SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szilvás finomságok

Németh Ági [cikkei] - 2004-10-18
Szilvás pite és szilvás fánk

Szilvás finomságok

 

Szilvás pite

 

Hozzávalók: 30 dkg liszt * 25 dkg cukor * 15 dkg vaj * 3 tojás * késhegynyi szódabikarbóna és sütőpor * 2 dl tej * citromhéj *

 

Töltelék: 50 dkg szilva * cukor * fahéj

 

Elkészítés: a tojások sárgáját a cukorral kikeverjük egy tálban.  Felolvasztjuk a vajat, és a tejjel együtt hozzákeverjük a cukros tojáshoz. A lisztet beleszitáljuk, és hozzáadjuk a citromhéjat, és a szódabikarbóna-sütőpor keverékét, majd simára keverjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, és belekanalazzuk a masszába, és óvatos mozdulatokkal összekeverjük.

A szilvát kimagozzuk, felaprítjuk kis kockákra és meghempergetjük a fahéjas cukorban. Egy közepes tepsit kibélelünk alufóliával, és a tésztamasszát belesimítjuk. A szilvát egyenletesen elosztjuk a tetején. Egy picit belenyomkodjuk a tésztába. Előmelegített sütőben /180 fokon / 40-50 percig sütjük. A sütés közben végezzünk sütéspróbát! Ha kihűlt, vágjuk kockára, és még melegen szórjuk meg porcukorral.

 

 

 

Szilvás fánk

 

Hozzávalók: 1 tojás * 7 evőkanál liszt * só * 2 dl tej *

Töltelék: 40 dkg szilva * kockacukor * őrölt fahéj

Sütéshez: bő olaj

 

Elkészítés: a lisztet, a tejet, a sót, és a tojást simára keverjük / sűrű masszát kapunk/. A szilvát kimagozzuk, és a belsejébe fahéjat és egy szem kockacukrot teszünk, majd a szilvaszemet összezárjuk. Az így elkészített szemeket a tésztamasszába forgatjuk és bő, forró olajban kisütjük. Darabonként körülbelül 3 percig sütjük. Papírtörlőre szedjük és lecsepegtetjük az olajat róla. Tálaláskor porcukrot szitálunk a tetejére.

 

 

Anzsel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja