SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Veszélyes játszóterek: törött játékok, pengék, üvegszilánkok

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-04-24
A játszótér eredeti rendeltetése szerint arra való, hogy már az egészen kicsik is szabadon, veszélytelen környezetben tudjanak szaladgálni, ügyességüket fejleszteni. Néha azonban gondatlanságból vagy szándékos gonoszságból eredően ezek a játékok akár életveszélyessé is válhatnak.
Veszélyes játszóterek: törött játékok, pengék, üvegszilánkok

A mai harmincasoknak még élénk emlékeik lehetnek a nyolcvanas-kilencvenes évek játszótéri állapotairól: perem nélkül betoncsúszdák, életveszély határát súroló mászókák, a libikókázás vége pedig mindig az volt, hogy aki később szállt le, az elharapta a nyelvét.

A mai játszótereknek már elvileg szigorú szabályoknak kell megfelelniük, ám a használók felelőtlenségéből vagy éppen szándékos rosszindulatából fakadóan még mindig számtalan veszélyt rejthetnek magukban. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül álljon egy lista, mire kell odafigyelned, ha azt szeretnéd, hogy a játszóterezés felhőtlen élmény legyen gyereknek és szülőnek egyaránt.
 

Pengék a játékokon

Néhány éve kezdett terjedni a közösségi oldalakon a játszótéri eszközökre szerelt pengék képe. Ez a gonoszságnak már egy olyan szintje, amelyre nehéz mit mondani. Bár nem sűrűn fordul elő az ilyen, mégis érdemes egy pillantást vetni a mászókára vagy a fogódzkodós játékokra, mielőtt felengeded rá a gyereket.


 

Üvegszilánkok

Sötétedés után a be nem zárt játszótereket gyakran használják a fiatalok egy kis buli előtti "alapozásra", és ilyenkor előkerülnek a boros- és sörösüvegek is, amelyeket az esetek nagy részében sajnos a padon hagynak, vagy akár össze is törnek belőlük néhányat. Az üvegszilánkokkal teleszórt játszótér súlyos veszélyeket rejt magában a mindent megvizsgáló kicsik számára, különösen akkor, ha a jó időt kihasználva mezítláb szaladgálnak. Sajnos olyan is történt már, hogy vicces kedvű fiatalok a csúszdát tömték tele üvegszilánkokkal, súlyos sérüléseket okozva ezzel a játszani vágyó kisgyerekeknek. Igyekezzetek ezért inkább olyan játszótérre járni, amelyet sötétedés után zárnak és őriznek, ha pedig ez nem megoldható, légy nagyon körültekintő, hol engeded mezítláb járni a gyermekedet.
 

Törött játékok

A nem rendeltetésszerű használat és a karbantartás hiánya folytán sok játék repedezik meg vagy törik el, súlyos baleseteket okozva. Ne menjetek olyan helyre, ahol korhad a fa, foszlik a kötél vagy nem bizalomgerjesztő a hinta állapota!
 

Korosztálynak nem megfelelő játékok

Szerencsére egyre több helyen ismerik fel, hogy óvodáskoron túl is szükségük van a gyerekeknek és a kamaszoknak egy helyre, ahol nyugodtan játszhatnak, így sok játszótéren alakítanak ki területet a kicsit idősebbek számára. A szülőknek észben kell azonban tartani, hogy ezek a játékok nem a totyogók számára készültek, és biztosítani, hogy nem másszanak fel rájuk.

Ugyanez vonatkozik a kamaszokra is: nekik sem ajánlatos (több okból sem) a babahintába ülni vagy olyan játékokkal játszani, amelyeket a náluk kisebb, könnyebb gyerekekre terveztek. Amellett, hogy rendkívül udvariatlan dolog elfoglalni egy 14 évesnek a hintát a kisgyerekek elől, ha többen rákapaszkodnak, még a játékban - és végső soron saját magukban - is kárt tehetnek.

Minden játékszert az a korosztály használjon, amelynek szánták!
 

Szemét, állatürülék

Hiába tilos dohányozni és állatot vinni a játszóterekre, néhány hely sajnos a mai napig tele van állatürülékkel, cigarettacsikkel - hogy a játszóterezés után hátrahagyott chipses zacskókról, üdítős dobozokról, csokipapírról ne is beszéljünk. Ezek ellen viszonylag könnyen lehetne tenni, ha mindenki kulturált módon viselkedne, azt azonban már jóval nehezebb megoldani, hogy a macskák ne piszkítsák össze éjszaka a homokozót, ami szintén fertőzések forrása lehet. Túlaggódni a dolgot nem kell, de ha tudjuk, hogy valahol felütötte a fejét a probléma, azt a helyet inkább kerüljük el, s láthatóan szemetes, kutyapiszkos helyekre se járjunk.

Indexkép: pixabayapriljlamb

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja