SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért szeretünk sakkozni?

Ádám Olga [cikkei] - 2009-03-10
Persze, nem mindenki szeret, de mégis, nagyon sok gyereket és felnőttet ejt rabul ez a játék. Aki egyszer valóban ráérez az ízére, az utána könnyedén képes órákat is eltölteni a 64 mező felett ülve - bambulva (?) -, úgy, hogy észre sem veszi, ahogy repül az idő.
Miért szeretünk sakkozni?

Miért van ez? Mi tartja ott - még az amtőr sakkozókat is, még a kicsi gyerekeket is - órákig a tábla előtt?
A kérdés nem is olyan egyszerű. Főleg annak nehéz megérteni, aki még nem próbálta. Szerintem sok-sok apró dologból tevődik ez össze. Próbálj meg visszaemlékezni az iskolában töltött évekre, és a matematika órákra. Egyáltalán nem biztos, hogy most szép emlékeke jutottak eszedbe. Na de ne arra gondolj, hogy mennyire nem értettél semmit, hanem azt a pillanatot idézd fel, amikor stréber osztálytársad már másfél órája magyarázza neked, hogy hogyan jön ki az x, és egyszer csak rájössz, hogy igaza van, érted, tényleg annyi! (Remélem, azért egy-két ilyen pillanatban volt részed). Na ez a megkönnyebbüléshez és megvilágosodáshoz hasonló sikerélmény az, amit egy kezdő sakkozó 2-3 lépésenként átél: mindig, amikor rájön, hogy hogyan vihetné véghez tervét, vagy hogyan tehetne keresztbe ellenfele ténykedésének, stb. Ez az az élmény, ami továbbviszi, ami miatt keresi a következő lehetőséget, próbál mindig rájönni egy megoldásra...



Aztán ott egy másik sikerélmény. Ez a győzelem sikere. Na nem csak azt éli meg az ember győzelemnek, amikor mattot ad. Főleg kezdőként - akár kicsik vagyunk, akár nagyok - nagyon tudunk örülni, amikor ellenfelünk belesétál apró csapdánkba, lenyerjük egy figuráját, keresztbe teszünk tervének... Ki ne látott volna amatőr bácsikát tenyerét dörzsölni, amikor beválik terve hasonló kvalitású ellenfele ellen.
Persze, amikor jobban kezdünk sakkozni, ezek az apró örömök - lászólag - megszűnnek. Sok amatőrt hallottam szidni a sakkozást, azzal az ürüggyel, hogy mi a jó abban, amikor már tudjuk, hogy a másik úgysem hibázza el...? Pedig a trükkök, csapdák, elnézések ott vannak, ... a felszín alatt, csak mélyebbre kell nézni.

Ádám Olga


Ádám Olga
Képességfejlesztés a sakktáblán

A Sakk-Ovi oktatói gárdája egyelőre csak Budapesten és környékén, de remélhetőleg hamarosan kicsit távolabbi településeken is sakkozni tanítja a legfiatalabb (3-8 év közötti) korosztályt.
Óvodákban, iskolákban és más helyszíneken szervezünk heti rendszerességgel sakkfoglalkozást.

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/544-77-76
E-mail: info@sakkovi.hu
Honlap: http://www.sakkovi.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja