SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mediterrán Makaróni

Szoboszlai Beáta [cikkei] - 2011-05-11
Az egyik legkedveltebb ételek egyike. Ezt a mediterrán konyharemeket, sajnos sokan különféle porokkal és kész mártásokkal készítik el, pedig a saját készítésű szószhoz nincs fogható.
Mediterrán Makaróni

Az elkészítése nem nehezebb és nem is vesz el sokkal több időt, mint a konyhakész mártásokkal és porokkal készült változata. Nem beszélve arról, hogy a természetes hozzávalóknak köszönhetően nem tartalmaz káros színező és tartósító szereket sem. Vitaminokat viszont annál inkább.

Hozzávalók kb. 5-6 személyre:

  • 1 kg darált hús (sertés, csirke, pulyka stb.)
  • 1 csomag makaróni tészta
  • 2-3 evőkanál olaj
  • 1 fej hagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 3 szál újhagyma
  • 2-3 db. Paradicsom
  • 1 db. csemege, vagy pritamin paprika (esetleg mindkettő fele-fele arányban)
  • 1 evőkanál cukor
  • 1-2 kávéskanál só
  • pici bors
  • 2-3 kávéskanál delikát
  • 1 evőkanál pirospaprika
  • 3 kávéskanál bazsalikom
  • 3 kávéskanál majoranna
  • 3 kávéskanál oregano
  • 1 kávéskanál rozmaring
  • csipet kurkuma
  • 1 kávéskanál őrölt kömény
  • 280 gramm sűrített paradicsom
  • fél liter víz
  • sajt, ketchup tálaláshoz.

mediterranmakaroniElső lépésként, közepes méretű fazékban tegyünk fel vizet főni, majd készítsük elő a hozzávalókat. A zöldségeket mossuk meg, majd vágjuk apró darabokra. A húst szintén alaposan mossuk meg, majd vegyük ketté. Fél kg húst a szószba főzünk, a másik feléből mediterrán ízesítésű fasírt golyókat készítünk a tetejére. Erről később részletesen beszélünk még.

Amikor a vizünk rotyogni kezd tegyünk bele 2-3 kávéskanál sót, kevés olajat és dobjuk bele a makaróni tésztát. Azt mondják, hogy az igazi tészta akkor jó, ha a külseje puha, de a közepe még ropog. Igazából én is valahogy így szeretem, ezért miután a tészták maguktól a vízbe csúsztak, én már ki is kapcsolom alatta a tűzhelyet és leöntöm a vizet róla. Lefedve még úgy is puhul a forró fazékban.

Most elővehetünk egy nagyobb fazekat és forrósítsunk fel benne kb. 2 evőkanál olajat. Amikor már elég meleg, tegyük bele a hagymákat és pirítsuk kicsit, majd öntsük rá a cukrot és folytassuk ezt a műveletet még 1 percig. Ezután jöhet bele a többi zöldség szépen, sorban és ezekkel is pirítsuk még 1 percig. A húst tegyük hozzá utoljára és addig süssük, míg a külseje szépen kifehéredik. Ekkor jöhetnek rá a fűszerek. Elsőként a pirospaprikával forgassuk össze, majd öntsük fel fél liter vízzel és ízesítsük a többi fűszerrel is. Mehet a só, a delikát, a kurkuma, a bors és az őrölt kömény. Hagyjuk főni, majd a zöld fűszereket is tegyük hozzá, mielőtt teljesen megfőne (oregano, bazsalikom, majoranna, rozmaring). A végén tegyük hozzá a sűrített paradicsomot is (2 evőkanálnyit hagyjunk belőle a fasírtba), hagyjuk még egyszer felfőni, majd keverjük össze a tésztával. Húzzuk le a tűzről és fedő alatt hagyjuk még kicsit összepárolódni.



A mediterrán ízesítésű, fűszeres fasírt golyókat csak különleges alkalmakkor teszem a mediterranfasirtmakaróni tetejére, de ha jobban ízlenek, akár az összes húst meglehet csinálni így és csupán a zöldségekből készíteni hozzá a szószt.

A korábban félretett darált húsba, tegyünk két evőkanál sűrített paradicsomot, 2 teáskanál cukrot, 2 kávéskanál bazsalikomot, ugyanennyi oreganót és majorannát, pici őrölt rozmaringot, sót, borsot, delikátot ízlés szerint, kevés chili port és 1 gerezd préselt fokhagymát. Szórjunk hozzá kevés zsemlemorzsát, hogy formázható legyen és kicsi golyókat készítsünk belőle, amiket szintén zsemlemorzsába forgassunk. Ezután süssük őket olajban pirosra.

Tálaláskor reszeljünk sajtot a makaróni tetejére és erre helyezzünk rá néhány fasírtot. Ketchuppal lecsorgathatjuk ízlés szerint. Aki nem szereti a tésztát összekeverni a szósszal, akár külön is hagyhatja. Tálalásnál így talán jobban is mutat majd a tányéron.

2011. áprilisi pályázatra beküldött recept.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja