SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Büntetés helyett együttműködés

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2016-10-16
A szülők egyik leghétköznapibb, ugyanakkor legkimerítőbb feladata, hogy gyermekeiket a helyes úton terelgessék. Esetenként kihívás lehet rávenni a gyermekeket az elvárt viselkedésre. Hasonlóképpen vannak a gyerekekkel együtt töltött pillanatok, amelyek igencsak próbára teszik a szülők türelmét, empátiáját és kreativitását.
Büntetés helyett együttműködés

Egy reggeli indulás, amikor időre kell elkészülni az összes feladattal, a gyerekek számára nyűg és tortúra lehet. Inkább játszanának kedvenc építőkockájukkal, vagy lapozgatnák kedvenc könyvüket, vagy csak feküdnének még egy darabig csendben, mint felöltöznének. Van olyan, hogy a reggelinél is fontosabb befejezni egy előző nap megkezdett rajzot. 

A szülők ilyenkor persze könnyen eshetnek kétségbe, hiszen a percek villámgyorsan peregnek, a gyerek pedig még mindig pizsamában van. Aztán egyszer elszakadhat a képzeletbeli cérna, amikor a frusztráció és türelmetlenség érzése átveszi a szülők cselekedetei felett az irányítást és:

„Már tizenötször kértem, hogy öltözz fel, csak ma reggel. Te még mindig pizsamában vagy, pedig 5 perc múlva indulnunk kell. Rendben van, ma délután nem mehetsz ki biciklizni a barátaiddal. Majd így talán megtanulod, hogy figyelj a kéréseimre.”

Mi is történik ilyenkor? Bekövetkezett a büntetés. Az eszköz, amit minden szülő és nem szülő ismer. 

Nagy valószínűséggel te is találkoztál vele. Lehet, hogy gyermekként elszenvedted, lehet, hogy szülőként alkalmaztad. Vagy mindkettő. Minden szülő ismeri és majdnem minden szülő tudja, vagy érzi, hogy nem igazán működik. Megoldhatja a pillanatnyi nehézséget – levezetheti a feszültséget -, de hosszú távon nincs mérhető pozitív eredménye. Annál inkább a negatív mellékhatásai. Ha nem használ, hanem árt, akkor vajon mit lehet kezdeni vele? Van helyette más? 

A válasz egyértelmű igen. A legelső feladat megismerni az „ellenfelet”. A büntetést, amitől meg szeretnél szabadulni. 

Ha tudod, mi a büntetés, könnyebben találsz olyan módszereket, amikkel gyermeked ráveszed az együttműködésre úgy, hogy közben ne kelljen alkalmaznod a büntetést.

A büntetés egyik jellemzője, hogy leggyakrabban azért következik be, mert a szülő kifogyott a lehetőségekből, az eszközökből. Elfogyott a türelme, és még egy kicsit sem került közelebb ahhoz, hogy gyermekét rávegye az együttműködésre. Frusztrált, tehetetlen és türelmetlen. Egy másik jellemzője, hogy nem a viselkedést próbálja meg kijavítani, hanem a gyermeknek okoz fájdalmat – testit, vagy lelkit. 

Nem mutatja meg, mi lenne a helyes út, az elvárt viselkedés. Csak kiegyenlíti a számlát. Ha rossz a szülőnek, legyen rossz a gyermeknek is. Ez persze nem tudatosan történik a szülő részéről – remélhetőleg –, hanem a frusztráció, tehetetlenség, türelem elveszítése miatt. Amikor az érzések átveszik az irányítást. 

Érdekel a téma, és az is, hogy mit alkalmazhatsz büntetés helyett? Regisztrálj most a november 9-i ingyenes webináriumra: http://www.ertsunkszot.hu/buntetes-helyett-egyuttmukodes-webinarium/ 

Olvasd el a cikk következő részét is:
Büntetés helyett együttműködés – 2. rész

Fotó: Heriberto Herrera/FREEIMAGES

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja