SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülj császármetszés után természetesen!

Lénárd Orsi [cikkei] - 2013-03-28
A mai magyarországi statisztikák szerint, az összes szülésre vonatkozóan, a császármetszések átlaga túlhaladta a 30%-ot, így egyre több édesanyát és családot érint a kérdés: hogyan lesz a következő szülésnél? Ha egyszer császár, akkor újra császár, vagy van lehetőség a hüvelyi szülésre?
Szülj császármetszés után természetesen!

A VBAC (ejtése: “víbek”) rövidítés az angolból származik: Vaginal Birth After Caesarean, azaz “császármetszés utáni hüvelyi szülés”. Nemzetközi kutatások sora támasztja alá a VBAC létjogosultságát, hiszen rövid és hosszú távú következményei mind az anyára, mind a babára nézve kedvezőbbek, mint az újbóli császármetszésé.
Ma Magyarországon érvényben lévő protokoll szerint, a császármetszés után, hüvelyi szülés ajánlandó és támogatandó, ha az előző szülés és a következő várandósság körülményei ezt lehetővé teszik.

„Szülhetek-e én is császármetszés után hüvelyi úton?”
Nagy valószínűséggel igen, de ehhez egy pár dolgot tisztázni kell. Először is nagyon fontos tudni, hogy az előzetes császármetszés milyen indokkal történt. Ha esetleg olyan tényezők álltak a döntés hátterében, amik jelenleg is fennállnak (pl. a medence elváltozásai, vagy szemészeti indokból végzett császármetszés), akkor a természetes szülésre sajnos nincs esély.
Egyéb esetekben azonban általában lehetséges a császármetszés utáni természetes szülés. Ha előzőleg elhúzódó vajúdásod és „fájásgyengeséged” volt, mindez nem kell, megismétlődjön. Ugyanígy a farvégű fekvésben elhelyezkedő babádat nem feltétlenül követi faros kistesó. Természetesen a szülés kimenetelében számít az is, hogy a második várandósságod hogyan alakul. Ami nagyon jó hír, hogy a nemzetközi szakirodalom tanúsága szerint a VBAC-k több mint 70%-a sikeres, azaz 10 szülésből 7-8 baba hüvelyi úton jön a világra.



„Miért jobb, ha természetes úton szülök?"
A természetes szülésnek számos előnye van számodra és a kisbabád számára is. Hüvelyi szülést követően hamarabb felépülsz, és kevesebb fájdalomra számíthatsz, mint operáció esetén. Nem kell számolnod a műtéti szülés általános rövid- és hosszú távú kockázataival és szövődményeivel, mint pl. belső szervek sérülései, vérzés, mélyvénás trombózis stb. Kisbabádnak is könnyebb lehet az életkezdés: a szülőcsatornán átpréselődve számtalan hormonális és fizikai hatás éri, ami segít neki a külvilághoz való alkalmazkodásban. Hüvelyi úton született babák esetében kevesebb a légzési probléma és ritkábban fordulnak elő sérülések.

Összeszedtem a Dúla blogon eddig császármetszéssel, császármetszés utáni szülésekről megjelent anyagokat. Kattints és böngéssz kedvedre!

Lénárd Orsi


Lénárd Orsi
Szülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőr

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.lenardorsi.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja