SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szép haj, szép köröm, szép bőr

Családinet [cikkei] - 2008-06-04
Általános igazság, tűnjék bár közhelynek is, a szép, dús, csillogó haj és a gondozott köröm jólétről, egészségről árulkodik. A tavasz beköszöntével azonban egyre többen keresik fel a bőrgyógyász szakorvost egy igen gyakori panasszal: hajhullással, körömtöredezéssel. Vajon mi állhat a háttérben?
Szép haj, szép köröm, szép bőr

Régebben inkább időskori betegségnek tekintették a manapság egyre gyakoribbá váló hajhullást. – Jellemzően a 28-50 közötti korosztály, közülük is inkább a nők keresik fel a bőrgyógyászt ilyen panaszokkal – mondja dr. Dálnoki Olga bőrgyógyász főorvos. – Ha számszerűsítjük, akkor száz betegből ma harminc-negyven páciens küzd a hajhullás problémájával. Különösen a fiatalabbak tapasztalják meg ezt a kellemetlen állapotot, ők azok, akik két-három hét türelmi idő után szinte azonnal orvoshoz fordulnak. Gyakori jelenség, hogy a hajhullás és a körömtöredezés hátterében környezeti ártalmak, stressz, a nem megfelelő táplálkozás, a kevés mozgás, a relaxálás hiánya áll, de hormonális változások, gócos betegségek, mérgezések, autoimmun vagy daganatos megbetegedések is felelhetnek a hajkorona fogyatkozásáért.  - Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy mindenkinél más és más probléma állhat a háttérben, még akkor is, ha a tünetek hasonlóak – teszi hozzá a főorvosnő.

A szőrtüszők legaktívabb szerkezetei testünknek, egész életünkön át folyamatosan termelik a szőrszálakat, felfokozott anyagcserét folytatva. Ha szervezetünk anyagcsere folyamatai optimálisak, várhatóan csak a természetes, fiziológiás hajhullással, azaz napi 60-100 hajszál elvesztésével kell számolnunk. Persze léteznek olyan időszakok, amikor ennél intenzívebb hajhullást élünk meg valamennyien: jellemzően ide tartoznak a tavaszi hónapok, amikor a sokáig sapka, kalap alá zárt, száraz levegőt megtapasztaló haj hullással felel mindezért. Ebben az esetben átmeneti jelenségről van szó. Ugyancsak átmeneti problémának tekinthető a várandósság és a szoptatás idején bekövetkező hajhullás, amely a hormonális változások után, megáll, a haj újra erőteljes növekedésnek indul.



A hajhullás lehet visszafordítható és visszafordíthatatlan folyamat, utóbbi, ha nem is állítható meg, de megfelelő kezeléssel lassítható. Szerencsére ritka a „totális” hajhullás jelensége, jóval gyakoribb a ritkulás (a fej egész terültéről egyenletesen hullik a haj) vagy a foltos hajhullás (kopasz foltok alakulnak ki). Ma már egyre több, hatásos kezelési módszer áll rendelkezésre: a vérbőséget okozó hajszeszek, a szájon át szedhető B vitamint és nyomelemeket tartalmazó kapszulák vagy az ugyancsak ilyen tartalmú haj- és körömnövekedést serkentő spray-k.
- Bár a patikákban számtalan, vény nélkül megvásárolható készítményhez juthatunk hozzá, mégis azt mondom, a legbiztosabb, ha minden hajhullós beteg bőrgyógyász szakorvoshoz fordul – mondja dr. Dálnoki Olga. - Ne vásároljuk ezeket a szereket csak azért, mert már valakitől azt hallottuk, hogy bevált. Tudom, sokan tartanak attól, hogy a hajhullás hátterében komoly betegség áll, amennyiben ez így van – egy hajszesz biztos nem hoz segítséget. Amíg a kiváltó alapbetegséget nem orvosoljuk, nem várható javulás. A tapasztalt szakember a megfelelő vizsgálatok után dönt a kezelésről, hiszen az sem mindegy például, hogy a hajhullás mellett kell-e más, a fejbőrön jelentkező bőrbetegséget kezelni. A betegeimnek mindig azt mondom, képzeljék el, hogy a fejük egy gondozott virágoskert, amit ha megfelelően táplálnak, öntöznek, ápolnak, egyik napról a másikra kivirul.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja