adó elváltozás tapasztalható. Vincze doktornő azonban figyelmezet, hogy ennél a fázisnál sem szabad csak a program által automatikusan kiszámolt eredményekre hagyatkozni, feltétlenül szükség van a szakorvosi tapasztalatra is. Ugyanis a csupán a szakember által bevitt adatokat elemzi a gép, és bizonyos ponthatárokhoz hasonlítva határozza meg a rizikó mértékét. Természetesen pontos eredményt csakis a szövettani vizsgálat hozhat, ennek ismeretében lehet meghatározni a további teendőket. A vizsgálat eredményéből derül ki, volt-e az anyajegyben rosszindulatú (malignus) elváltozás, és ha igen, tovább kell menni az onkológiai vizsgálatok felé.

Mikor melyik szűréstípusra van szükség?

Azt, hogy csupán dermatoszkópos vagy számítógépes szűrésre van-e szükség, a lelkiismeretes orvos egy megtekintés után maga is javasolhatja. Vagyis ha talál olyan elváltozást, amely rögzítésre érdemes, nyilvánvalóan az utóbbit fogja ajánlani, amennyiben nincs ilyen, a dermatoszkópos felmérés után csupán a következő kontrollvizsgálat időpontjára tesz javaslatot. Természetesen bárki bármikor élhet a számítógépes szűrés lehetőségével, hiszen megnyugtató lehet a tudat, hogy az állapotunkról rögzítés és pontos dokumentáció készül. Ez a fajta digitális a rögzítés miatt természetesen hosszabb ideig is tart, mint a dermatoszkópos, így az anyajegyek számától függően a vizsgálatra 30-40 percet kell szánni.

Ne várjuk meg, amíg látszik a változás

Sok esetben a szabad szemmel látható változások már meglehetősen durvák, és nagyobb valószínűséggel feltételezhetik, hogy elindult egy rosszindulatú folyamat. Egy vérző, kidudorodó anyajegy mögött megbújhat egy vastag tumor, bár természetesen az is előfordul, hogy teljesen banális ok áll például a vérzés hátterében. Ilyen lehet például a felső réteg sérülése. A kétségeket azonban minden esetben szakorvos oszlathatja el.
Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni az évenkénti szűrések jelentőségét, hiszen így a szabad szemmel még észrevehetetlen változások is lelepleződnek. 


További információ: www.orvostkeresek.hu 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja