SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy szép mosolyt kérek!

Családinet [cikkei] - 2011-03-03
A filmeken látható, hófehéren csillogó fogsor ma már különböző módszerekkel sokak számára elérhető, de a legfontosabb mégis a fog- és fogágybetegségek megelőzése. Az alábbiakban Dr. Wenczl Mónika, a Budai Egészségközpont fogorvosa ismerteti velünk a legfontosabb tudnivalókat a fogápolásról.
Egy szép mosolyt kérek!

A fogaink egészsége nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is. A hiányos vagy az ápolatlan fogsor azon túlmenően, hogy nem szép látvány, akár fogínysorvadáshoz, egyéb fogászati vagy komolyabb általános megbetegedésekhez is vezethet” – mondja a doktornő. Fogunk legfőbb ellenségei a savas, cukros italok és élelmiszerek. A szájüregben lebomló cukor kitűnő táptalaja a baktériumoknak, melyek elősegítik a fogszuvasodás és fogágybetegségek kialakulását.

Az ártalmas fogkő

A fogakra lerakódó lepedékből rendszeres és megfelelő tisztítás nélkül fogkő képződik. A fogak között megbúvó ételmaradékok által okozott fogínysorvadás pedig egy idő után már visszafordíthatatlan következményekkel járhat. Fogaink elszíneződését a cukros italok, a kávé, a bor és a tea is okozhatja, így célszerű odafigyelni, és minimálisra visszaszorítani ezek fogyasztását. A dohányzás amellett, hogy egészségtelen és rossz leheletet okoz, ugyanúgy elszínezi a fogzománcot és felgyorsíthatja a fogínysorvadást. A fentiek mind-mind hozzájárulhatnak fogaink rossz állapotához, ám rendszeres és alapos fogmosással, megfelelő szájápolással, valamint rendszeres fogászati szűrővizsgálatokkal megelőzhetjük a problémákat.

Megelőzés fogmosással


A legfontosabb a megelőzés során, hogy naponta minimum kétszer – még jobb, ha minden  étkezés után – legalább két percen keresztül körkörös mozdulatokkal alaposan tisztítsuk meg a fogaink mindegyik felszínét, különös tekintettel a fognyaki területekre és a nehezebben hozzáférhető helyekre. A fogkefe kiválasztása során igyekezzünk kisfejű, maximum közepes keménységű fogkefét választani. Fogmosást követően ne feledkezzünk meg a fogközök tisztításáról sem, ehhez használjunk fogselymet vagy megfelelő méretű fogköz tisztító fogkefét. Kihagyhatatlan a fogmosási szertatásból a nyelv tisztítása is, hiszen a szájban lévő baktériumok jelentős része a nyelven telepszik meg. A fogkrém kiválasztása során igyekezzünk fluoridos terméket vásárolni. Fontos tudni, hogy a ma divatos elektromos fogkefék nem csodaszerek, csak megfelelő minőségű termék választásával és helyes fogmosási technika elsajátítása esetén érhetjük el a kívánt eredményt.

Szűrővizsgálatok

Az otthoni megelőzésen túl a legfontosabb, amit fogainkért tehetünk, hogy rendszeresen – félévente – szakemberekkel ellenőriztetjük azok állapotát, hiszen a fogorvosok a kezdődő problémákat is azonnal észlelik. A fogorvosunk javasolhatja áttekintő panoráma röntgenfelvétel készítését is, aminek segítségével olyan problémákra is fény derülhet, amelyek a hagyományos fogorvosi vizsgálattal nem diagnosztizálhatóak. Ezen felül célszerű kérni a fogkövek eltávolítását, ezzel megelőzhető a fogínysorvadás, homokfúvós polírozással kiegészítve pedig megszabadulhatunk a fogakra felrakódott elszíneződésektől. Ne hanyagoljuk el fogainkat, hogy mosolyunk szép és egészséges maradjon!

Forrás: Budai Egészségközpont
Fotó: Ivi: Bunter Mund

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja