SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Stressz-hajhullás -pajzsmirigybetegség

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2009-09-23
...avagy miért hullott a haja és őszült meg hirtelen Marie Antoinette? Misztérium vagy valóság?
A kíváncsi turisták napjainkban is láthatják korhűen berendezve azt a sivár helyet, ahol a halálra ítélt, majd kivégzett francia királynő utolsó napjait töltötte. Azt azonban kevesen tudják, hogy Marie Antoinette (1755-1793) a siralomházban a halála előtti napokban majdnem teljesen megkopaszodott és megőszült.
Stressz-hajhullás -pajzsmirigybetegség

Hasonló történetet jegyeztek fel a mártírhalált halt Sir Thomas Moore-ról (1478-1535) is, akinek a kivégzése előtti éjszakán a Towerben fehéredett meg teljesen a haja. A jelenség részletes leírása nem áll rendelkezésünkre, mivel ebben az időben sem a stressz fogalmát, sem a pajzsmirigy-betegségeket nem ismerték. A kísértetiesen hasonló tünetek alapján ma már nyilvánvalónak látszik, hogy a „Marie Antoinette szindróma” oka a súlyos stressz és az általa kiváltott autoimmun folyamat lehetett.  Ismert, hogy az akut és a krónikus stressz egyaránt befolyásolja az immun- és az endokrin rendszert. Ennek hatására olyan fehérjék képződnek („stressz fehérjék” és antitestek) amelyek a szervezet saját sejtjeit roncsolják ezáltal autoimmun betegséget váltanak ki. Az autoimmun folyamat legalább két úton okozhatja a tüneteket. Egyrészt károsítja a pajzsmirigyet és csökkent működést (hypothyreosist) vált ki, másrészt az antitestek közvetlenül is károsítják a hajhagymákat. Tehát a jelenségnek immunológiai és hormonális háttere van. Ezt a jelenséget az orvosi szaknyelvben a görögből kölcsönzött találó kifejezéssel apoptózisnak (levélhullásnak) nevezik. Marie Antoinette szindrómát írtak le az egyik legismertebb amerikai bőrgyógyászati szaklap, az Archives of Dermatology 2009 júniusi számában (2009, 145,6-7). A szerzők által megfigyelt betegnek jelentős hajhullását, majd gyors és teljes őszülését figyelték meg rövid idő alatt (1. és 2. ábra).

1. ábra 2. ábra


Jóllehet a szindróma pontos mechanizmusát nem vették górcső alá, azonban annak fennállását megerősítették. Saját megfigyelésünk is alátámasztja ennek a misztikusnak látszó tünet együttesnek a létét és lehetséges mechanizmusát. Egyik 38 éves nőbetegünkben a családi tragédiák utáni stressz autoimmun pajzsmirigybetegséget váltott ki, majd csomókban kezdett hullani a haja és hirtelen őszülés következett be (3/a és 3/b. ábrák).

 

3/a ábra 3/b ábra


A tünetek felismerése, a gyógyszeres kezelés elkezdése után a hajhullás és őszülés megállt és a korábban elveszített haja kezdett visszanőni. Természetesen még nem tudjuk teljes magyarázatát adni a Marie Antoinette szindrómának, azt azonban megállapíthatjuk, hogy a betegség nem misztérium, hanem valóság és már a folyamat megállítható és gyógyítható.

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja