SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékok nyári sétákhoz

Somodi Eszter [cikkei] - 2010-06-24
Ha ez az idei igen csak szélsőséges nyári időjárás engedi, menjünk a gyerekekkel nagyokat sétálni, játszótérre játszani!
Játékok nyári sétákhoz

 hangvadászatSéta közben jó szórakozás lehet a különböző hangokra figyelni. Még indulás előtt, otthon rajzoljunk egy táblázatot! A sorokba kis rajzokkal ábrázoljuk azokat a hangokat, amikre vadászni fogunk. Például szirénázás, dudálás, kutyaugatás, madárcsicsergés, cipőkopogás, repülő hangja, fagylaltos autó zenéje… Az egyes sorok mellett hagyjunk helyet, ahol a gyerekek megjelölhetik egy tollal, vagy egy matricával, hogy melyik hangokat sikerült meghallaniuk! Ez a játék nagyon jól jöhet, ha gyermekünknek nincs kedve elindulni otthonról, mert egyáltalán nem lelkesíti, hogy piacra, vagy postára kell mennünk!

 

  

Séta közben, vagy a játszótéren akavicsok gyerekek nemcsak hangokat szeretnek gyűjtögetni, hanem mindenféle kincset: kavicsokat, botokat, homokot, amiket aztán természetesen haza is akarnak hurcolni. Biztosan minden szülő ért már úgy haza gyermekével sétából, hogy több kiló kaviccsal, és egyéb kinccsel lett nehezebb a babakocsi, vagy a táska. Ha már egyszer kénytelenek voltunk hazacipelni ezt a sok-sok kincset, hát játsszunk velük! Először is adjunk a gyerekeknek egy tálkába langyos, szappanos vizet és körömkefét, aztán kérjük meg őket, hogy sikálják tisztára a kavicsokat, majd rakják ki a napra megszáradni. Ha szárazak a kavicsok, fessük be őket sűrű temperával! Kisebb gyerekek szép tarka-barkára festhetik, a nagyobbak már figurákkal is díszíthetik. Ha megszáradt a festék, kenjük át decoupage lakkal, hogy tartósabb legyen a gyerekek műve. A szép, színes kavicsokkal aztán sok mindent játszhatunk: például kincskeresőset. Előzzük meg a gyerekeket a homokozóban, és megérkezésük előtt a befestett kavicsokat dugjuk el a homokban. Adjunk minden gyereknek egy lapátot, egy szitát, és egy vödröt, és kezdődhet a kincsvadászat! Ha van saját homokozónk otthon, ott csináljuk, ha nem, akkor a játszótéren jelöljünk ki egy területet a homokozóban, ahová elrejtjük a kincseket, és vigyünk bőven kavicsot, mert biztosan jó pár kis kincskereső csatlakozik majd hozzánk.

homokvárHa gyermekünk egy kis üvegben, vagy zacskóban homokot is hazacipeltetett velünk, azt is hasznosítsuk otthon! Készíthetünk például egy szép képet egy homokvárról. Kenjük be ragasztóval a papíron azt a részt, ahová a homokvárat szeretnénk tenni. Kérjük meg a gyerekeket, hogy szórjanak rá homokot. A felesleget rázogassuk le. Végül erős ragasztóval (ragasztópisztollyal) ragaszthatunk rá kavicsokat, kagylókat, csigákat, zászlót. Persze bármi mást is rajzolhatunk a homokkal.

Ha elered a langyos, nyári eső, akkor sem kell feltétlenül otthon kivárnunk a zápor végét. Húzzunk magunkra és a gyerekekre esőkabátot, gumicsizmát, és már indulhatunk is egy kis esőgyűjtő sétára. Vigyünk magunkkal egy-egy műanyag poharat, és mindenki próbáljon minél több esőt összegyűjteni a pohárba. 

 A legtöbb gyerek nagyon szeret vízzel játszani, vizet öntögetni. Ez persze jó nagy felfordulással és hatalmas tócsákkal jár. A lakásban bosszantó, és a csúszás miatt veszélyes is lehet a pacsázás, de ha végre szép az idő, lehet az erkélyen, a kertben is vizezni, vízzel játszani! Engedjük meg a gyerekeknek, hogy kedvükre kísérletezgessenek a vízzel! Készítsünk elő kis műanyag tálkákba vizet, kicsi szűrőt, tölcsért, műanyag flakonokat, kiskanalakat, befőttesüveget, és hagyjuk hadd öntögessenek a gyerekek kedvükre. Rajzolhatunk a befőttesüvegre alkoholos filccel egy csíkot. Kérjük meg a gyerekeket, hogy próbálják meg a műanyag flakonból a tölcsér segítségével a befőttesüvegbe tölteni a vizet, de pontosan a csíkig.

Feldarabolhatunk kicsi kockákra egy mosogatószivacsot, amit a gyerekek a szűrőkanál segítségével kipecázhatnak a vízből. A kipecázott szivacsdarabkákat fokhagymaprés segítségével kifacsarhatják. A tál víz mellé odakészíthetünk néhány apró tárgyat: parafa dugót, kisautót, csavart, ruhacsipeszt… A gyerekeknek előbb meg kell tippelniük, hogy melyik fog elsüllyedni, és melyik fog a víz tetején úszni. Tippelés után kipróbálhatják, hogy jól gondolták-e. Ha adunk nekik egy kis sót, cukrot is, akkor megfigyelhetik azt is, hogyan oldódnak fel a vízben.

Unaloműzők hosszú utazásokhoz

Ha még több játékötletre vagy kíváncsi, látogass el a www.mindennapraegyjatek.hu oldalra!

Kívánok sok jó játékot mindenkinek!
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja