SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

1-es típusú diabetes mellitus és cöliákia

Családinet [cikkei] - 2013-09-25
A diabetes mellitus (DM) egy élethosszig tartó anyagcserezavar, amelynél a szervezet nem, vagy túl kevés inzulint termel. Ebben az esetben beszélhetünk 1-es típusú, vagy fiatalkori DM-ről vagy az inzulin kevéssé hat. Németországban ma a népesség 8,9%-a diabetes mellitustól érintett.
1-es típusú diabetes mellitus és cöliákia
Németországban ma a népesség 8,9%-a diabetes mellitustól érintett (hazánkban a számok hasolóan alakulnak-a szerk.) Ugyanakkor ennek csak a 10%-a 1-es típusú diabetes. Miközben a 2-es típusú cukorbetegeket diétával, ezenkívül tablettával és/vagy inzulinnal kezelik, addig az 1-es típusú diabetesnél a terápia diétából és a hiányzó inzulin beadásából áll.

Az átlagnépesség csak 0,2-0,5%-a cöliakiától érintett, az 1.es típusú cukorbetegeknél ez a szám lényegesen nagyobb: 8-12%-ra tehető. A cukorbetegséget gyakran a cöliakia előtt fedezik fel, és a típusos tünetek alapján gyorsan és egyszerűen diagnosztizálható. A cöliakiának viszont enyhe tünetei vannak, amelyeket nem, vagy későn vesznek észre. Néhány gyerekklinikán (Németországban) a frissen diagnosztizált cukorbetegeket rutinszerűen cöliakia antitestekre is megvizsgálják, és olyan pácienseket is találnak, amelyeknek (még) nincsenek típusos cöliakiás tünetei, viszont a cöliakia egy biopsziával már kimutatható.

Léteznek olyan emberek is, akik először cöliakiát "kapnak" és később diabetest.

A 2-es típusú cukorbetegeknél a cöliakia nem lép fel gyakrabban mint az átlagnépességnél - azonban a 2-es típusú diabetes mellitusos esetek növekvő száma miatt a cöliakiás és a 2-es típusú diabetes mellitusos esetek növekedhetnek, és a szükséges diéta miatt több figyelmet igényelhetnek.

Az 1-es típusú diabetes mellitus olyan betegség, amelynél - a mai lehetőségekkel, jó felvilágosítással és orvosi gondozással - az érintett saját maga nagyon sokat tehet, hogy lehetőleg rugalmas maradjon, és a megfelelő életminőségét megőrizze. Szerencsére már nem létezik a merev „diabetes diéta” e csoport számára, - az 1-es típusú cukorbetegekre ugyanúgy egy egészséges kevert táplálkozás szabályai érvényesek, mint a többi ember számára. A háztartási cukor a mai diabetes terápiában már nem tabu. A diabetes diéta liberalizálása nagyon megkönnyíti az 1-es típusú diabeteszes és cöliakiában szenvedő napi táplálkozását:- így például süteménysütésnél normál cukrot használhat, és így csak a gluténmentes diétával kell törődnie - mindaddig amíg az inzulint megfelelően adagolja. Ugyanez érvényes a többi cukorral édesített gluténmentes élelmiszerre, így az étrend sokkal változatosabban alakítható, mint korábban.

Ellentétben a csak cöliakiás betegekkel, az egyszerre cöliakiás és diabeteszes betegnek nem csak a gluténmentességről kell tudni, hanem az élelmiszerekben lévő szénhidrát mennyiséget, valamint a felszívódás gyorsaságát is ismernie kell, azért hogy ennek megfelelően tudja adagolni az inzulint. Egyes gluténmentes termék magasabb keményítő tartalommal gyorsabban vagy másként hathat a vércukorszintre, ezért az érintettnek másképpen kell reagálnia, mint például az előzőleg megszokott glutén tartalmú teljes kiőrlésű termékekre.

Gyermekeknél az első diabetes beállításánál a szigorú étrendet 2-3 inzulin injekcióval állítják be, és az étel nagyságát a mindenkori inzulin dózishoz igazítják. Járulékos cöliakiánál a szénhidráttartalom mellett még a gluténmentességre is ügyelni kell. Amint a gyermek és szülei felvilágosítással és tapasztalattal abban a helyzetben vannak, hogy saját felelősségükre az inzulindózist a szükséglethez igazítsák, akkor rugalmasabb élet lehetséges.

Németországban lehetőség van arra, hogy az érintettek találkozhassanak, címeiket, telefonszámaikat kicserélhessék, és tapasztalataikat egymással megosszák.
Hazánkban is van a cöliákiásoknak civil szervezete!

A kép forrása a freedigitalphotos.net.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja