SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Olcsó játék okos gyerekeknek

Somodi Eszter [cikkei] - 2011-09-15
Bizonyára sok családban előfordult már, hogy megvettek a gyerkőcnek valamilyen drága, csillogó-villogó-beszélő-ugráló játékot, amivel a gyerek 1-2 napig lelkesen játszott, majd hosszú hónapokra felé sem nézett. Ilyenkor a szülő mindig csak bosszankodik, amikor letörölgeti a játékról a port, és eszébe jut, hogy milyen feleslegesen adott ki annyi pénzt az akkor még áhított játékra.
Olcsó játék okos gyerekeknek

Saját gyerekeimen is megfigyeltem, hogy az egyszerű, gyakorlatilag minden háztartásban előforduló "játékokkal" mennyivel hosszabb ideig képesek eljátszani, mint a készen kapott, nem túl sok fantáziát igénylőkkel.

Összegyűjtöttem néhány játékötletet, amivel bármikor megörvendeztethetjük gyermekünket, és ők cserébe néhány nyugodt, jókedvű játékkal teli órával ajándékoznak meg minket.

Rizs - Nem is gondolnánk, hogy egy fél zacskó rizs micsoda klassz játék a kicsiknek.jatek_rizzsel

  • Beönthetjük egy mélyebb műanyag dobozba, és keverhetünk bele apró játékokat, kincseket. A gyerekek örömmel fognak turkálni a rizsben és lelkesen halásznak ki belőle minden kincset.
     
  • Ha ezt megunták, beleönthetjük a rizst egy nagy, lapos tepsibe is, vehetünk elő néhány játék teherautót, játékbuldózert, kiskanalat lapátnak… és máris remek építkezési területté változott a tepsi.
     
  • Egy marék rizst beleszórhatunk tölcsér segítségével egy lufiba is. Fújjuk fel, kötözzük be a lufi száját, és már lehet is rázogatni, dobálni. Igazán egyszerű, de annál hangosabb móka!
     
  • Készíthetünk színes rizst is. Ehhez öntsük a rizst lezárható zacskóba, csepegtessünk hozzá ételfestéket, zárjuk le a zacskót, és kérjük meg a gyerekeket, hogy rázogassák, gyúrogassák egy kicsit, majd terítsük ki újságpapírra megszáradni. A már száraz, színes rizzsel készíthetünk képeket is, de a fenti játékokat is - szó szerint is - színesebbé varázsolhatjuk velük.

Búzadara - Öntsünk egy tepsibe vékony rétegben búzadarát (lehet rétesliszt, buzadara_rajzolaszsemlemorzsa is), és már kezdődhet is a rajzolás. Lehet ujjal, tenyérrel rajzolni, seperni, ujjlenyomatokkal pöttyözni, szórni. A gyerekek sokáig szívesen elbabrálnak vele. Ha a rajzolgatást megunták, ismét lehet építkezőst játszani.

Ezek a játékok persze elég nagy felfordulással járnak. Számítsunk rá, hogy jó pár rizsszem és búzadara meg fog szökni a tepsiből. Szerencsére a gyerekek általában söpörni, porszívózni is szeretnek, úgyhogy mikor megunják az építkezős játékot, kezdődhet a söprögetős-porszívózós játék.

Víz - Vizezni minden gyerek szeret. Míg ilyen kellemes az idő, nem is kell nagyon aggódnunk azon, hogy összefröcskölik magukat.

  • Egy befőttesüvegre alkoholos filccel húzzunk egy csíkot. Egy műanyag flakonból kell tölcsér segítségével a befőttesüvegbe tölteni a vizet, de pontosan a csíkig.
     
  • Úgy is csinálhatjuk, hogy nem öntik a gyerekek a vizet, hanem szivacsból csavargatják.
     
  • A gyerekeknek általában tetszenek az olyan furcsa, jópofa szerkentyűk, amiket a felnőtteknél látnak. A fokhagymaprés is egy ilyen érdekes, áhított tárgy. Nagyon fokhagymapresörülnek, ha ők is használhatják. Vágjunk össze kis darabokra egy mosogatószivacsot! Adjunk még a gyerekeknek egy tálka vizet. Ebbe beáztatják a szivacsdarabkákat, majd egy másik, még üres tálka fölött kifacsarják. Ezt folytathatják mindaddig, míg az egyik tálból át nem kerül az összes víz a másik tálba.
     
  • Rakjunk apró “kincseket” (pénzérme, kavics, gesztenye, műanyag mütyür játékok…) egy fagyasztást tűrő edénybe. Öntsük fel vízzel és tegyük be a fagyasztóba. Ha megfagyott, megint tegyünk bele néhány játékot, és ismét öntsük fel vízzel. Mehet megint a fagyasztóba. (Erre azért van szükség, hogy ne csak az alján legyen az összes kincs.) Ha teljesen megfagyott, borítsuk ki az edényből egy kis kádba, lavórba. Készítsünk oda még a gyerekeknek egy másik edénybe langyos vizet, vízipisztolyt, locsolókannát, kiskanalat és már kezdődhet is a kincsvadászat. A gyerekeknek meg kell próbálniuk kiszabadítani a kincseket a jég felolvasztásával.

Befőttesüvegek, flakonok - Vegyünk elő  különböző méretű és formájú befőttesüveget, palackot, műanyagdobozokat, és a hozzájuk tartozó kupakokat, fedeleket külön adjuk oda a gyerekeknek. A feladat, hogy minden üveghez, dobozhoz találja meg a hozzá illő fedelet, és csavarja is rá. Már az egészen kicsik is sokáig elbabrálnak vele, a nagyobbaknak pedig úgy tehetjük izgalmasabbá, hogy időre kell felcsavarniuk a kupakokat.

További otthon, könnyen megvalósítható játékötletekért látogass el a www.mindennapraegyjatek.hu oldalra, és nézz körül a blogomon is: http://blog.mindennapraegyjatek.hu/ Ha feliratkozol hírlevelemre, letölthető játékokat, feladatlapokat küldök ajándékba!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja