SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mandulagyulladásból végzetes kór?

Családinet [cikkei] - 2013-11-12
Egy jó karban lévő középkorú férfi látszólag veszélytelen problémával: nem múló torokfájással került kórházba. Az antibiotikumok ellenére sem múlt a panasza, sőt, végig magas lázzal küzdött, amikor dr. Marton Annához, az Oxygen Medical belgyógyászához, kardiológusához, diabetológusához került.
Mandulagyulladásból végzetes kór?

Ritka kór a háttérben

Dr. Marton Anna vizsgálatai során kiderült, hogy a betegnek valóban garatgyulladása van, ez okozza a tartós fájdalmat. Ugyanakkor a leletekből az is kiderült, hogy a páciens vesefunkciója sem volt rendben, ráadásul óriási volt süllyedése is. A süllyedés mérése során az alvadásban gátolt vérben lévő sejtek ülepedési sebességét határozzák meg. A magas érték számos kóros állapotra utalhat, például fertőző betegségekre, gyulladásra, rosszindulatú daganatokra, vesebetegségre, pajzsmirigy túlműködésre. Mivel addig a páciensnek semmilyen komoly betegsége nem volt, ez a laborérték is gyanakvásra adott okot.

Az eredmények és tünetek ismeretében Marton doktornő egy igen ritka betegséget, az Wegener granulomatózist valószínűsítette. Ez a betegség az ún. szisztémás vaszkulitiszek csoportjába tartozik és számos, kevésbé tipikus jellemzője van, mint például az orr, az orrmelléküregek, a torok vagy a tüdő nyálkahártyájának érintettsége. Késői diagnózis esetén a betegség átterjedhet a teljes érhálózatra. Amennyiben sikerül időben diagnosztizálni, megfelelően kezelve gyógyítható, ám az előrehaladott betegség súlyos veseelégtelenséget és ennek következményeként halált is okozhat. Bizonyos speciális vérvizsgálatokat elvégzése után - amelyeket ilyen esetben ajánlott elvégezni -, sajnos beigazolódott a doktornő gyanúja.

A korai felismerés életet menthet

A folyamat gyors romlása miatt a beteg vesefunkciói egyre gyengébben működtek, így áthelyezték egy másik osztályra, ahol dialízisre is került.

- Ekkor már egészen biztos voltam a diagnózisban, és végül az érintett szakorvosokkal konzultálva a beteget kemoterápiával és szteroidokkal kezdtük kezelni. Ennek a ritka és nehezen felismerhető betegségnek ez az elfogadott kezelési módja. A Wegener granulomatózis ugyanis úgy működik, mint egy olyan rosszindulatú daganatos betegség, amelyet ha idejében felismernek teljes mértékben gyógyítható. Ha nem kezelik, könnyen végzetessé válhat - ismerteti dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológusa, diabetológusa.

A férfi a kezelés következtében sikeresen felépült, bár természetesen a rosszindulatú daganatoknál szokásos öt évig még rendszeres ellenőrzéseken kellett átesnie. Életét gyakorlatilag az időben történt, átgondolt diagnózis és az adekvát kezelés mentette meg. Ez az eset is arra világít rá, mennyire fontos, hogy a tartós vagy szokatlan panaszokat ne vegyük félvállról és időben forduljunk szakorvoshoz.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó:
Jeroen van Oostrom - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja