SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csecsemő és gyermek ultrahang

4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-07-20
Minden szülő számára a legfontosabb, hogy gyermeke egészségesen szülessen, illetve fejlődjön. Minden anyuka és apuka ismeri azt az izgalmat, amit akkor érez, amikor még pocaklakó kisbabáját először vizsgálják ultrahanggal, majd amikor a születést követő hatodik hét körül elvégeztetik az ajánlott has-koponya-csípő vizsgálatot.
Csecsemő és gyermek ultrahang

Átélik azt a megkönnyebbülést is, amikor az orvos megnyugtatóan közli, hogy mindent rendben talált a csemeténél. Sajnos néha előfordulnak kivételek, amikor a vizsgálat során kóros elváltozást látnak.

Csecsemő ultrahangos vizsgálatMa már a terhesség korai szakaszában is számos genetikai betegség, kromoszóma- és fejlődési rendellenesség, illetve konkrét elváltozások (pl.: nyitott gerinc, végtagproblémák, vízfejűség stb.) felismerhető, ultrahang-diagnosztika és vérből végzett biokémiai vizsgálatok segítségével. Nem kevésbé fontos a megszületett gyermeknél koponya-, hasi és csípőszűrés ultrahangos vizsgálatainak elvégzése, melynek az esetleges rendellenességek korai felismerése szempontjából életre szóló jelentősége lehet.
A szűréssel igen korai csecsemőkorban olyan fejlődési rendellenességeket, elváltozásokat lehet kiszűrni, melyek még nem okoznak panaszt. Így még a tünetek megjelenése előtt meg lehet kezdeni a s
zükséges kezelést.
Az ultrahangos vizsgálat fájdalommentes, nem terheli a csecsemő szervezetét, nincs semmilyen mellékhatása, ezért bármikor megismételhető.

Csípőszűrés


Csecsemő ultrahangos vizsgálatA csípő ultrahangos vizsgálata pontosabb, precízebb diagnózist ad, mint a mechanikus vagy röntgenes vizsgálat. Az ultrahangszűréssel a porcfelszínek is láthatók, így 6 hetes kortól maximum 6 hónapos korig a csecsemők diszplaziájának és csípőficamának a kiszűrésére alkalmas, objektív, mérhető szögeken alapuló módszer. Azoknál a csecsemőknél, akiknek a családjában előfordult csípőficam, különösen ajánlott ez a vizsgálat. Ha a kisbabán elvégzett szűrővizsgálaton az orvosa nem talált kóros eltérést, gyermeke megfelelő mozgásfejlődése érdekében nincs más teendője, mint hagyni őt forogni, ülni, mászni. Semmit sem szabad erőltetni, nem kell ültetni vagy járatni a gyermekét, ő érzi, amikor olyan fejlett az izomrendszere, hogy ezeket a tevékenységeket biztonsággal végezheti.

Hasi ultrahangvizsgálat


A vizsgálat során az összes hasi szervet megnézzük, különös tekintettel a vesékre, mellékvesékre, húgyutakra, májra, epeutakra. Jól kimutathatóak az esetleges veleszületett rendellenességek /pl. az egyik Csecsemő ultrahangos vizsgálatoldalon hiányzó vese, vesemedence tágulat/, illetve elváltozások /vérzés, tumor, stb/. Kisfiúk esetében a le nem szállt herék helyzete meghatározható. Az ultrahang vizsgálattal rendkívül jól szűrhetők a hasi és kismedencei nyirokcsomók is. A vizsgálat nagyon fontos olyan csecsemőknél, ahol már magzati korban is látszódott üregrendszeri tágulat a vesében, akinek a családjában örökölt betegség igazolható. Sárgaság esetén elengedhetetlen az epeutak vizsgálata, hányós, hasfájós gyermeknél a gyomorszűkület kizárása érdekében.
Csecsemőkorban ez a vizsgálat előkészítést nem igényel, de ideális, ha a baba a vizsgálat előtt jóllakik, szopott.


A koponya ultrahangos vizsgálata

A csecsemők kutacsa még nem záródott, így az agyállományt körül-belül 18 hónapos korig lehet ultrahanggal vizsgálni. Jól láthatóak az esetleges ciszták, anatómiai elváltozások, rendellenességek.
A vizsgálat különösen ajánlott koraszülött kisbabák esetében, komplikált szülés után, izomtónus zavar, gyulladások, görcsök, légzészavar esetén.

Gyermekek ultrahangos vizsgálata

Csecsemő ultrahangos vizsgálatGyermekkorban gyakran előfordulnak olyan állapotok, betegségek, melyek pontos diagnosztizálásához szükséges az ultrahangos vizsgálat. Gyermekek esetében leggyakrabban balesetből adódó panaszok, sérülések, hasi panaszok, illetve duzzadt, normálistól eltérő nyirokcsomók esetén végzünk ultrahangos vizsgálatot.
A hasfájásnak lehet számtalan „banális” oka: vírus vagy bakteriális fertőzés vagy egyszerűen túlzásba vitt étkezés, de lehetnek komoly okok is a háttérben, mint például bélcsavarodás, nyirokcsomó gyulladás, vagy vakbélgyulladás. Ultrahanggal ezek általában jól vizsgálhatók.

Kisfiúknál ismeretlen eredetű fájdalom, herecsavarodás, gyulladás, fejlődési rendellenesség, sérv, rejtettheréjűség, folyadékgyülem, daganat kimutatására az ultrahangos vizsgálat kiválóan alkalmas A here és mellékhere szerkezeti eltérései, valamint a szervek vérkeringése is ábrázolható.

Tiz-tizenkét éves korban gyakran előfordul, hogy azoknál a gyerekeknél, akik hirtelen nőnek, a térdízületnél vagy a bokánál fájdalom keletkezik. Annak idején, amikor az ultrahang még nem volt ennyire elterjedt, a hirtelen növésnek indult gyermekek végtagfájdalmaival kevésbé foglalkoztak a szakemberek, pedig a további egészséges fejlődés érdekében ezekre is nagyon fontos odafigyelni!

Mint már említettük, az ultrahangos vizsgálatok semmiféle káros hatással nincsenek a babákra és a kisgyerekekre, nem járnak fájdalommal, így érdemes megelőzés céljából, illetve bizonytalan eredetű panaszok esetén elvégeztetni.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja