SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Távmunka a gyakorlatban 25- Milyen a jó távmunkás?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-08-10
A távmunka egyelőre mellékállásként, s a hátrányos helyzetű, vagy megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatási módszereként terjedt el. Sorozatunk újabb részében hasznos tudnivalókkal, tanácsokkal, aktuális munkaajánlatokkal várjuk olvasóinkat.
Távmunka a gyakorlatban 25- Milyen a jó távmunkás?

 

Miért nem jó a távmunkás?

 

Az Online sajtóban szinte naponta jelennek meg újabb cikkek a sokat vitatott, hazánkban lassan terjedő munkavállalási formáról. A legtöbb munkavállaló számára elérhetetlennek tűnő távmunka valójában már hosszú évek óta felfedezhető Magyarországon. Mióta a ’90-es években megjelentek a háziasszonyok által oly szívesen használt- és forgalmazott kozmetikai és háztartási termékek; mi is távmunkások lettünk.

 

Ugyanis maga a távmunka egy olyan munkavállalási forma, mely megengedi a feladatok részben- vagy teljes időben munkahelytől távol történő elvégzését. Tehát nem csak az otthoni környezetben végezhető munkák, hanem az ügynöki-, szervezői feladatok ellátása is ebbe a kategóriába sorolható.

Európát már a kilencvenes évek elején meghódította ez a nagyszerű „találmány”. Mivel a technikai feltételek- és persze a viszonylag alacsony tarifák- adottak voltak, az új munkamódszer könnyen elterjedt. Németországban, a tavalyi évben 100 százalékkal nőtt a távmunkások száma!

 

A kormány hazánkban is szeretné elősegíteni a távmunka elterjedését, s a távmunkások főállásban történő foglalkoztatását. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium megbízásából több pályázatot is meghirdettek.

Több száz távmunkahely kialakítására nyújtottak ugyan támogatást, ám az álláskeresők számára mégsem tűnik fel a változás. Ez többek között arra vezethető vissza, hogy a munkáltatók sokszor nem új munkahelyek kialakítására törekednek, hanem már meglévő helyeket alakítanak át távmunkahellyé, s a meglévő munkaerőt képezik távmunkássá.

 

Meddig várjunk a távmunkára?

 

A pályázati lehetőségek, s támogatások ellenére a munkáltatók merevsége továbbra is hátráltatja a rugalmas munkavégzés elterjedését. Annak ellenére, hogy legtöbbször a kisvállalatok ügyeit akár 2-3 munkaóra keretében el lehet intézni, az esetek többségében mégis teljes, tehát 8 órás munkaidőben foglalkoztatják alkalmazottaikat.

Maga a részmunkaidős foglalkoztatás sem gyakori hazánkban.  Így természetesen a munkaadók többsége nem tud a távmunka által nyújtott előnyökről, s bizalmatlan a számára új, még ismeretlen munkavállalási formával szemben.

 

Tovább nehezítik a helyzetet a magas tarifák, melyek a távmunka szempontjából hátráltató tényezőt jelentenek.

Még a hátrányos helyzetűek- és mozgáskorlátozottak foglalkoztatásának kérdése sem tisztázódott. A számukra ajánlott távmunkák többsége nem kifejezetten ennek a célcsoportnak szól, illetve a munkáltatók inkább a gyakorlott, tetszőleges időben rendelkezésre álló munkaerőt preferálják.

 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja