SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védekezzünk az influenza ellen!

Szőke Judit [cikkei] - 2008-11-14
A WHO folyamatosan monitorozza a világban cirkuláló influenza vírusokat. A részletes virológiai vizsgálatok alapján határozzák meg, hogy melyik vírustörzsek a legalkalmasabbak arra, hogy vakcina vírusként a legoptimálisabb védelmet nyújtsanak a következő influenza- szezonban.
Védekezzünk az influenza ellen!
Hazánkban a 3 éveseknél idősebbek térítésmentes oltásokhoz felhasználható influenza vakcina a FLUVALAB inaktivált trivalens oltóanyag, amely adagonként (0,5 ml) előírt mennyiségű H1N1 és H3N2 altípusú influenza A, továbbá az influenza B vírusokból származó antigént tartalmaz.
A H1N1 alkotórész az influenza A/Brisbane/59/2007 (H1N1)-szerű IVR-148 reasszortáns törzs, a H3N2 alkotórész az influenza A/Brisbane/10/2007 (H3N2)-szerű (A/Uruguay/716/2007) NYMC X- 175 C reasszortáns törzs, az influenza B alkotórész pedig a B/Florida/4/2006 törzs.
A 3 éven aluliak térítésmentes oltásához megvásárolt Vaxigrip Junior vakcina fecskendőben split, inaktivált, trivalens oltóanyag. Adagonként (0,25 ml) előírt mennyiségű H1N1 és H3N2 altípusú influenza A, továbbá az influenza B vírusokból származó antigént tartalmaz.
A H1N1 alkotórész az influenza A/Brisbane/59/2007 (H1N1)-szerű IVR-148 reasszortáns törzs, a H3N2 alkotórész az influenza A/Brisbane/10/2007 (H3N2)-szerű (A/Uruguay/716/2007) NYMC X-175 C reasszortáns törzs, az influenza B alkotórész pedig a B/Florida/4/2006 törzs. Mindkét vakcina megfelel a WHO ajánlásainak (északi félteke) és az EU követelményeinek a 2008/2009-es influenza szezonra.

Kik vigyázzanak?

A térítésmentes oltóanyaggal oltandók célcsoportjairól:
Az évenkénti influenza elleni védőoltás javasolt mindazoknak, akik az influenza megbetegedés súlyos következményeit tekintve fokozott kockázatnak vannak kitéve. Az influenzavírus által okozott megbetegedések súlyosságának, a halálozások számának csökkentése érdekében a fokozottan veszélyeztetettek kockázati csoportjait az alábbi prioritási sorrendben javasolt oltani:
– életkoruktól függetlenül, de 3 évesnél idősebb, idült szív-, keringési, légzőszervi, vese-, illetve
anyagcsere-betegségben szenvedők, továbbá betegség vagy orvosi kezelés (általános szteroid-, vagy rosszindulatú daganat elleni terápia) miatt csökkent immunitásúak, különös figyelmet fordítva a 60 éven felüliekre;
– ápolást, gondozást nyújtó intézményekben, rehabilitációs intézményekben, átmeneti elhelyezést nyújtó intézményekben, lakóotthonokban, vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig
ápolt bármely korú személyek;
– tartós szalicilát-kezelésben részesülő gyermekek és serdülők (a Reye-szindróma veszélye miatt);
– 60 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül.
– A térítésmentes oltóanyagkészlet terhére fel kell ajánlani az oltást a baromfifeldolgozókban,
valamint egyidejűleg 1 000 vagy annál több baromfit tartó telepeken dolgozók, valamint mindazok számára, akik az A/H5N1 madárinfluenza vírussal fertőzött vagy arra gyanús szárnyasok megsemmisítésével foglalkozhatnak.
Az influenza elleni védőoltás javasolt továbbá azoknak is, akik a fenti kockázati csoportokat a fertőzés átvitele révén veszélyeztethetik:
– egészségügyi dolgozók; különös tekintettel a transzplantációs, az onkológiai, a hematológiai, a dializáló, a felnőtt és a gyermek intenzív ellátást nyújtó, valamint a krónikus belgyógyászati

osztályokon a betegekkel közvetlen kapcsolatba kerülő személyekre.
– szociális intézmények dolgozói.
Javasolt az influenza elleni védőoltás azoknak a 6-35 hónapos korú csecsemőknek és gyermekeknek is, akik krónikus alapbetegségük révén fokozottan veszélyeztetettek. A gyermekek influenza elleni védőoltására vonatkozó nemzetközi ajánlásokat és a rendelkezésre álló oltóanyag mennyiségét figyelembe véve olthatók a térítésmentes oltóanyag felhasználásával:
– krónikus szív-, légzőszervi betegségben szenvedő gyermekek (beleértve a bronchopulmonáris dysplasiát, cysticus fibrosist és asthmat), akiknek az állapota rendszeres orvosi ellenőrzést vagy
kórházi kezelést igényel;
– veleszületett vagy másodlagos immunhiányban szenvedő gyermekek;
– vesebeteg gyermekek;
– anaemiában, hemoglobinopathiában szenvedő gyermekek;
– hosszantartó acetilszalicilsav terápiában részesülő gyermekek;
– egyéb krónikus betegségben szenvedők (diabetesek, anyagcsere betegek);
– egészségügyi intézményben tartósan ápolt gyermekek, csecsemő- és gyermekotthonok lakói.
A 2 éven aluliak pneumococcus elleni oltásához rendelkezésre álló térítésmentes oltóanyag – külön testtájékba – egyidejűleg adható a gyermekek részére biztosított influenza elleni oltóanyaggal.

További célcsoportok
A térítésmentes oltások mellett szorgalmazni kell, hogy a gyógyszertárakban (esetlegesen munkáltatói költségtérítéssel) beszerezhető influenza elleni oltóanyagok felhasználásával minél nagyobb számú oltásra kerüljön sor a közlekedési, rendészeti, oktatási, közellátási feladatot teljesítő foglalkozási ágakban, valamint a diákotthonok, kollégiumok lakói és más közösségek tagjai között.
Hazánkban 8 influenza elleni oltóanyagot törzskönyveztek. Valamennyi trivalens inaktivált influenza elleni oltóanyag. A gyógyszertári forgalomban beszerezhető vakcinákért 75%-os térítési díjat kell fizetni.

Forrás: ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja