SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne sózd meg a baba ételét!

Családinet [cikkei] - 2012-01-11
"Amit a gyerek csecsemőként eszik, azt fogja szeretni felnőttkorában is." - Ennek a megállapításnak tudományos alapja is van, ugyanis philadelphiai kutatók megfigyelései szerint a sós ételeket fogyasztó csecsemők későbbi életkorban is szívesen esznek sós ételeket, és intenzívebben is fogják sózni azokat. 61 gyermeket vizsgáltak meg, akik az első hónapokban fehér kenyeret, krumplipürét és a felnőttek ízlésének megfelelően sózott ételt kaptak. Ezek a gyermekek óvodás korukban is előszeretettel fogyasztottak sós ételeket.
Ne sózd meg a baba ételét!

Azok a csecsemők, akik sóban szegény bébiételeket és gyümölcsöt kapnak, nem fognak a sós ételek felé fordulni.  A kutatók teljes bizonyossággal állítják, hogy a gyermek első hónapjaiban szerzett ételekkel kapcsolatos tapasztalatai meghatározzák egész életének étkezési szokásait. Ez a jelenség azért is alakulhat ki, mivel az apróságok kezdettől fogva elutasítják a kesernyés ízeket, és az édeshez vonzódnak. A sós ízre először semlegesen reagálnak. A sós ételek preferálása már a hatodik hónaptól megfigyelhető volt, inkább az enyhén sós vizet itták a cumisüvegből, mint a tiszta ivóvizet. Ezek a gyermekek óvodás korukban szívesebben választottak csipszet vagy sós rudat, mint csokoládét, vagy fagylaltot. Tehát megvan a magyarázata a jelenségnek, amiért oly sok felnőtt csak nehezen képes áttérni a sóban gazdag élelmiszerekről az egészségesebb sószegény ételekre.

Minden a hozzátápláláson múlik

A gyermekeket kéthónapos, hathónapos, ill. négyéves korban vizsgálták. Az édesanyákat kikérdezték a kutatók, mit adtak enni a tejen kívül a babának. A kísérletben háromféle folyadékot kínáltak nekik. Tiszta ivóvizet, enyhén sózott vizet (kb. a leveshez hasonlítható a sótartalma) és erősen sózott oldatot. A gyermekek kéthónapos korukban kivétel nélkül a tiszta vizet választották a sós helyett. A sózott krumpli, vagy gabonaféléket fogyasztó gyermekek közül 26-an már inkább a sózott vizet itták. A tejjel ill. sószegény ételekkel táplált 35 gyermek még mindig inkább tiszta vizet ivott az üvegből.



Összegzésképpen mind a sós, mind az édes ételekkel kapcsolatban elmondhatjuk, hogy felnőttkorban is érvényes a preferencia.

Ha nem akarjátok emelni a gyerekeitek egészségkárosító kockázati tényezőit, akkor ne sózzátok és ne cukrozzátok túl az ételeket. Persze könnyű ezt mondani, amikor a gyermekétkeztetésben cukrot tesznek a főzelékbe, esetenként még a káposztáskockát vagy  túrós csuszát is megszórják porcukorral. A levest pedig sokszor elsózzák...

Fotó: dimitrisvetsikas1969 / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja