SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ej, ráérünk arra még!... - vagy nem? Pénzügyeink gyerekszemmel

Himer Csilla [cikkei] - 2011-03-22
Te mennyire vagy Pató Pál, ha a pénzügyeidről van szó? És mennyire, ha a gyereked pénzügyeiről? Szerinted mikor kell elkezdeni a pénzügyi nevelést? Kell nekünk olyan egyáltalán? Megfordult már a fejedben, hogy nap mint nap modellként szolgálsz az anyagiak megítéléséhez? Vajon jó modell vagy?
Ej, ráérünk arra még!... - vagy nem? Pénzügyeink gyerekszemmel

Egyszer már értekeztem a CsaládiNeten korábban arról, hogy a gyerek pénzügyi nevelését minél hamarabb érdemes elkezdeni, tulajdonképpen ahogy a számnevekkel elkezd ismerkedni, már bele is vetettétek magatokat a pénzügyi okításba., anélkül, hogy tudnál róla. Abszolút nem baj viszont, hogy nem tudatosan csinálod, hiszen ezzel mindenki úgy van, ha a gyerek tudja, hogy mi az, hogy sok-kevés, kisebb-nagyobb, stb., az hozzátartozik az élethez. Hiszen minden nap használod. Te is, így aztán a gyerek is.

Másképp lenne ez a pénzzel? Nem hinném! Azt is minden nap használod, mert mást nem is tehetsz, és ezzel minden áldott nap példát is mutatsz a gyereknek. Jót vagy rosszat, az most más kérdés, de valamilyet mutatsz. Aztán a gyerek nagyjából tinikora táján majd választ. Eldönti, hogy jó-e neki az a példa, amit mutattál, vagy inkább kihajítja ezt a mintát, mert...

Márpedig a gyerek dönteni fog!

Az, hogy a gyerek dönt, az természetes dolog, főleg úgy 14 éves kora táján. Az a nem mindegy azonban, hogy milyen tapasztalatok alapján hozza meg a döntését. Neki még meglehetősen gyerek-üzemmódban szerzett tapasztalatai vannak a világról, és benne a pénzről. Ha minden marad a régiben, akkor átlag magyar gyerekként 14 éves korára mi az, amit biztosan fog tudni a pénzről? Lássuk:

  • tudni fogja, hogyan lehet elkölteni
  • tudni fogja, hogy nagyon gyorsan el lehet költeni
  • tudni fogja, hogy sokszor konfliktusforrás a szülei, de akár más emberek között is
  • tudni fogja, hogy ha nincs belőle elég, akkor lúzer vagy
  • tudni fogja, hogy ha nincs belőle elég, akkor illik magadat is lúzernek érezned
  • tudni fogja, hogy ha nincs belőle elég, akkor abba ketté szakadhat a család
  • tudni fogja, hogy ha nincs belőle elég, akkor megtoldhatja a máséval (a bankéval)
  • tudni fogja, hogy ha pénzt akar, akkor meg kell szakadnia, mint a szüleinek
  • és azt is tudni fogja, hogy ez utóbbihoz egyáltalán nem lesz kedve...

És azt is tudni fogja, hogy hogyan fogjon hozzá máshogy? Vagy a hitelnél megáll a tudomány, és jön a BAR-lista (bocs, a KHR-lista)? 

Lesz 14, de lesz majd 18 is...

És az a legnagyobb baj, hogy bár egy 14 éves gyerek átlagban ennyit tud a pénzről, mire 18 lesz, addigra sem lesz sokkal műveltebb pénzügyileg. Pedig akkor már kilép a nagybetűsbe, ha máshogy nem, akkor úgy, hogy elmegy fősulira, egyetemre, és ott szembesül élete első nagy pénzügyi problémájával: még az ösztöndíjat is bankszámlára kapja. A diákhitelről nem is beszélve. (Fúj, diákhitel, arról majd később, máshol még lesz szó...) Ettől azért több kell, ezt lássuk be! És azt is, hogy az idővel legalább annyira gazdálkodnod kell a pénzügyi tanítás terén is, mintha a befektetéseidet kezelnéd. A pénz ugyanis mozog, jön-megy, áramlik, de ahogy megy, úgy jön is újabb. Az idő viszont csak halad. Egy irányba. Nem fog körbe-körbe áramlani, mint a pénz. Az időből soha nem lesz több. Ezt leszámítva viszont az időre is igaz: mozgásban van, sőt kéz a kézben járnak. 

Az idő pénz... és még valami...

Ezt az igazságot nagyon jól ábrázolja az a képlet, amely minden befektetésre igaz: tőke X idő = hozam. Vagyis minél több időt hagysz arra, hogy a pénzed dolgozzon, annál kevesebb is elég lesz indulásnak ugyanahhoz a hozamhoz. Ez igaz lesz életed legnagyobb és legértékesebb "befektetésére", a gyerekedre is. Minél hamarabb kezded kiművelni, annál magabiztosabb lesz a pénzügyek terén is.  Szóval csak egy dolog biztos: időd van, de nem tengernyi - csak egy fél életnyi. És ez lehet, hogy hosszúnak tűnik, de annyira nem hosszú, hogy ne kéne kihasználni. 

Kezdj neki még ma!

Csak nem tudod, hol? Itt egy klassz lehetőség, amivel március 31-ig szuper bónuszokat kaphatsz!

golyakepzo
Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja