SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Túlsúly és diéta

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-24
Egyre-másra jelennek meg a különböző könyvek és terjedelmes írások a legújabb diétás módszerekről. De vajon melyik hatásos?
Túlsúly és diéta

Nem vitatható az a tény, hogy a Föld testsúly szempontjából igazságtalan mérleget állított fel. Míg az emberiség fele túlsúllyal küzd, addig a másik, szerencsétlenebb fél éhezik. És nem egy esetben maguk a fogyni vágyók is az utóbbi esetről vesznek példát; napokig koplalnak annak érdekében, hogy a lerakódott plusz kilóktól megszabaduljanak.

A napjainkban népszerű diéták már ellentmondanak ennek a régi, elavult módszernek; nem annyira az ételek mennyiségét, mint inkább a fogyasztható élelmiszerek számát veszik figyelembe. A legtöbb diéta egyes összetevők fogyasztását korlátozza- vagy éppen teljes mértékben tiltja azokat.

A túlsúly legjellemzőbb okai:

· Mozgásszegény életmód
· Kiegyensúlyozatlan táplálkozás
· Anyagcsere probléma
· Életkor (fiatal korban a hormonális változások, idősebb korban természetes jelenség a kis (!) mértékű súlynövekedés)
· Öröklődés

A diéta veszélyei

Diabétesz, magas vérnyomás, nehéz légzés; ez csupán néhány probléma a túlsúly okozta gondok palettájáról. Minden diéta megkezdése előtt tudatunkba kell vésni a tényt, hogy a fogyókúra célja az ideális testsúly elérése, annak megtartása, s mindezek mellett természetesen egy egészségesebb életmód elsajátítása.

Bár sokan a külső változtatás miatt kezdenek szigorú diétába, minden esetben ügyelni kell arra, hogy a néhány felesleges kiló leadása ne menjen az egészség rovására. A legtöbb diéta egyoldalú csupán táplálkozásra ad lehetőséget, mely könnyen vitaminhiányhoz, s ezáltal a szervezet legyengüléséhez vezethet.

Ha egy diéta vitaminhiányhoz, legyengüléshez vezet, máris többet árthat az egészségnek, mint maga a túlsúly. Nem egy esetben a túlsúly miatt már kialakult betegség is súlyosbodhat egy felelőtlenül megkezdett diéta hatására. Példaként; diabéteszes beteg vércukorszintje könnyen leesik, ha nem táplálkozik kiegyensúlyozottan, ezért számára fontos a rendszeres étkezés.

Az egészséges fogyókúra

A diétákat számtalan tévhit övezi. Sokan úgy vélik hogy a mozgás, vagy egy-egy diéta önmagában képes a túlsúly leküzdésére, ez azonban tévedés. Egyetlen diéta sem helyettesíti a kellő testmozgást, s egyetlen mozgássor sem képes kompenzálni a helytelen táplálkozás okozta súlynövekedést. Minden diétát rendszeres testmozgással kell kiegészíteni, hogy az elért testsúly hosszútávon is megmaradjon.

A fogyókúra során fokozottabban ügyelni kell a vitamin-, ásványianyag- és folyadékbevitelre. Testmozgás, légzés során a szervezet rengeteg folyadékot veszít, melyet pótolni kell. Legideálisabb az ásványvíz, illetve gyümölcslevek fogyasztása, így az elveszett vitaminok, ásványi anyagok is könnyedén pótolhatók.

Minden diéta megkezdése előtt fontos egy dietetikus - vagy meglévő betegség esetén a kezelőorvos - véleményének kikérése, így elkerülhetők a diéta okozta nehézségek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja