SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Bárányhimlő - az ártatlan betegség?

[cikkei] - 2004-08-04
Hónapok óta hol itt, hol ott üti fel a fejét a bárányhimlő-járvány, megkeserítve a szép nyári napokat. Mit érdemes tudni erről a betegségről?
Bárányhimlő - az ártatlan betegség?

A varicella zoster nevű vírus által okozott, rendkívül fertőző, cseppfertőzéssel terjedő gyermekbetegségen az emberek kb. 90 %-a átesik. A betegség lappangási ideje két-három hét, ennek leteltével jelennek meg az első tünetek: viszkető, piros kiütések, amelyek egy-két napon belül gennyes hólyagokká változnak, majd pörkösödnek, moderált láz (37,5-38,5 °C), gyengeség, étvágytalanság, nyűgösség.

Az utóbbi tünetek normális esetben három-négy napon belül megszűnnek, de a viszkető pörkök leeséséig egy-két hét is eltelhet. Elvakarásuk maradandó hegeket, valamint bakteriális fertőzést is okozhatnak, ezért nagyon fontos, hogy vágjuk rövidre a gyermek körmeit, kezét mossuk gyakorta antibakteriális szappannal, és a nagyobbacskákkal próbáljuk meg valahogy megértetni, ne vakarássza pöttyeit. Az orvos általában viszketést csökkentő, szájon át bevehető antihisztaminokat, valamint mentolos hintőport ír fel, tüneti kezelésként.

Semmilyen más krémre, rázókeverékre nincsen szükség, sőt ezek használata kifejezetten ártalmas lehet! Ehelyett sokat segíthetünk, ha reggel és este langyos vízzel, antibakteriális szappant használva lezuhanyoztatjuk a kicsit, majd puha törülközővel óvatosan felitatjuk testéről a nedvességet, és ezután kenjük be a hintőporral.

A varicella-fertőzés mind a várandós édesanya, mind a magzat számára fokozott kockázatot jelent. A magzat számára a terhesség első három hónapja alatt lezajló bárányhimlő kb. 10%-os kockázattal gyógyíthatatlan fejlődési rendellenességgel jár.

Az újszülöttek bárányhimlőjének lefolyását nagy mértékben befolyásolja az, hogy az édesanya volt-e már bárányhimlős és tud-e szoptatni. Ha védett és szoptat, akkor az újszülött fertőzése általában enyhe lefolyású, ha nem, akkor szükség lehet antivirális kezelésre.

Kamaszokban, felnőttekben, újszülöttekben vagy immunhiányos emberekben kialakult varicella súlyos szövődménye lehet a vírus okozta tüdőgyulladás, emellett szív-, máj- és ízületi gyulladás, a bőr felülfertőződése során kialakult orbánc is előfordulhat, mint komplikáció..

A betegség lefolyása után a szervezet életre szóló immunitást szerez a bárányhimlővel szemben, amely azonban  az évek múlásával megkopik, s emiatt, újra áteshetünk rajta!



A bárányhimlő védőoltással megelőzhető, és általában gyenge immunítású gyermekek, felnőttek, gyermekekkel dolgozó pedagógusok vagy várandós kismamák részére javasolt is az oltás felvétele, amely tartós immunitás kialakítására alkalmas és kevés mellékhatással jár. A védőoltás alkalmazása különösen ajánlott a betegségen át nem esett, még szülés előtt álló fiatal nők számára, minimum 3 hónappal a teherbe esés előtt!

Oltással 15-20 nap alatt alakul ki a védettség, míg a bárányhimlő lappangási ideje 14-21 nap. 72 órával a fertőzés megkapása után a védőoltás elvileg még hatásosan megelőzheti a betegség kialakulását. Mivel a bárányhimlő leggyakrabban késő ősztől kora tavaszig fordul elő, érdemes a közösségbe készülő gyermeket őszig beoltatni. A vakcina ára körülbelül hétezer forint, és csak orvos írhatja fel.

Linkajánló:

www.baranyhimlo.hu
irisz.sulinet.hu/eletmod/egeszseg/baranyhimlo.html
mimi.hu/betegseg/baranyhimlo.html
babanet.hu/szak/no378.htm
home.tvnet.hu/~a3807/fertoz.htm
www.medinfo.hu/cikkgy/subjects/subsubj_8290.html

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja