SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A bőr fehér foltjai eltüntethetők!

Családinet [cikkei] - 2012-11-14
A világon több millió embert érint a vitiligo nevű bőrbetegség, amelynek feltűnő jelei lehetnek az arcon, kézfejen megjelenő fehér foltok. Bár megjelenése mögött genetikai okok is állnak, dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász, kozmetológusa szerint halványításuk lehetséges.
A bőr fehér foltjai eltüntethetők!

Mi állhat mögötte?

A vitiligo kialakulásában egyaránt szerepet játszik a genetika, az immunrendszer és a környezeti hatások. Néhányan egy komolyabb napégés vagy sérülés után számolnak be erről a jelenségről, míg mások egy őket ért, súlyos testi vagy lelki trauma után fedezik fel a foltokat.
A vitiligo gyakran kezdődik egy gyorsan kialakuló kezdetben halványabb, majd éles szélű, fehér folttal (bár lassú kifejlődés is előfordul), amelyet gyakran hosszú stagnálás követ. Sokszor egy erősebb stressz után következik be egy újabb romlás. Így váltakoznak a romló és a stabil időszakok, melyek közt nagyon ritkán spontán repigmentáció is történhet.
A bőrön bárhol felbukkanhatnak a fehér foltok, jellemzően mégis az arcon, főleg a száj körüli területen, szem körül, a lábakon, a kézfejeken, nyakon, a hónaljakban figyelhetőek meg. Ritkábban a haj területén jelentkeznek fehér foltok, egyes esetekben pedig az egész testet beborítják. A szembetűnő jelenség nem csak az általa okozott pszichés problémák miatt zavaró, de azért is, mert a melanin fontos szerepet játszik az UV-sugarak elleni védekezésben is, tehát hiányában védtelenek vagyunk erősebben védekezni a káros sugárzással szemben. Így már egy enyhe sugárzás hatására is komoly napégés alakulhat ki – akár télen is.

A foltok eltüntetésének lehetőségei

A tudomány mai állása szerint a vitiligo nem gyógyítható, de csökkenthető a különbség a pigmentált bőrfelület és a fehér foltok közt. Első sorban pontos diagnózisra van szükség, hiszen a vitiligo nem keverendő össze a hasonló megjelenésű napgombával vagy szteroid kenőcsök után kialakult fehér foltokkal. Dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász, kozmetológusa tanácsai az érintetteknek:

  • A legfontosabb dolog a vitiligos betegek számára a fényvédelem magas faktorszámú (50+ SPF) fényvédő krémekkel és ruházattal. Ez különösen fontos télen azoknak, akik sokat vannak szabadban, téli sportokat űznek. A védelemmel egyrészt csökkenteni lehet a normál bőr és a pigmenthiányos terület közötti színkülönbséget, de ami sokkal fontosabb, hogy a bőrdaganatok kialakulását is megelőzhetjük.
  • Egy látványos „eltüntetési” megoldás az ún. camuflage, vagyis egy speciális smink, aminek a használatát erre specializálódott kozmetikusoktól megtanulhatjuk. Elérhetők kifejezetten vitiligosoknak kifejlesztett, gyógyszertárban kapható camuflage-ok, melyeket az ép bőr színének megfelelően választhatunk ki.
  • Nagyon hatékony kezelés az UVB illetve PUVA fényterápia, melyet kis kiterjedés esetén lehet az érintett területen alkalmazni, de nagy területek esetén is elérhető fénykabin formájában.
  • Jó eredmények érhetők el helyi szteroid tartalmú és ún. kalcineurin gátló krémek alkalmazásával, főleg ha ezeket UV fénnyel kombináljuk.
  • Kissé sötétülhetnek a fehér foltok, ha béta karotint szedünk, bár ez leginkább csak sárgásabb színt eredményez.
  • A nagyon nagy kiterjedésű fehér foltok esetén egy hazánkban nem elérhető kezelési módszer az ún. „depigmentáció”, amikor a normál bőr színét fehérítik ki hidroquinone származékokkal, illetve lézerrel. Ez azonban egy visszafordíthatatlan folyamat, melynek számos mellékhatása lehet.
  • Komoly probléma esetén végső soron szóba jöhet a sebészi megoldás is, amikor a normál bőrt vagy bőrrészleteket ültetnek a vitiligos területre.

www.oxygenmedical.hu

Kép forrása: www.gettyimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja