SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyugtalan alvás babakorban: mitől lehet rossz alvó a pici?

Dr. Hidvégi Edit [cikkei] - 2011-10-05
Öröm látni a békésen alvó babákat. Nyugodtan lélegeznek, arcuk kisimul, néha kissé elmosolyodnak. - Biztos szépet álmodik! - mondja az anyukája és gondosan betakargatja. Ezzel szemben vannak gyerekek, akiknek nem ilyen békésen telnek az óráik az ágyban. Sokan közülük napközben is szinte állandóan rohangálnak és elevenségük több annál, mint amit egy béketűrő szülő könnyedén elvisel. Éjszaka pedig dobálja magát, többször felébred, felsír, átmászik a szülők ágyába. Az orvos azt mondja: alvászavara van. De mitől lehet ez?
Nyugtalan alvás babakorban: mitől lehet rossz alvó a pici?

Okok

Sok tényező játszhat szerepet a gyermekek nyugtalan alvásában. A környezet befolyásoló szerepe az, amit elsőként ki kell zárni. A túl meleg, zajos, levegőtlen helyiségben rosszabbul alszik felnőtt és gyermek egyaránt. Van, akit a fény is zavar, csak teljes sötétségben tud elaludni. A félős gyermekeknek pedig néha a szülő hagyja égve a kislámpát, hogy a vészjósló árnyakat elűzze. Egyes paramedicinális tanok az ágy helyzetének is jelentőséget tulajdonítanak, annak elforgatását, áthelyezését javasolják. Ezek mellett azonban a gyermeknek is lehetnek olyan elváltozásai, betegségei, amik a nyugtalanságot kiváltják.

A bőr viszketése az éjszakai órákban sem szűnik meg, sőt például rüh fertőzés esetén ilyenkor fokozódik csak igazán! De a bélférgesség is nyugtalansággal járhat. Az ekcéma, csalánkiütés, többszörös szúnyogcsípés is kiválthatja az izgatottságot az alvás ideje alatt. A bárányhimlős kiütések is viszketnek.

Amikor nehezen kap levegőt a gyermek, mert az orra el van dugulva, szintén rossz alvóvá válik. Ennek oka a nátha, allergiás orrdugulás, nagyobb orrmandula, garatba hátraeső, vagy a megszokottnál nagyobb nyelv. Orrba dugott idegentest is jelenthet légzési akadályt. A náthában használt orrcseppek túlzott alkalmazása szintén nyugtalanságot okoz a hatóanyag izgató hatása miatt. Ha a gyermekkel fekete teát itatnak, vagy nagyobb gyermekeknél a cola fogyasztás is ilyen alapon vezethet alvászavarhoz. Egyes gyógyszereknek is van izgató hatása.


Közismert, hogy a fogzási periódusban nyugtalanok a babák éjszakái. A hasfájás szintén zavarja az alvást: ha túl sokat eszik valaki este, vagy közvetlenül lefekvés előtt fogyasztja el vacsoráját, oka lehet ennek. A reflux betegség (amikor a gyomorból a nyelőcsőbe visszaáramlik az elfogyasztott táplálék) hasfájást, a nyelőcsőben égő érzést válthat ki. Ezt a fekvő helyzet kifejezetten provokálhatja. A puffadt has, hasi görcsök is kellemetlenek az alvás óráiban. Egyeseknél a tej fogyasztása okozza ezt - akár a tejcukor érzékenység miatt, akár a tejfehérje allergia következtében. A tejcukor (más néven laktóz) szerepet játszhat a fent említett hasi tünetek kiváltásában. A tejfehérje érzékenység ugyan nagyon ritka, 3 éves kor alatt csak a gyermekek 2%-ában igazolható, a felett pedig még ennél is jóval ritkább, de annál sokrétűbb panaszokat idézhet elő: nemcsak hasfájást, hanem refluxot is provokálhat, orrdugulást, orrfolyást, nehézlégzést is kiválthat, ekcémát okozhat - ezek mindegyike külön-külön is hozzájárulhat a gyermek nyugtalanságához. Akár már az anyatejbe kiválasztódó kis mennyiségű tehéntejfehérje is kiválthatja csecsemőknél ezt a reakciót, de kisdedeknél is okozhat a tejfogyasztás hasonló alvási zavarokat. Azt is sokan tudják, hogy a szoptatós anyukának kerülnie kell a puffasztó ételek (káposzta, karalábé, bab, borsó, stb.) fogyasztását, ha a baba hasfájós.


A tej szerepe

Az előbbiekben számtalan okot találunk a nyugtalan alvás kiváltójaként. Ezek közül a tej szerepe a legkevésbé ismert. A táplálék-allergiával foglalkozó könyvek is csak 1-2 mondattal utalnak arra, hogy az allergének nyugtalanságot, rossz alvást okozhatnak. Ezért, ha a szülők éjszakáit rendszeresen tönkreteszi a gyermek alvászavara, a többi ok mellett gondolhatunk a tejre, mint kiváltó tényezőre.

Elsősorban a tejcukrot érdemes kihagyni az étrendből. Kapható laktózmentes tej, tejföl. A sajt és túró alig tartalmaz tejcukrot, ezeket nyugodtan kaphatja az ilyen gyermek. Ha ez nem vezetett eredményre, akkor a tejfehérje elhagyását is meg lehet próbálni, bár ez sokkal több kötöttséggel jár, hiszen számtalan élelmiszer tartalmaz - akár rejtett formában is - tejport. A felvágottak, konzervek, édesipari termékek igen gyakran, de a pékáruk (kalács, tejes kifli), levesporok is tej hozzáadásával készülnek. Ha egy 2 hetes diéta eredménytelen, tovább nem szabad próbálkozni a tej és tejtermékek, valamint egyéb tejfehérje tartalmú ételek megvonásával, mert akkor már csak hiányállapot alakulhat ki, jó hatás nem várható.

Fotó: ferhat66 / pixabay

Dr. Hidvégi Edit


Dr. Hidvégi Edit
Gyermekorvos

Az OrvostKeresek.hu specialistája "gyermekorvos" témakörben.
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek!
Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja