SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Téli savanyúságok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-10-03
Itt az ideje a zöldségek és gyümölcsök tartósításának. A húsok, pörköltek mellé illő savanyúságok elkészítése gyors és egyszerű.
Téli savanyúságok

Vegyes savanyúság

Hozzávalók:


· 10-10 sárga, zöld húsú paprika
· 20 kis uborka
· 3 nagy fej hagyma
· 5 szál sárgarépa
· 4 cukkíni
· 1 l fehérbor ecet
· 5 evőkanál cukor
· 2-3 babérlevél
· 1 evőkanál egész bors
· 1 mokkáskanál nátrium benzoát
· 4 csokor kapor

A káposztát megtisztítjuk, legyaluljuk. A paprika csumáját eltávolítjuk, karikákra vágjuk majd besózzuk. Az uborkát, répát, cukkínit megmossuk, karikázzuk és besózzuk. Egy órán át állni hagyjuk.
Az ecetet és a cukrot elkeverjük 3 liter vízben, beletesszük a borsot és a babérlevelet, forraljuk. A zöldségeket alaposan kinyomkodjuk és egy nagy tálban hozzáadjuk az öntetet. Egy napig letakarva állni hagyjuk, majd leöntjük a zöldségekről a levet. A zöldségeket nem túl szorosan befőttes üvegekbe tesszük, a levet pedig a tartósítószerrel felforraljuk, kihűtjük. Ráöntjük a zöldségekre (amíg ellepi), majd a tetejét megszórjuk kaporral.


Vödrös savanyúság

Hozzávalók 10 literes vödörhöz:


· 4 liter víz
· 12 dkg só
· 40 dkg cukor
· fél liter 20 %-os ecet
· 2 dkg kénpor
· 20 szem bors
· 4 babérlevél
· 30 szem mustármag
· 10 szem szegfűbors
· 1 szál torma

A hozzávalókat az ecet és a kénpor kivételével összeforraljuk. Hűlés után a maradék két összetevőt is beletesszük. Légmentesen záró vödörbe tesszük, majd hozzáadjuk a zöldségeket (tetszés szerinti hozzávalókból is készíthető), uborka, paprika, hagyma, káposzta, patisszon, kisdinnye, zöldparadicsom.


Ecetes szilva

Hozzávalók:


· 1 kg szilva
· fél liter 5 %-os ecet
· fél kg cukor
· darabka fahéj
· 8-10 szem szegfűszeg

A szilvákat megmossuk, leszárítjuk, kimagozzuk. A többi hozzávalót felforraljuk és a szilvát kis adagokban 2-2 percre belemártjuk. Egy nagy tálba tesszük, leöntjük a lehűlt lével és azt másnap, harmadnap megismételjük. Üvegekbe töltjük, lezárjuk és árnyékos helyen tároljuk.

Ecetes uborka

Hozzávalók:

  • 6-8 cm-es friss uborka
  • kapor, torma
  • gyömbér
  • ecet
  • cukor
  • víz

Az uborkákat vízben tisztára mossuk, majd befőttes üvegbe tesszük. Egy liter vízhez 2-3 dl ecetet, 2 dkg sót és 4dkg cukrot adunk, forraljuk, majd langyosra hűtve az uborkára öntjük. Celofánnal letakarjuk az üveget és hűvös helyen tároljuk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja