SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Iskolába csalogató - Gergely járás

- 2017-10-31
A nagycsoportos korú gyermekek számára az iskolai élet gyakran megfoghatatlan. Nem tudják elképzelni, mi fog ott történni, milyen az iskola. Félnek minden újtól, ismeretlentől.Hogy könnyebbé tegyük az iskola megismerését, elfogadását, ezért kezdtük el évekkel ezelőtt e programsorozatunkat nagycsoportos korú óvodások, 4. osztályosok, óvodapedagógusok, tanító nénik, intézményvezetés együttműködésével.
Iskolába csalogató - Gergely járás

A nagycsoportos korú gyermekek számára az iskolai élet gyakran megfoghatatlan. Nem tudják elképzelni, mi fog ott történni, milyen az iskola. Félnek minden újtól, ismeretlentől.

Hogy könnyebbé tegyük az iskola megismerését, elfogadását, ezért kezdtük el évekkel ezelőtt e programsorozatunkat nagycsoportos korú óvodások, 4. osztályosok, óvodapedagógusok, tanító nénik, intézményvezetés együttműködésével. Célunk az iskola, tanító nénik megismerése, pozitív hatások megtapasztalása, az iskolával, tanító nénikkel való ismerkedés kapcsán megkönnyíteni az óvodából iskolába való átmenetet.

Helyszín: egyik nap iskola, másik nap óvoda, ötödik nap csere, hatodik nap a néphagyomány eljátszása.

Elengedhetetlen a gyermekek számára az érzelmi ráhangolódás, ezért sokat beszélgetünk velük a témáról, hogy kíváncsiságukat felkeltsük. Fontosnak tartjuk, hogy a tanulási folyamatot, amelyben aktívan vesznek részt, öröm hassa át. Tudjuk, hogy abban a helyzetben, amelyben nem érzi jól magát: türelmetlenek vele szemben, javítgatják, leintik, gátolják a szabad tájékozódásban – elmegy a tanulási kedve.

Hisszük, hogy az ismerkedés, az együttes tevékenység meggyőzi őket arról, hogy a dolgok értük történnek, megérzik azt, hogy befogadják őket – így könnyebben megbarátkoznak a körülményekkel.

A megvalósítás helyszíne: egyik nap iskola, másik nap óvoda, ötödik nap csere, hatodik nap a néphagyomány eljátszása.

A tevékenység során fejlődnek a gyermekek szociális képességei: az érzelmek, a motivációk az alkotási öröm, az együttes tevékenységek megélésével. Bátran kérnek segítséget a nagyoktól, ezáltal türelmük fejlődik. Az érzelmek, a motivációk fejlődnek az alkotási öröm, az együttes tevékenységek megélésével. Figyelemmel lesznek mások munkájára, ismerjék el mások és saját munkájukat. Az eszközök helyes használatát sajátítják el a különböző technikák alkalmazásával. Szívesen, lelkesen, felelősségteljesen segítenek a rászorulóknak. Egymás segítségét elfogadják.

Kommunikációs képességek fejlődését is segíti a tevékenység: verbális kommunikációjuk színesedik a kreatív tevékenységek, mozgás, séta, a népszokás dramatizálása során. A dalok, mondókák szövegének tiszta ejtése, ritmusának betartása, szövegének helyes ejtése is fontos feladat. Folyamatos a verbális kommunikáció, a párbeszéd az egymásnak nyújtott segítségadáskor, az együttes tevékenységek során.

A testi képességek fejlesztése is megvalósul: mozgáskoordinációjuk, finom-motoros mozgásuk, szem-kéz koordinációjuk fejlődik a kreatív -, mozgástevékenység, énekes játék során. Fejlődik formaalakításuk, téri, időbeli tájékozódásuk.          

Fontosnak tartjuk, hogy a projekt élményként valósuljon meg a gyermekek óvodai életében. A mindennapi életből indulunk ki, kíváncsiak vagyunk, hogy óvodásaink pozitív élményekkel gazdagodnak-e általa.

Többféle, színes tevékenységet tervezünk a nagycsoportosoknak, ügyelve arra, hogy érdeklődésüket felkeltsük a számukra vonzó feladatokkal. Például: a sétánál csoportokat alakítanak, próbáljuk a nagycsoportosokat egy kicsit közelebb hozni egymáshoz, hogy ne csak a játszószobákban, illetve az udvaron fussanak össze egy-egy játéknál. A kreatív tevékenységekben az iskolásokkal párban dolgoznak, ugyanígy a mozgásban. Az énekes játékokban is a nagyokkal együtt vállalnak szerepet.

Az iskolai életmódra nem a „kötelező”, „kötetlen”, „előkészítő” foglalkozásokon készül fel a gyermek. Az életkorának megfelelő környezet, a mindennapi életben való aktív részvétele segít abban, hogy megérjen az iskolai életmódra. E korosztálynál az érzelmek, a hangulatok húzzák magukkal az értelmi képességek fejlődését, a tanulás a játék, mese nyelvén történik.

A gyermekek saját tapasztalatokat gyűjthetnek a tevékenységek alkalmával. Személyiségük fejlesztése során érvényesül az egyéni bánásmód, segíti a program a közösség alakulását, az információk feldolgozását, a célok és módszerek igazodnak a gyermekek életkori sajátosságaihoz.

Sok új ismerethez, élményhez jutnak, miközben elmélyülnek, és erősödnek az egymás közötti érzelmek, új barátságok születnek. A játékos tevékenységeket örömmel végzik, megtanulják még jobban kezelni a váratlanul felmerülő problémákat. Az iskolások óvják, védik a kicsiket. A legérdekesebb számukra a cserenap, amikor  óvó nénik nélkül maradnak az iskolában. Ez komoly megpróbáltatás egy ilyen kisgyermektől, hiszen az, akihez érzelmileg kötődik, nincs vele.

A népi játékot az iskolások adják elő, az óvodások együtt énekelnek velük. Minden csoport meghallgatja az „előadást”, az óvó nénik könnyes szemmel nézik, hogy gyermekeik mekkorát nőttek, okosodtak az évek alatt. Hagyományosan felkötik a csoport szalagját a vándorbotra.

A folytatás: a tanító nénik ellátogatnak még óvodánkba, hogy ismerkedjenek, együtt játszanak a gyermekekkel. Olyan tapasztalatokat szereznek, amelyet máshol nem lehet megélni. Gyermekeink sem félve mennek majd iskolába, mert megismerkedtek már egymással. Az óvodában megtapasztalt szabadság, a közös élmények elraktározása, az ügyesedés, az együttélés szabályainak megalapozása, az egészséges életmód kultúrájának alakítása, a beszédkészség, bátorság, önbizalom erősödése olyan értékek, amelyekre a gyermekközpontú iskola alapozhat. Az eredményesség függ a tanító nénik hozzáállásától, együttműködési készségétől.

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja